Vlada Janeza Janše je po mesecih odlašanja z imenovanjem evropskih delegiranih tožilcev, ki sta bila za položaja izbrana v okviru pravilnega in zakonitega postopka, sprejela odločitev, da postopek imenovanja razveljavi, postopek izbire kandidatov pa ponovi, je prek Facebooka sporočil gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Spomnimo, za kandidata za delegirana tožilca sta Matej Oštir in Tanja Frank Eler, ki ju je za ta položaj predlagal državnotožilski svet ter ki izpolnjujeta vse pogoje, določene v razpisu in zakonu, a sta, kar je očitno že od lanske jeseni, moteča za predsednika vlade Janšo in stranko SDS. Z imenovanjem bi se morala seznaniti le še vlada in postopek zaključiti, a ta zadeve v vseh teh mesecih ni uspela uvrstiti na dnevni red sej vlade, čeprav so Slovenijo k pospešitvi postopka večkrat pozvali iz Bruslja. Poleg Slovenije delegiranih tožilcev v evropsko javno tožilstvo s sedežem v Luxembourgu, ki bo začelo delovati 1. junija, ni imenovala le še Finska.
Odstop pravosodne ministrice
Premier Janša je prek Twitterja sporočil, da je Počivalška že zaprosil, naj v zakonskem roku oziroma čim prej predlaga novo ime za prevzem vodenja pravosodnega ministrstva.
Po odločitvi vlade, da sprejme sklep o neseznanitvi z imenovanjem evropskih delegiranih tožilcev, je s položaja ministrice za pravosodje odstopila Lilijana Kozlovič, ki se doslej za imenovanje delegiranih tožilcev ni zavzela odločneje, čeprav je imenovanje javno podprla. Včeraj je sicer zatrdila, da od strokovno izbranih kandidatov ne bo odstopila, pri čemer so na ministrstvu za pravosodje napovedali, da se bo odzvala po današnji odločitvi vlade. Kozlovičeva sicer prihaja iz kvote SMC, zato je še toliko bolj zanimivo, da je novico o razveljavitvi imenovanja, čemur je sama nasprotovala, na twitterju sporočil predsednik stranke Počivalšek. Sicer pa naj bi Kozlovičeva odločitev o odstopu premlevala že več mesecev, poroča portal Necenzurirano.si, kjer dodajajo še, da na današnji seji vlade ni bilo večjega števila ministrov, vključno s Počivalškom, ki se danes mudi v Bruslju. »Obžalujem odločitev kolegice Lilijane Kozlovič. Stranka SMC bo v najkrajšem času predlagala njenega naslednika ali naslednico,« je sporočil prek Twitterja.
Sklep je po oceni Kozlovičeve strokovno neutemeljen, poroča STA. »Kot sem že večkrat poudarila, je bil postopek s strani ministrstva za pravosodje izpeljan zakonito, skladno z nacionalno zakonodajo in uredbo Sveta EU,« je ministrica zapisala v odzivu. »Res je, da je v sistem Evropskega javnega tožilstva vključenih le 22 držav članic, a menim, da ta institut okrepljenega sodelovanja predstavlja več Evrope in je pomembna priložnost za boj proti korupciji in dejanjem na škodo sredstev Evropske unije,« je še navedla. Dodala je tudi, da »spoštovanje veljavne zakonodaje in njenih postopkov zagotavlja pravno varnost in s tem tudi pravno državo, za kar sem se vedno in se bom zavzemala«
Poseg v neodvistnost državnega tožilstva
Generalni državni tožilec Drago Šketa je sicer včeraj poudaril, da bi razveljavitev postopka lahko predstavljala arbitrarni poseg v neodvisnost in samostojnost državnega tožilstva. Kot je pojasnil, bi lahko bila takšna odločitev vlade po mnenju vrhovnega državnega tožilstva »arbitrarna in bi pomenila poseg v neodvisnost in samostojnost državnega tožilstva, ki se zagotavlja tudi preko postopkov imenovanja. Ti morajo biti urejeni z zakonom in se izvajati pregledno in na podlagi objektivnih kriterijev, v nepristranskih postopkih brez vsakršne diskriminacije.« V primeru sprejetja sklepa po njihovi oceni šlo za odločitev, ki je nezakonita in v nasprotju z ustavo, »saj spreminja razpisne pogoje za nazaj.«
Spomnil je še, da mora biti evropsko javno tožilstvo institucija, ki je »popolnoma neodvisna od vsakokratne vlade in je namenjena izvajanju pregona kaznivih dejanj, povezanih z goljufijami pri porabi evropskih sredstev.«