Maturantsko slovo od otroštva je za številne ponudnike gostinskih storitev, plesnih tečajev in organizacij dogodkov predvsem prvovrstna poslovna priložnost, številne družine pa si čedalje težje privoščijo naraščajoče izdatke za tečaje, plese in izlete. Srednje šole in gimnazije se na to odzivajo vsaka po svoje: medtem ko nekatere prirejajo gala večere, ki jih povezujejo zvezdniška imena slovenskega šovbiznisa, druge same zase organizirajo nič manj srčne maturantske plese po telovadnicah.
Na začetku leta se je učiteljski kolektiv Tretje gimnazije Maribor odločil, da zaradi spora z manjšim delom staršev okoli logistike maturantskega plesa na prireditvi ne bo sodeloval. Vojna med šolo in »kmetavzarsko tretjino«, kot je zdraharje označila razočarana mati neke dijakinje, je bila banalna in povsem nepotrebna. Nam pa lahko služi kot izhodišče za podrobnejši vpogled v zakulisje organizacije maturantskega plesa in drugih zrelostnih izpitov, ki čakajo dijake in srednješolce v zaključnem letu izobraževanja, na uradnem prehodu iz otroštva v odraslost. Okoli teh dogodkov se je razrasla prava industrija, njihovi stroški pa so zajeten finančni zalogaj, ki si ga nekatere družine že ne morejo privoščiti. Kar seveda ne velja za že omenjene nezadovoljneže iz Maribora …
Vrhunec zadnjega leta v srednji šoli je maturantski ples kot svojevrsten ritual, na katerem se mladi ljudje oblečejo v svečane obleke ter s plesom z očeti in materami tudi simbolno razglasijo svoj vstop med odrasle. Priprave na slavnostni večer se začnejo s plesnimi vajami; cene teh tečajev se gibljejo med 35 in 45 evrov. Za maturantski ples je treba imeti ustrezno toaleto, ki si jo da marsikdo izdelati po naročilu, bolj varčni pa si jo sposodijo v katerem od specializiranih butikov; v tem primeru je mogoče obleko dobiti tudi že za sto evrov, večina pa jih stane okoli 200 evrov za moške in nad 300 za ženske. K temu je treba prišteti še primerne čevlje, ki jih je težko dobiti za manj kot 50 evrov. In šele potem pridemo do samega maturantskega plesa, ki spet ni poceni; vstopnice za prireditev v povprečju stanejo med 60 in 65 evrov. Vse to pomeni, da ima štiričlanska družina z »maturancem« minimalno 420 evrov stroškov. To pa še ni vse – že leto prej, v tretjem letniku, je maturantski izlet, za katerega je treba v povprečju odšteti med 500 in 600 evrov. In že pridemo najmanj do tisočaka.
Postranski zaslužek slovenskih zvezdnikov
Nič čudnega torej, da so v maturantkah in maturantih poslovno priložnost zaznali številni gostinci, plesne šole, organizatorji dogodkov, glasbene skupine ter tudi zvezdniški voditelji in voditeljice.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 7, 18. februar 2025.