Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Okrasna grmovnica
Čas branja 2 min.

Hibiskusu na vrtu namenite sončno mesto in dobro odcedno zemljo


Uredništvo
20. 4. 2025, 18.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Na okrasnih vrtovih je liste pognal tudi hibiskus, ki v začetku poletja navduši z velikimi cvetovi čudovitih barv in velja za barvito popestritev vrta.

hibiskus
arhiv Svet24
Cvetovi hibiskusov lahko v premeru dosežejo tudi 20 in več centimetrov.

Hibiskus prepoznamo po velikih cvetovih z dolgim pestičem in prašniki. Če bi ga hoteli opisati z barvami, bi jih našteli več: od bele in bež do rožnate, živo rdeče in vijoličaste. Pogosto ga opazimo na okrasnih vrtovih, v parkih, na terasah in še kje. Lahko bi rekli, da velja za eno najpogosteje gojenih rastlin. V tem času sejemo semena, medtem ko sadike sadimo v začetku ali ob koncu poletja.

Več kot 200 sort

Danes poznamo več kot 200 sort hibiskusa, med njimi pa so tudi užitne; te predvsem v Afriki in Arabiji uporabljajo za pripravo čajev. Med seboj se razlikujejo tudi po razmerah, v katerih uspevajo. Nekatere sorte za uspešno rast potrebujejo trosko podnebje, spet druge so veliko odpornejše in prenesejo tudi mraz in zmrzal.

Če želimo gojiti hibiskus, ki ga uporabljajo za pripravo čaja, moramo izbrati vrsto Hibiscus sabdariffa. Pitje čaja poveča odvajanje vode iz telesa, velja tudi za izjemno bogat vir vitamina C.

Če hibiskusa še ne poznate dovolj, je dobro vedeti predvsem naslednje: na vrtu mu namenite dovolj prostora, vsaj meter do meter in pol v vse smeri; če naj bi bil videti kot grm, ga sproti obrezujte, sicer se bodo stebla prepletla in zrasla v drevo, tudi do 2,5 metra visoko. Hibiskus nato v začetku poletja, okoli junija, zacveti in ima osupljive cvetove z vsaj petimi cvetnimi listi in dolgim osrednjim pestičem, med katerimi so moški in ženski cvetovi.

hibiskus, čaj
Profimedia
V skodelico damo eno čajno žličko hibiskusa in prelijemo z vrelo vodo, počakamo 5-10 minut in odstranimo cvetove.

Posadite ga na sončno mesto v zavetrju

Kje boste gojili hibiskus, je odvisno predvsem od sorte. Če živite na območju s toplejšim podnebjem, ga lahko posadite na prosto, v hladnejšem podnebju pa ga v zimskih mesecih raje preselite v notranjost ali mu privoščite dobro zastirko, ki ga bo obvarovala pred zmrzaljo. Je trajnica, ki izvira iz toplejših predelov, kjer temperature načeloma ne padejo pod 10 stopinj Celzija. Kam ga boste sadili, je torej odvisno od nihanja temperature.

Preberite tudi:

Vsekakor pa je pomembno, da mu namenite dovolj svetlobe, za uspešno rast potrebuje dovolj sonca. Večina sort dobro uspeva, če so izpostavljene neposredni jutranji sončni svetlobi in lahko uživajo v soncu do poznega večera. Sonca mu torej zagotovite vsaj od šest do osem ur. Čeprav mu prijajo sončna rastišča, sicer ljubi tudi veliko vlage in dobro odcedno zemljo. Pri gnojenju uporabite gnojila uravnotežene sestave (dušik, fosfor in kalij) ali specializirana gnojila, primerna posebej za hibiskuse.

hibiskus
Profimedia
Večina sort dobro uspeva, če so izpostavljene neposredni jutranji sončni svetlobi in lahko uživajo v soncu do poznega večera.

Za dobro rast in krasne cvetove

Kadar se odločite na svoj okrasni vrt posaditi hibiskus, mu morate, kot že omenjeno, nameniti dovolj prostora. V naravi se iz drobnega grmička navadno razvije drevo, medtem ko na okrasnih vrtovih in v parkih večinoma opažamo skrbno negovane in obrezane grmičke. Pri sajenju izkopljite globoko luknjo, široko okoli pol metra. Tako boste rastlini zagotovili dovolj prostora za dobro razrast korenin; zraven naj ne bo drugega grma, ki bi to lahko oviral.

Pazite tudi na pojav bolezni in škodljivcev. Najpogosteje ga napadejo uši, ki grm oziroma liste prekrijejo z belimi vatastimi madeži. Posledično rastlino nato obiščejo še mravlje in nekatere druge žuželke. V tem primeru hibiskus posujte s prečiščenim pepelom ali poškropite z naravnim škropivom iz kopriv.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.