Slovenija: Vse več štorkelj tudi pozimi ne zapušča svojega doma
Po doslej znanih podatkih je bila bela štorklja pozimi prvič registrirana v Tišini in to že davnega leta 1973.

Vse od takrat naravovarstveniki po vsej Evropi ugotavljajo, da štorklje vse pogosteje prezimijo na svojem gnezditvenem območju ali pa so vsaj skrajšale svoje selitvene poti. To se zlasti zgodi v obdobjih povprečnih zim brez obilnih in dolgotrajnih snežnih padavin. Posledice globalnega segrevanja se torej kažejo tudi pri navadah izrazito nomadsko naravnanih štorkelj.
Letos opazili že pet ptic
Na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) bele štorklje popisujejo od leta 1999, razlaga direktor Damijan Denac. »Za prezimujoče štejemo tiste, ki smo jih pri nas opazili med 15. novembrom in 15. februarjem. Do leta 2019, torej v 20 letih, je tako v Sloveniji prezimilo 77 osebkov, kot je razvidno iz grafičnega prikaza, največ v zimi 2014/2015, ko smo jih našteli deset.«
V letošnji zimi so izvedeli že za pet selivk, ki to niso hotele biti, saj so raje ostale na svojih domovih po različnih delih države. »Veseli bomo vsakega sporočila o prezimujočih belih štorkljah, zanimajo nas tako lokacija, na kateri se žival nahaja, kako dolgo je tam prisotna, ali gre torej za štorkljo, ki je ostala po gnezditveni sezoni, ali je prišla pozneje, zanima nas, kje se prehranjuje, dobrodošla je tudi kakšna fotografija. Ti podatki so namreč zelo pomembni za spremljanje sprememb v vedenju vrste, ki so posledice globalnih podnebnih sprememb.«
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se