Mamilarski posli

Celica Kavaškega klana: Priznali krivdo, izrečene zaporne in denarne kazni

Damijana Žišt
5. 11. 2024, 20.30
Deli članek:

Polovica obtoženih vpletenosti v trgovino z drogo, ki jih je policija aretirala januarja lani, je priznala krivdo in bila obsojena. Med njimi tudi znani specialni povratnik Aleš Zupančič.

časnik Večer
Aleš Zupančič, že obsojen zaradi trgovine z drogo, se je v zadnjem kazenskem postopku, ki je potekal proti njemu, odločil, da se nima smisla sprenevedati, in je krivdo priznal.

Slovenska policija je januarja lani na območju Ljubljane in Gorenjske aretirala več osumljenih, domnevnih trgovcev z drogo. Svoje kriminalne lovke je združba iz Slovenije razpredala tudi v tujino. Zajetno obtožnico, spisano na kar 631 straneh, je tožilec Aljaž Britvič s specializiranega državnega tožilstva na ljubljansko okrožno sodišče vložil julija lani. V njej navaja, da je hudodelska združba, ki še ni v celoti razkrita, delovala pod okriljem zloglasnega Kavaškega klana, znanega po izjemnem nasilju in brutalnih obračunih s svojimi nasprotniki. Znano je, da je imel ta klan v Sloveniji že v preteklosti svojo celico, ki naj bi jo bil vodil Klemen Kadivec, maja 2021 pa je njeno delovanje zaradi aretacij vpletenih ugasnilo. Štirinajstim obtoženim iz te celice od januarja lani sodijo na ljubljanskem okrožnem sodišču zaradi trgovanja z drogo.

Marca letos pa so se začeli predobravnavni naroki proti 28 obtoženim, ki so bili prijeti januarja lani, obtožnico zoper njih pa zastopa tožilec Britvič. Predobravnavne naroke je izpeljala ljubljanska okrožna sodnica Mojca Kocjančič, njihova posebnost pa je bila, da so bili zaprti za javnost. Zdaj je znano, da je kar polovica obtoženih s tožilstvom sklenila sporazum o priznanju krivde in bila tudi že obsojena. Izrečene so jim bile kazni od leta in pol zapora do pet let in sedem mesecev zapora, samo eden od njih je bil obsojen na pogojno kazen. Denarne kazni, ki so jih doletele, se gibljejo med 750 in 25 tisoč evri. Najbolj znano ime med obtoženimi in skesanci je Aleš Zupančič, znan pod vzdevkom Bazenar, ki je bil zaradi droge že obsojen. Ker je bil na čelu kriminalne združbe, ki jo je vodil kar iz zapora, je bil januarja lani obsojen na 12 let in pol zapora, zdaj ga je doletelo dodatnih osem mesecev zapora in 25 tisoč evrov stranske kazni, in sicer zaradi sodelovanja pri prodaji kocke kokaina, težke en kilogram.

Brata še vedno na begu

Preiskovalci so zoper osumljene uporabili prikrite preiskovalne ukrepe, tožilstvo pa ima na voljo tudi njihovo kriptirano komunikacijo na aplikaciji Sky, ki je bila pridobljena iz tujine na podlagi evropskega preiskovalnega naloga. Ugotovili so, da sta Miloš Josimović, srbski državljan iz Sremske Mitrovice, ki ni živel v Sloveniji, in Danijel Lužija iz Kranja, ki naj bi bil pomemben kurir z drogo, del večje mednarodne hudodelske združbe, ki izvira iz BiH in Srbije. Josimović naj bi bil skrbel za delovanje združbe v Sloveniji, ki naj bi jo bil vodil Jeseničan Sani Denić, ki mu je bil podrejen kurir Samir Halilbašić z Jesenic, pa tudi drugi. V kriminalno združbo naj bi bil močno vpet tudi Denis Denić, brat Sanija Denića. Kljub hudim očitkom bratov Denić za zdaj ni v obtožnici, proti njima se ni vodila niti sodna preiskava, saj sta na begu. Tožilstvo obtožene bremeni, da so predvsem v Sloveniji in Avstriji, pa tudi v Italiji kot člani hudodelske združbe trgovali s heroinom, kokainom, konopljo in amfetamini, ki so jih obtoženi v dveh skupinah, imenovanih  Srbi in Slovenci, na območju Slovenije v posebej prirejenih prostorih sami pridobivali. Sani Denić naj bi bil sodeloval tudi pri tihotapljenju različnih vrst orožja. Iz obtožnice izhaja,  da so Danijel Lužija, Stefan Radanović, Gorazd Mlakar in Ljubiša Jovanović skupaj z Adnanom ZilieemMilošem JosirnovićemDejanom Toričem in drugimi še neznanimi osebami najmanj od 26. marca 2021 do 14. maja 2021 na veliko trgovali s kokainom, heroinom in konopljo. Drugi obtoženi, Samir Halilbašić, že omenjeni Aleš Zupančič, Samo Rutar, Tadej KrašovecBogdan NovakMirel AjdarpašićMladen VučkovićSamir NuhanovićArmin Mujagić,  Aid KotorićDamir DedićStanislav PirnarPrimož PožunSlaven KalakovićDejan Sarhatlić, Tadej Iztok Moser in Dejan Mesić, pa so skupaj z bratoma Denić,Torićem in več neznanimi storilci od 12. februarja 2019 do 9. januarja lani v Sloveniji, Avstriji in Italiji sodelovali pri nakupu ali prodaji droge, prevozu denarja in kraji elektrike za delovanje laboratorijev, v katerih so gojili konopljo. 

Od pogojne do zapornih kazni

Ker so priznali, da so krivi, je bila štirinajstim obtoženim že izrečena sodba. Na najvišjo kazen je bil obsojen Samir Halilbašić, in sicer na pet let in sedem mesecev zapora ter stransko denarno kazen 25 tisoč evrov. Nekdanjemu uspešnemu rokometašu Samu Rutarju sta bili izrečeni kazen tri leta in deset mesecev zapora in stranska kazen 15 tisoč evrov. Tudi Danijel Lužija je bil obsojen na tri leta in deset mesecev zapora, plačati mora 10 tisoč evrov denarne kazni. Dejanu Mesiću je bilo izrečeno tri leta zapora in stranska kazen 750 evrov. Za tri leta bo moral v zapor tudi Samir Nuhanović, poleg tega bo moral plačati 5000 evrov kazni. Mirel Ajdarpašić in Stefan Radovanović sta bila obsojena vsak na tri leta zapora in stransko kazen 5000 evrov. Stanislav Pirnar je bil obsojen na dve leti in šest mesecev zapora, denarne kazni ni dobil; Slaven Kalaković na dve leti zapora in stransko kazen 5000 evrov. Dejanu Sarhatliću je bila izrečena kazen leto in deset mesecev zapora, plačati mora 6000 evrov denarne kazni. Aidu Kotoriću je sodišče izreklo leto in šest mesecev zapora, kazen se bo izvršila z delom v splošno korist. Damir Dedić je bil obsojen na leto in pet mesecev zapora in stransko denarno kazen tisoč evrov, Tadeja Iztoka Moserja sta doleteli pogojna kazen osem mesecev zapora s preizkusno dobo petih let in stranska kazen 5000 evrov, Aleša Zupančiča pa, kot rečeno, dodatnih osem mesecev zapora in najvišja stranska kazen 25 tisoč evrov. Med obtoženimi, ki so sestavljali tako imenovano novo celico Kavaškega klana, je Zupančič pristal, ker so kriminalisti na njegovem prenosnem računalniku, ko je bil v koprskem zaporu, našli priklopljen USB-modem, s katerim si je Bazenar omogočal stik z zunanjim svetom. Na njem pa dokaze, da je sodeloval pri prodaji kocke kokaina, ki jo je novembra 2021 Samir Halibašić peljal v okolico Velenja in jo za 27 tisoč evrov prodal Samu Rutarju, s katerim ga je povezal prav Zupančič. Preostalim štirinajstim, ki krivde niso priznali, bodo na ljubljanskem okrožnem sodišču sodili po rednem postopku. 

Dreamstime
Štirinajstim obtoženim iz celice Klemna Kadivca od januarja lani sodijo na ljubljanskem okrožnem sodišču zaradi trgovanja z drogo.