Novomeški kriminalisti so v okviru dlje časa trajajoče preiskave že julija lani opravili več hišnih preiskav, v okviru katere so zasegli dokumentacijo in elektronske podatke. Ugotovili so, da je osumljeni podjetnik kot lastnik in direktor gospodarske družbe izdelal večje število lažnih računov za storitve, ki jih ni opravil. Računi so bili naslovljeni na tuje družbe.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Podjetnik je nato te namišljene terjatve oškodovani banki ponudil v odkup in jo uspešno preslepil. Na ta način je njegova gospodarska družba prejela za več kot 700.000 evrov sredstev, do katerih ni bila upravičena, so pojasnili na PU Novo mesto. Podjetnik ni imel dovolj in je z dejanji nadaljeval. Prejeta sredstva je vrnil in banki ponudil nove odkupe lažnih terjatev, pri čemer je s sklenitvijo zadnje pogodbe o odkupu terjatev, v primeru katerih sredstev ni vrnil, banko oškodoval za znesek v višini približno 400.000 evrov.
Predkazenski postopek usmerja pristojno Okrožno državno tožilstvo v Krškem, so še pojasnili na novomeški policiji ter dodali, da je za kaznivo dejanje dejanja ponareditve ali uničenje poslovnih listin zagrožena kazen zapora do dveh let, medtem ko je za kaznivo dejanje preslepitve pri pridobitvi in uporabi posojila ali ugodnosti predpisana denarna kazen ali kazen zapora do treh let.