Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Kako se (čim bolj) izogniti mikroplastiki?


T.S.
13. 4. 2025, 21.28
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ljudje letno zaužijemo približno 50.000 do 120.000 delcev plastike. Tudi v našem telesu so jo našli že praktično povsod - v krvi, pljučih, ledvicah in posteljici, možganih in materinemu mleku. Kako zelo škodljiva zdravju je, še niti vemo ne.

beat-the-microbead, mikroplastika, mikroplastika-zdravje, okolje, izognite-se-mikroplastiki
Shutterstock
.

Na leto proizvedemo kar 380 milijonov ton plastike, štirikrat več kot pred 30 leti. Ko se ta drobi, nastajajo vedno manjši delci. Mikroplastika simenujemo tiste, ki imajo premer 5 mm ali manj. Nekatere v tej velikosti tudi namenoma izdelajo, denimo za uporabo v kozmetiki. Mikroplastiko najdemo povsod – od najglobljih delov oceanov do najvišjih gora, v zraku, ki ga dihamo, in v vodi, ki jo pijemo. Ker jo zaužijejo, zaradi nje umirajo morske živali. Nanjo se lahko vežejo težke kovine in drugi onesnaževalci iz okolja, ki se nato kopičijo v tkivih živih bitij, ki mikroplastiko zaužijejo. Najdemo jo v ustekleničeni vodi, morskih sadežih, prahu, pa tudi v sadju in zelenjavi. Ljudje letno zaužijemo približno 50.000 do 120.000 delcev plastike. Tudi v našem telesu so jo našli že praktično povsod - v krvi, pljučih, ledvicah in posteljici, možganih in materinemu mleku. Kako zelo škodljiva zdravju je, še niti vemo ne. To bo pokazal le čas.

Kaj torej lahko storite, da zmanjšate vnos mikroplastike v svoje telo in ob tem pomagate omejiti njen vnos v okolje?

beat-the-microbead, mikroplastika, mikroplastika-zdravje, okolje, izognite-se-mikroplastiki
Shutterstock
.

Opustite kozmetiko in negovalne izdelke, ki vsebujejo mikroplastiko

Preglejte svoje izdelke za osebno nego in lepotno rutino. Prisotnost mikrodelcev lahko preverite na seznamu sestavin. Pogoste sestavine mikrodelcev so: polietilen (PE), politereftalat (PET), najlon (PA), polipropilen (PP) in polimetil metakrilat (PMMA). Pri preverjanju plastične vsebnosti izdelkov, kot so losjoni, zobne paste, čistilni geli, mila, ličila, sončne kreme, balzami za ustnice in parfumi, vam lahko pomaga spletni iskalnik “Beat the Microbead”.

Ne segrevajte hrane v plastičnih posodah

Pri segrevanju nekateri plastični materiali sproščajo BPA in ftalate v hrano. Zato ostanke hrane ali jedi iz dostave raje preložite na krožnik, preden jih pogrejete. Podobno je pri papirnatih lončkih za pijačo, ki ob stiku z vročo tekočino sproščajo mikroplastiko. Namesto tega si kavo na poti privoščite v lastnem termo lončku.

Pijte vodo iz pipe namesto ustekleničene

Raziskave so popkazale, da ustekleničena voda vsebuje dvakrat več mikroplastike kot voda iz pipe, zato se ji izogibajte, kadar je le mogoče.  Mikroplastika se sicer lahko nahaja tudi v vodi iz pipe, zato jo doma filtrirajte s filtrom z ogljenim vložkom ali kartušnim filtrom, saj ti učinkovito odstranjujejo mikroplastiko.

beat-the-microbead, mikroplastika, mikroplastika-zdravje, okolje, izognite-se-mikroplastiki
Shutterstock
.

Spremenite način pranja perila

Pri vsakem pranju oblačila izločajo mikrovlakna – tudi več sto tisoč na eno pranje. Po podatkih iz leta 2017 kar 35 % vseh mikroplastik v oceanih prihaja iz sintetičnih tkanin. V pralni stroj zato namestite filter za mikrovlakna ali perilo perite v posebnih vrečkah, ki ujamejo vlakna. Sušilni stroji dodatno spodbujajo odcepljanje vlaken, zato oblačila raje sušite na zraku.

Redno čistite dom

Ker se mikroplastika pogosto nahaja v prahu, z rednim čiščenjem zmanjšate tveganje, da bi jo vdihnili – še posebej, če imate majhne otroke, ki se plazijo ali igrajo po tleh.

Omejite uporabo plastike za enkratno uporabo

Manj kot bomo porabljali plastike, manj mikroplastike bo končalo v okolju. Polovica letno proizvedene plastike predstavljajo izdelki za enkratno uporabo. Razmislite, katere plastične izdelke uporabljate vsakodnevno – lončki za kavo, plastenke, vrečke, zavito sadje in zelenjava – in jih zamenjajte za trajne, večkrat uporabne alternative.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.