PRAVILA

Ob katerih dnevih izobesiti slovensko zastavo?

Ž.K.
26. 4. 2017, 21.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Kaj o izobešanju državne zastave pravijo naši zakoni? Kdaj je lahko obešena, kdo jo lahko obesi in kje morajo zastave viseti vedno?

Reuters
Zastava Slovenije se lahko uporablja le skladno z zakonom.

Glede na zakonska določila se zastave ne izobešajo ob verskih praznikih ter 30. oktobra, 1. novembra, 1. in 2. januarja. 

Nekoč je veljalo, da je morala vsaka hiša ob praznikih imeti izobešeno zastavo. Zakon o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije pa izobešanja zastave ne določa kot dolžnosti državljanov, temveč kot pravico.

Le ob nekaterih praznikih

Zakon je bil sprejet leta 1994, ob razpravi v parlamentu pa se je takrat razvila burna razprava o tem, kdo mora zastavo izobesiti in na katere praznike. Na koncu je obveljala odločitev, da se zastave izobesijo le na določene praznike, saj so se takrat poslanci odločili, da se želijo izogniti pretirani profanaciji zastave in državnih obeležij. Tako se zastave izobesijo le ob kulturnem prazniku 8. februarja, 27. aprila – na dan upora proti okupatorju, 1. in 2. maja ob prazniku dela, 25. junija na dan državnosti in 26. decembra na dan samostojnosti. Ob preostalih praznikih se zastave ne izobešajo.

Zastava je lahko izobešena ob mednarodnih srečanjih, športnih, kulturnih in drugih tekmovanjih, humanitarnih, vojaških in drugih prireditvah ter javnih shodih, na katerih se predstavlja Republika Slovenija. 

Pravica, ne dolžnost

Kot določa zakon, se zastava v teh primerih izobesi na poslopjih, v katerih so uradni prostori državnih organov, organov lokalnih skupnosti, lahko pa tudi na drugih javnih objektih, na stanovanjskih hišah ter drugih primernih krajih; zastava pa je izobešena ves čas praznikov. Torej, na stanovanjskih poslopjih se zastave lahko obesijo, ni pa obvezno.

Kje vedno plapolajo?

Poleg prazničnih dni morajo biti zastave stalno izobešene na poslopjih, v katerih je sedež predsednika republike, sedež državnega zbora, sedež državnega sveta in sedež vlade, na območju mejnih prehodov, na poslopju predstavništva Republike Slovenije v tujini ter na prevoznih sredstvih, ki jih vodja predstavništva uporablja pri opravljanju uradne dolžnosti, v skladu z mednarodnimi predpisi in običaji države, v kateri je predstavništvo, oziroma v skladu s pravili in prakso mednarodne organizacije, pri kateri je predstavništvo, ter na ladjah in drugih plovilih; z zastavo so označena tudi letala in druga javna prevozna sredstva, ob pogojih in na način, ki jih določajo predpisi.