Zgodbe

Kalvarija pomerancev iz pasje tovarne

Katja Božič / revija Jana
11. 10. 2024, 05.00
Deli članek:

Za oskrbnike horjulskega živalskega zavetišča sta bila zadnja dva tedna peklenska. V oskrbo so dobili šestnajst hudo bolnih puhastih pasjih mladičkov, zaseženih na meji. Njihovo delo je že tako naporno, po prihodu poldrugega ducata onemoglih pasjih duš, za katere skrbijo noč in dan, pa so utrujeni na kvadrat, je povedal Jurij Juhant, ki to počne skupaj z vodjo zavetišča Polono Samec in ekipo. Do zaključka redakcije je pet mladičkov izgubilo bitko, enajst pa je bilo stabilnih, a še vedno v kritičnem stanju.

Zavetišče Horjul
Mladički, prezgodaj odtegnjeni od matere, bolni, še kako potrebujejo ljubezen, sočutje in toplino.

Mladički prihajajo iz tako imenovanih pasjih tovarn, kjer jih preprodajalci vzgajajo v nehumanih razmerah in prodajajo lastnikom, ki si želijo poceni pasemskega psa brez rodovnika. Mladički so z materami zaprti v kletkah, samičke pa imajo mladiče na pol leta. Od mater jih odtrgajo prehitro, mladiči niso cepljeni, pogosto so prenašalci bolezni in imajo zaradi razmer, v kakršnih so prišli na svet, travme vse življenje.

Vprašanje, ali bi bili še živi

Pasje tovarne so predvsem v vzhodni Evropi cvetoč posel, je za 24ur.com povedala Alenka Klemenčič, vodja pasje šole Bajka in strokovnjakinja za prevzgojo psov. Medtem ko so bili pred leti zaželeni predvsem dalmatinci, pozneje francoski buldogi in bostonski terierji, so trenutno najbolj priljubljeni pomeranci in cavapooji. Če kepic, ki so se komaj  dobro skotile, ne bi po naključju našli in zasegli, bi bili danes že pri novih lastnikih in vprašanje je, ali bi bili sploh še živi. »Šestnajst psov je bilo stlačenih v šest majhnih mačjih transporterjev. V enem je bila psička, ki smo jo pozneje izgubili, v preostalih petih boksih pa je bilo še petnajst psov. Hlastali so za zrakom in vodo, bili so lačni … Skratka, beda,« je povedala vodja horjulskega zavetišča Polona Samec. Njena ekipa je zastavila vse moči, znanje in ljubezen, da jih rešijo, s fotografijami bolnih mladičkov pa opozarjajo, da s tem, ko jih naročamo po spletu, takšno trpljenje spodbujamo in smo zanj odgovorni. 

Ni prostih ur in počitka

»Ko se zgodi petnajst z giardio, korono in parvo okuženih mladičkov, naša ekipa preklopi v svoj svet,« so zapisali na svojem družbenem omrežju. Ni prostih ur, po koncu delovnika se prelevijo v prostovoljce in delajo naprej 24 ur na dan. Pozabijo nase, na hrano … se pa večkrat dnevno stuširajo, ko slečejo zaščitno obleko in se razkužijo. Zavetišče se je namreč spremenilo v karanteno, saj se trudijo preostalih enajst mladičev obdržati pri življenju. »Še nekaj dni bomo preganjali minute, ure, dni, da naj tečejo hitreje, preden bomo lahko zares zadihali. Ampak za zdaj smo okej. Vseh enajst mladičkov je tu in tam še vedno pobruhanih, podriskanih, nepočesani so in neskopani, ampak živi in stabilni,« je radostna vest, ki so se je  razveselili vsi, ki spremljajo njihovo kalvarijo.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 41, 8. oktober 2024.

Zavetišče Horjul
Mladički se še vedno borijo za življenje.

Zavetišče Horjul
Malčico na fotografiji so žal izgubili.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!