Gostince na ljubljanskem Pogačarjevem trgu so ta teden obiskali policisti, tržni inšpektorat in inšpektorji finančne uprave ter jim zapretili, da bodo v primeru nadaljevanja prodaje hrane in pijače prejeli globo. Eden od inšpektorjev je v zapisnik napisal, da gre za stojnice v okviru decembrskega sejma, a ker so ponudniki delovali v okviru tržnične dejavnosti, zapisnika niso podpisali. Podjetje LPT je včeraj še razmišljalo o širitvi tržnične prodaje na druge lokacije po prestolnici. A so že ukrepali finančni inšpektorji in tržnice v četrtek zapečatili, v katerih so najemniki javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice prodajali hrano in pijačo. Vsem štirim je tako onemogočeno opravljanje njihove dejavnosti.
Brez pravnih argumentov?
Ukrep inšpektorjev Finančne uprave RS (Furs), ki so v četrtek zapečatili štiri hiške za prodajo pijače in hrane na Pogačarjevem trgu v Ljubljani, je nezakonit, je danes zapisal direktor javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice Andrej Orač. Pravnih argumentov za to potezo Furs nima, je prepričan.
Ne javno podjetje ne najemniki nimajo nobenega namena kršiti veljavnih predpisov "v teh za vse nezavidljivih korona časih", je v sporočilu za javnost danes zapisal Orač. "Želimo si le enakih pogojev za vse, pogojev, ki z vidika javnega zdravja in nemotenega opravljanja dejavnosti zdržijo upravičenost ukrepov. Predvsem pa od nadzornih organov pričakujemo enako tolmačenje pravnih zavez," je navedel.
Furs po njegovem neutemeljeno trdi, da najemniki javnega podjetja svojo dejavnost izvajajo v okviru sejemske dejavnosti. "To nikakor ne drži. Izvajajo jo kot tržnično," je izpostavil.
Če v zaprtih?
Po mnenju strokovne skupine za covid-19 je tveganje za prenos okužbe na stojnicah s hrano in pijačo v okviru prazničnih sejmov bistveno večje kot v organiziranih lokalih. Na njih namreč prihaja do stika z velikim številom ljudi, zato je povečana možnost prenosa okužbe.
Med drugim je Orač poudaril, da veljavni vladni odlok dopušča uživanje hrane in pijače ob izpolnjenem pogoju PCT (preboleli, cepljeni, testirani) v zaprtih prostorih, kot so restavracije, gostilne in bari. Hkrati zahteva pogoj PCT za sejemske dejavnosti. "Ni torej najti javnega interesa, ki bi opravičeval prepoved uživanja hrane in pijače na sejemski prireditvi na odprtih površinah ob dejstvu, da javni interes ni prizadet, če se lahko pod pogojem PCT hrana in pijača strežeta v zaprtih prostorih," je izpostavil.
Dejavnost tržnic pa ob tem po veljavnem odloku sploh ni vezana na izpolnjevanje pogoja PCT, lahko se izvaja na odprtih in v zaprtih prostorih, v okviru te dejavnosti pa se lahko strežeta hrana in pijača, je nadaljeval Orač. Pogoj PCT tudi ni potreben pri oskrbi z osnovnimi življenjskimi potrebščinami in izdelki, kamor po pojasnilih vlade štejejo tudi prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo živila in pijačo, vključno s prodajo živil in pijače zunaj prodajaln (tržnice, premične stojnice in podobno).
V knežjem mestu odlok za zdaj upoštevajo
Iz Zavoda Celeia Celje so nam sporočili, da ne načrtujejo nobenih sprememb glede hrane in pijače, ki ne bi bile v skladu z odlokom. "Gostinca, ki sta v sklopu tržnice imela svoji hiški, od sobote ne ponujata več hrane in pijače. Ostali ponudniki v hiškah (darilni program, tekstilni program ...) obratujejo normalno," nam je pojasnil Kristijan Erjavec iz omenjenega zavoda. Pri tem si dopuščajo možnost, da sprejmejo drugačno odločitev.
V Kranju bodo delovali gostinci
V Zavodu za turizem in kulturo Kranj (ZTKK) so nam pojasnili, da je odlok ponudnikom prinesel velike težave in izpad dohodka, saj so morali nabaviti zaloge sestavin, hrane in pijače, ko odlok še ni bil v veljavi. ZTKK bo zato tem ponudnikom vrnil kupnino. Ponudbo hrane in pijače medtem prevzemajo gostinski ponudniki z vrtom na ulici. "Obisk inšpektorjev sicer pričakujemo, ne vidimo pa, da bi ob tem nastajale težave," komentira Klemen Malovrh iz ZTKK.
V Kopru so že pred odlokom predvideli le darilni program
Božični sejem v mestni občini Koper bo zaživel med 23. in 26. decembrom. Na občini so že v novembrskem pozivu predvideli zgolj ponudbo darilnega programa, hrane in pijače niso predvideli.
V najstarejšem mestu sledijo vladnemu odloku
"Na Ptuju nismo organizirali sejma, temveč smo povabili ponudnike in jih pozvali k oddaji vloge za uporabo javne površine, na kateri stojijo hiške namesto stojnic," so nam pojasnili na Mestni občini Ptuj. Ograjen prostor je ločen z ograjo, na vhodu pa preverjajo pogoj PCT. Ponudniki hrane ne ponujajo, saj gostincev ne želijo izpostavljati inšpekciji. "Bomo pa počakali na odziv vlade," so še dejali v mestni hiši.
Iz mestne občine Murska Sobota medtem sporočajo, da so vse prireditve veselega decembra odpovedali že novembra, zato nimajo nobenih stojnic.