Gasilci PGD Gornja Radgona so an družbenem omrežju Facebook objavili fotografijo z jezera in mrtvim labodom, ob njej pa zapisali: "Odstranjevanje mrtvih labodov v Negovskem jezeru." Vzroka, zakaj so labodi poginili, niso navedli. So pa uporabniki družbenega omrežja v komentarjih predlagali, da bi bilo morda potrebno opraviti analizo vode, da bi odkrili razlog, ob tem pa dodali, da zaradi ptičje gripe že ne.
Visoko patogena aviarna influenca potrjena pri perutnini v ptujski občini
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je sicer v četrtek sporočila, da so v dvoriščni reji perutnine na območju ptujske občine in pri treh poginjenih labodih grbcih v občini Brežice potrdili nove primere visoko patogene aviarne influence oz. ptičje gripe.
Že pred tem pa je zaradi pojava bolezni pri dveh labodih grbcih na območju ptujske občine državno središče za nadzor bolezni sicer že sprejelo posebne ukrepe za območje občin Ptuj, Markovci, Videm pri Ptuju in Hajdina. Določilo je, da je na teh območjih reja perutnine in ptic v ujetništvu dovoljena na način, da so živali zaščitene pred stikom s prostoživečimi pticami (zaprte v objektih ali nastanjene v prostoru, pokritem s streho in obdanem z mrežo).
Kot so pojasnili na straneh uprave, so bili v primeru dvoriščne reje s 26 živalmi, med katerimi so bile pegatke, kokoši in race, že izvedeni nujni ukrepi za preprečevanje širjenja bolezni. Ob tem so rejce perutnine in ptic v ujetništvu znova pozvali k previdnosti in doslednemu izvajanju biovarnostnih ukrepov, da bi preprečili vnos bolezni v svoje reje. Z izvajanjem ukrepov za zgodnje odkrivanje in hitro potrditev bolezni se lahko namreč po navedbah pristojnih omeji širjenje bolezni in posledično zmanjša škodo, ki jih pojav bolezni lahko povzroči.
Med znaki, na katere naj bodo rejci po opozorilih uprave pozorni in o tem takoj obvestijo veterinarje, so zmanjšana poraba krme in vode za več kot pet odstotkov, padec nesnosti za več kot pet odstotkov ter povišan dnevni pogin za več kot trikrat od pričakovanega. Poudarjajo pa tudi pomembnost zaznave kliničnih znakov, kot so ravnodušnost, nasršenost perja, zmanjšano oziroma neobičajno oglašanje, kihanje, kašljanje, izcedek iz nosnic, otekline podkožja, tekoči in zeleno ali belo obarvani iztrebki ter pojav živčnih motenj (denimo tresenje in zavijanje glave ter vratu, krči, nekoordinirano gibanje).
Ker se bolezen lahko prenaša tudi prek kontaminirane obutve in živali, ki pridejo v stik s poginjenimi pticami ali njihovimi izločki, uprava sprehajalce poziva, naj se izogibajo vodnim površinam, na katerih se nahajajo vodne ptice, in jih ne krmijo. Če opazijo poginule vodne ptice, naj pokličejo številko 112.