Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Tečaj nemščine: koristno znanje za začetnike


K.A.
7. 4. 2022, 14.36
Posodobljeno
07. 06. 2022 · 10:21
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Razmišljate o vpisu na tečaj nemščine, pa niste prepričani, da boste uspešni? Skrb odveč; spodaj vam podajamo nekaj koristnih znanj za popolne začetnike.

Tecaj_nemscine_koristno znanje za začetnika.png
Jezikovna Akademija
Rečaj Nemščine: Koristno znanje za začetnike

Marsikdaj smo že slišali: »Nemščina je groba, nemščina je grda, nemščina je težka.« Naj vas prepričamo v nasprotno!

##IMAGE-1351050##

Zakaj bi se odločili za vpis na tečaj nemščine?

Tečaj nemščine je za vas lahko nadvse koristen že iz razloga, da vam učenje nemščine odpira vrata marsikatere priložnosti – tako poslovne kot morda zasebne. Nemško govori okoli 150 milijonov ljudi, kar nemščino uvršča med največje svetovne jezike! 

Hkrati vam znanje angleščine pri učenju nemščine lahko precej pomaga! Oba jezika namreč uvrščamo v zahodno germansko skupino jezikov, kar pomeni, da obstaja kar nekaj podobnosti za oblikovanje osnovnega razumevanja. Velika prednost za vse tiste, ki že govorite angleško! 

Oglejmo si nekaj slovničnih zakonitosti nemškega jezika.

Nemški spoli

Nemščina (kot tudi slovenščina) je pregibni jezik. To pomeni, da se besede razlikujejo glede na njihov slovnični spol, kar nam ni tuje. Poznamo moški, ženski in srednji spol. Čeprav obstaja nekaj pravil, ki nam lahko pri učenju pomagajo, se je spol samostalnikov v nemščini v veliki meri potrebno naučiti na pamet. Gre za eno izmed prvih preprek, s katero se moramo soočiti na tečaju nemščine. Žal se ne gre zanesti na spole samostalnikov v slovenščini in njihov direkten prevod. Če pogledamo le dva primera: miza (tista miza – ženski spol), je v nemščini der Tisch, kar pomeni moški spol (der) in beseda avto (tisti avto – moški spol) je v nemščini das Auto, torej srednji spol (das). 

Nemški skloni

Za razliko od naših 6 sklonov, poznajo Nemci le 4. Učenje pravilnih končnic zahteva nekaj vaje, ampak ob poznavanju osnovnih pravil, se da zadevo hitro osvojiti! Nemški skloni so naslednji:

Nominativ – Wer oder Was? (Kdo ali kaj?)

Genitiv – Wessen? (Čigav?)

Dativ – Wem? (Komu?)

Akkusativ – Wen oder Was? (Koga ali kaj?)

Časi v nemščini

Nemščina pozna šest glagolskih časov. Štiri izpeljane iz pomožnih glagolov in dva brez. Sedanjik (Präsens) in preprosti preteklik (Präteritum) sta tvorjena samo z enim glagolom – na način da glagol spregamo. Spet nekaj, kar nam je v teoriji znano! Poglejmo:

Präsens: Ich laufe. (tečem/hodim)

Präteritum: Ich lief. (tekel/hodil sem)

Ostali štirje glagolski časi, ki uporabljajo pomožne glagole, so prihodnjik Futur, Perfekt, Plusquamperfekt in Futur perfekt. 

Nemška abeceda

Za učinkovito učenje nemščine je pomembno tudi, da spoznamo nemško abecedo in nemško izgovorjavo! Abecedo sestavlja 26 črk: 5 samoglasnikov (die Vokale) in 21 soglasnikov (die Konsonanten). Na tečaju nemščine se vam ne bo potrebno naučiti nove abecede, le nekaj novih črk: ä, ö, ü in ß.

Tečaj nemščine vam bo od tu dalje pomagal zgraditi trdne temelje za spoznavanje novega jezika. Ko boste enkrat osvojili osnove in se uspešno prebili skozi prvih sto besed, bo razumevanje postalo vse lažje. Berite knjige v nemščini, poiščite svojo najljubšo serijo in si jo ponovno oglejte v sinhronizaciji, poslušajte nemške podkaste (recimo DW Deutsch lernen) in učenje nemščine bo naenkrat postalo zabavno!  Pa srečno.

Jezikovna Akademija


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.