Ženske v pismu navajajo vsaj dve konkretni osebi iz vodstva zapora, ki da "ne spoštujeta zaposlenih, podrejenih, samovoljno diktirata vodenje, pri čemer se mnenje direktorice zavoda izgubi, prav tako drugih strokovnih služb, operativnih vodij," so napisale. Omenjajo tudi dvojna merila in samovoljnost odločanja pri dodeljevanju ugodnosti zapornicam, čemur se »je potrebno odločno upreti," so dejale.
Opozarjajo tudi na bivalne razmere v gradu, ki predstavlja zaporniško stavbo, ki »razpada, je vlažna.« Nujno je tudi izboljšanje pogojev zdravstvene oskrbe, so še povedale in "omogočanje dostojnih obiskov otrok in svojcev, več stika z naravo…"
Sočutne ena do druge
Spomnijo, da je tudi zagovornik načela enakosti že leta 2020 ugotovil neposredno diskriminacijo v njihovem zaporu glede sprejemanja obiskov, možnosti zasebnih stikov in telefonskih klicev ter uporabe elektronske komunikacije.
"Opozorile bi tudi na tiste ženske, ki prestajajo najdaljše kazni in so prepuščene same sebi. Ena od nas je v skrb vzbujajočem stanju, kot živi mrtvec, telo, ki brez življenja bije vsak dan, siva barva kože, prazen, izgubljen pogled."
Podrobnosti razmer, predvsem pa konkretne zgodbe zapornic ter odzive vodstva in pristojnih na obtožbe, bomo objavili kmalu.