Španski lazar: Groza in strah vrtičkarjev
Kot pove ime, je domovina španskega lazarja Španija oziroma Iberski polotok. Leta 1956 so jih opazili v Franciji, nato pa so se začeli širiti po Evropi. V Sloveniji so to vrsto polžev prvič opazili v začetku osemdesetih let 20. stoletja.

Španski lazar, nočna mora vrtičkarjev, je uvrščen med 100 najhujših tujerodnih in invazivnih vrst na evropskem seznamu. Ker je dvospolnik, je zanj parjenje mala šala. Lahko se celo samooplodijo, razbohotijo pa se ob toplem vremenu in padavinah.
Kako se jih znebimo? Težko! V slast gredo predvsem racam – indijskim tekačicam in nemim racam, ki pa so pri nas doma le v Prekmurju. Poznavalci imajo različne metode boja proti tem terminatorjem zelenjave. Učinkovito, a zamudno je ročno pobiranje. Najbolje jih je pobrati spomladi, ko so še majhni. Ko jih dobimo v pest, ne smemo biti milostni. Na različnih straneh na spletu lahko tudi preberemo, da jih je mogoče zatreti tudi z zrnci železovega fosfata, ki pa je strupen tudi za druge polže, koristne živalce in hrana za ptice in žuželke.
Med »motilci« španskih lazarjev najdemo še pasti s pivom, banane in jajčne lupine, ki se jim izogibajo.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se