Šestindvajsetletnega Luigija Mangioneja so prijeli v ponedeljek v Altooni v Pensilvaniji, potem ko je kriminalistom pokazal prav tisto ponarejeno osebno izkaznico, kot jo je uporabil pred Thompsonovo likvidacijo, ko se je prijavil v hostel na Manhattnu v New Yorku. Policisti so v Mangionejevem nahrbtniku našli pištolo in dušilec ter naboje. Pri sebi je imel še deset tisoč dolarjev in liste, na katerih je opisal, kaj ga je gnalo v umor direktorja zavarovalnice. Direktor newyorške policije Joseph Kenny je sporočil, da je bil Mangione kritičen do »korporativne Amerike« in »ameriškega zdravstvenega sistema«. Zapisal je, da so »paraziti dobili, kar so si zaslužili«, pri čemer se je opravičil zaradi »travm, ki jih je povzročil«, a to je, kot je zapisal, »moral storiti«.
Odraščal v bogati družini
Mangione je otroštvo preživel v bogati družini v Baltimoru, ki ima v lasti hotele, klube, radijske postaje in domove za starejše. Leta 2016 je z najboljšimi ocenami zaključil srednjo šolo za fante v Marylandu. Kot po maslu mu je šlo tudi na fakulteti. Kmalu je imel rokah magisterij iz računalništva na univerzi v Pensilvaniji, eni od najprestižnejših univerz v ZDA. Kmalu zatem je soustanovil podjetje za računalniške igre. Delal naj bi kot programer za ustvarjalce videoigrice Civilization VI. Poleti 2019 je delal tudi na univerzi v Stanfordu kot asistent za umetno inteligenco. Konec leta 2020 se je zaposlil kot programer v podjetju TrueCar, kjer so specializirani za prodajo rabljenih avtomobilov v Kaliforniji. Lani so v tem podjetju odpustili več kot sto zaposlenih, eden od njih je bil Mangione.
Bolečine v hrbtu in odmik od znancev
Pojavljati so se mu začele bolečine v hrbtu. Po poročanju CNN je na spletu iskal informacije v zvezi z obvladovanjem kroničnih bolečin v hrbtu, ki naj bi bile posledice spondilolisteze (zdrs vretenca s svojega mesta). Leta 2022 se je preselil na Havaje. Po nesreči pri deskanju so se mu bolečine še okrepile in moral je na operacijo.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Na družbenem omrežju X je februarja letos najavil, da bo objavil knjigo z naslovom Kaj je naš problem?, za katero je verjel, da bo postala »najpomembnejše filozofsko besedilo zgodnjega 21. stoletja«. Nekaj časa je letos preživel tudi na Japonskem. »Sodobna japonska urbana okolja evolucijsko niso usklajena s človeškimi živalmi. Rešitev za demografski upad ni priseljevanje, ampak kultura,« je zapisal na X in pozval državo, naj »spodbuja naravno človeško interakcijo, spolnost, telesno pripravljenost in duhovnost«.
Skratka, pozival je k vrnitvi k tradicionalni japonski kulturi, vključno s karatejem, in poudarku na športu v šolah. Zavzel se je tudi za prepoved spolnih igračk v japonskih trgovinah. Njegove objave so kazale, da se »spreminja«. Sodobne ZDA je primerjal s padcem Rima. Po drugi strani je bil v določenih objavah izjemno optimističen. V zadnjem letu ali dveh se je odtujil od družine in prijateljev. Avgusta ga je eden od prijateljev vprašal, ali bo držal obljubo in prišel na njegovo poroko. »Nisva se slišala že več mesecev,« je zapisal prijatelj. Naposled je Mangionejeva mama 18. novembra na policiji prijavila, da pogreša sina.
Pojavil se na prejšnji teden na Manhattnu, ko je pred hotelom Hilton v hrbet ustrelil 50-letnega direktorja zavarovalnice UnitedHealthcare Briana Thompsona. Policija je prepričana, da je Mangione žrtev izbral namerno. Na nabojih, ki jih je uporabil, so bile namreč zapisane besede, ki bi lahko dokazovale, da je motiv za umor povezan s sporno prakso zavarovalnic, ki kljub visokim dobičkom redno najdejo »luknje«, zaradi katerih lahko zavrnejo plačilo za zdravljenje bolnikov.