Aleksandra Škamlec, ki je novembra na predobravnavnem naroku priznala krivdo za umor 33-letne matere štirih otrok iz Markovcev, je bila kaznivega dejanja obtožena skupaj z žrtvinim možem Tomažem Arkliničem, ki prejšnji teden očitkov iz obtožnice ni priznal. Sodni senat jo je danes obsodil na 28 let zaporne kazni. V kazen ji bo vštet čas, ki ga je preživela v priporu, tega pa so ji podaljšali do pravnomočnosti sodbe, poroča Štajerski tednik.
Po mnenju tožilstva sta domnevna intimna prijateljica umor načrtovala skupaj in ga izvedla na grozovit način. Do zločina je prišlo 22. marca, truplo umorjene ženske pa je dva tedna pozneje v travi v bližini Kidričevega našla naključna sprehajalka. Takrat je postalo jasno, da ženska ni odšla neznano kam, kot je 23. marca policiji prijavil njen mož. Ta je policistom celo izročil poslovilno pismo, ki naj bi ga napisala žena. Kriminalisti so ga prijeli 5. aprila, naslednji dan pa še soobtoženo.
Danes se kljub zaljubljenosti ne bo pustila zapeljati
Škamlec je danes prebrala svoj zagovor, poroča Slovenska tiskovna agencija. Obžalovala je dejanje in se vsem prizadetim opravičila. "Danes se zavedam, kaj sem storila, in da bom za svoja ravnanja morala plačati z zaporom," je dejala in dodala, da po doslej prestanem priporu na dejanje gleda popolnoma drugače, kot je takrat, ko sta se s soobdolženim odločila zanj.
"Sedaj se kljub svoji močni zaljubljenosti zagotovo ne bi pustila zapeljati v sodelovanje pri takšnem dejanju," je izjavila in sodišče zaprosila, da ji izreče čim nižjo kazen. Prosila je tudi, naj pri izreku kazni upoštevajo njeno težko otroštvo, zaznamovano z nasiljem. Priznala je upravičenost odškodninskih zahtevkov, a ugovarja njihovi višini.
Prepozno kesanje
Izpostavljeno
Lokalno darilo, ki osvaja srca
Tožilka Teja Kukovec Belšak je poudarila oteževalne okoliščine. Med drugim je izpostavila načrtovanje dejanja, njegovo brutalnost z več vbodnimi ranami ter psihično in fizično trpljenje žrtve. Opozorila je, da dejanja ni preprečilo niti dejstvo, da je bila žrtev mati štirih otrok. Zato je tožilstvo predlagalo najvišjo kazen, 30 let zapora. Priznanje krivde in obžalovanje obdolženke je tožilka označila kot pomanjkljivo. Kot je pojasnila, obtoženka dejanja ni obžalovala vse do prijetja. "Tožilstvo je prepričano, da je bilo obžalovanje izrečeno zgolj za namen nižanja kazenske sankcije, da pa dejanskega kesanja v tem primeru ni," je povedala tožilka in to argumentirala z dejanji soobdolženih v dveh tednih po dejanju, dokler umorjene niso našli.
Obramba je po drugi strani kot olajševalne okoliščine navedla priznanje krivde, sodelovanje pri postopku in dosedanjo nekaznovanost obdolženke. Predlagala je izrek kazni, ki bi obdolženki omogočila vrnitev v družbo po prestani kazni. Pri tem je zagovornik navedel primere iz slovenske sodne prakse, ki so v podobnih primerih priznanja krivde in sodelovanja višino kazni določili v nižjo polovico kazni, predvidenih za tako dejanje.
Senat je pri odločanju upošteval priznanje krivde in osebne okoliščine obdolženke kot olajševalne okoliščine, vendar je težo oteževalnih okoliščin ocenil kot prevladujočo, je v izreku sodbe povedal predsednik senata. Poleg kazenske sankcije je sodišče odločilo, da pripor za obdolženko ostaja v veljavi do pravnomočnosti sodbe, oprostilo pa jo je plačila stroškov kazenskega postopka zaradi njenega premoženjskega stanja.
Tožilka je po izreku dejala, da s kaznijo ni povsem zadovoljna, saj meni, da bi morala upoštevati večjo težo kaznivega dejanja in manjšo težo olajševalnih okoliščin.
Morilski načrt
Pisali smo, da sta Tomaž Arklinič in Aleksandra Škamlec obtožena, da sta skupaj z zavestnim sodelovanjem na zahrbten in grozovit način umorila Sabino Akrlinič. Arklinič je po dogovoru s Škamlečevo v velnes centru v Slovenskih Konjicah rezerviral termin pod pretvezo praznovanja obletnice poroke s svojo ženo Sabino. "22. marca letos sta Tomaž in Sabina otroke oddala v varstvo in se z babico dogovorila, da se zvečer vrneta po njih. Zakonca Arklinič sta se v Slovenske Konjice odpeljala okoli 16. ure. Po obisku velnes centra je Tomaž Sabino peljal še na večerjo v mestno picerijo. Med vožnjo domov je Sabina poklicala mamo in ji sporočila, da se vračata po otroke. V takšnem prepričanju jo je tudi puščal Arklinič. Okoli 21. ure je s svojim vozilom v bližini naselja Strnišče (občina Kidričevo) zavil z glavne ceste na stransko pot, zapeljal na točno dogovorjeno odročno mesto, kjer ju je čakala Škamlečeva. Vozilo je ustavil, ugasnil luči, izstopil," je v obtožnici predstavila tožilka Teja Kukovec Belšak.
Sabina ni slutila, da bi bilo karkoli narobe, niti sanjalo se ji ni, kaj ji pripravljata mož in njegova domnevna ljubimka. Zato je iz avtomobila stopila tudi sama. Škamlečeva, ki je nosila lateks rokavice, jo je začela zabadati s preklopnim nožem z rezilom dolžine devet in širine 2,5 centimetra. Večkrat jo je zabodla in porezala. Sabini, ki je kričala, je povzročala telesne bolečine. "Brezbrižno jo je na vratu in glavi zabodla ter porezala 11-krat. Tomaž je medtem brezčutno poslušal ženino kričanje. Med brezčutnim izživljanjem sta Sabini povzročala močan strah in hudo psihično trpljenje, ob zavedanju, da se ji ob prisotnosti moža in očeta otrok, ki jo je predal in prepuščal tako mukotrpnemu umiranju, izteka življenje," je nadaljevala tožilka. Pojasnila je tudi, da je bila za izgubo Sabininega življenja ključna krvavitev iz globoke rane na vratu. "Počakala sta, da bo izkrvavela in umrla. Dejanje sta na kraju poskušala takoj prikriti. Arklinič je čakal, Škamlečeva je Sabinino telo zakopala v bližnji kup gnoja in ga prikrila s senom. S kraja dogodka sta se drug za drugim odpeljala. Tomaž je nato Sabinini mami dejal, da prideta po otroke naslednji dan, ker da je Sabina preveč popila. V naslednjih dneh je s poslovilnim pismom, ki ga je napisala Škamlečeva, otrokom, sorodnikom, znancem in policistom lažnivo prikazoval, da je Sabina družino zapustila. Tožilstvo obema obtoženima očita, da sta v sostorilstvu storila kaznivo dejanje umora na grozovit in zahrbten način," je branje obtožnice sklenila višja tožilka Teja Kukovec Belšak.