Zgodbe

Čakamo na čudež, ki ga ne bo

Marija Šelek, marija.selek@jana.si
25. 10. 2023, 06.00
Deli članek:

Nacionalni posvet o okoljski krizi: vse vemo, a zakaj se nič ne spremeni?

Shutterstock
Zakaj so vse krize pomembnejše od okoljske?

O podnebnih spremembah nam je znanost povedala domala že vse, dokaze imamo pred svojim pragom: lani največji požar v zgodovini države, letos poplave strašljivih razsežnosti. Pogovorov o ukrepih, bistvenih za okolje, pa imamo že vrh glave zadosti. Tako se zdi. Tudi na koncu posveta, ki sta ga pripravila Plan B za Slovenijo in Mreža za prostor, so sklenili, da delovanje po starem ni več možno. Ampak silnega napredka pa tudi ni videti. Mar res potrebujemo še več apokaliptičnih scen?

Zakaj so vse krize pomembnejše od okoljske?

A nekaj drobnih korakov se je že zgodilo, vsaj zapisali smo jih v različne načrte in resolucije, ostaja pa naša ključna bolečina, da nam za učinke na terenu zmanjka sape. Eden večjih korakov je gotovo predlog podnebnega zakona, ki je od 16. oktobra na pladnju za javno obravnavo. Med drugim naj bi bilo z njim konec podpiranja fosilne industrije. Predlog zakona predstavlja pomembno dejanje države pri uresničevanju ustavne pravice do zdravega življenjskega okolja, pravi Senka Šifkovič iz Umanotere: »Konkretno gre za zagotavljanje podnebja, ki je sposobno vzdrževati življenje. Ta pravica pa je le polovična, če nima zagotovljenega tudi pravnega varstva.«

In kot je dejala dr. Barbara Rajgelj, si moramo prizadevati ne samo za pravice narave in pravice prihodnjih generacij, temveč tudi za pravna sredstva, preko katerih lahko do pravic sploh pridemo. »Ljudje so bolj ali manj prepričani, da se ne da nič spremeniti in da se je pač treba brigati zase. Bogati in iznajdljivi se pogosto znajdejo, ampak pri posledicah podnebnih sprememb na ladji Elona Muska proti Marsu ne bo prostora. Vsi čakamo na neko čudežno spremembo, ki pa je ne bo. Zato potrebujemo infrastrukturo, spodbude, podporo in prepovedi. Posameznik sam ne zmore spremeniti potrošniških navad. Tako kot nekdo potrebuje konkretno vodstvo (tečaj) pri odvajanju od kajenja, bi sama potrebovala pomoč pri odvajanju od mesa. Še bolj pa so potrebne spremembe pri industriji in turizmu – ta spodbuda je zgolj ena: denar. Odgovornost ima država, lahko tudi mednarodna skupnost, zavezništvo aktivnih državljanov pa nanjo vrši pritisk. V Pravni mreži za varstvo demokracije se v razmerju do države držimo enega gesla: mi se ne prepiramo, mi samo tožimo.«

Vsi razumemo denar, kajne? 

Okoljska kriza nas tudi stane veliko in stroški v zadnjih sedmih letih v Evropi eksponentno naraščajo, pri čemer je prav Slovenija najbolj izpostavljena članica na prebivalca. »V zadnjih 30 letih je Slovenija zaradi ujm izgubila največ denarja,« je pojasnil dr. Aljoša Slameršak z Inštituta za okoljske znanosti in tehnologijo Avtonomne univerze v Barceloni. »Če pridemo pri segrevanju ozračja čez dve stopinji, se bo zgodil drastičen skok in potem se finančne škode ne bo dalo več oceniti – takrat bo katastrofa. Zato je tako pomembno, da se zmanjšajo emisije. Slovenija je leta 2022 namenila dva odstotka BDP za subvencioniranje fosilnih virov energije. Tukaj gre za vprašanje izbire: koliko bomo še spodbujali takšno odvisnost?«

Pri tem je omenil skrite subvencije za fosilno ekonomijo, kot so subvencije za plin (toplarne), prevoz na delo, prispevek za obnovljive vire (ki služi za to, da se ohrani finančna vzdržnost našega elektro sistema). Tudi širjenje obvoznice po Slameršakovem prepričanju ni prava pot, to veliko vsoto denarja bi morali nameniti drugam. »Z vidika ekonomije je bolje, če uporabljamo taksi, kot če pešačimo ali kolesarimo, saj na tak način ne prispevamo h gospodarski rasti. Moramo pa biti vsi solidarni, ko se plačuje škoda – privilegirani sektorji naredijo škodo, potem pa jo porazdelijo med nas vse. Poglejmo primer onesnaženosti zraka: več kot 200.000 ljudi v Evropi umre zaradi tega, pa ne ukrepamo. Zaradi porasta priljubljenosti terenskih oziroma tako imenovanih SUV avtomobilov se je v prometu onesnaženje celo povečalo. Vse to je stvar političnega odločanja. Posledice večjega onesnaženja se razporedijo v druge dele javnega sistema (npr. zelo trpi zdravstvena blagajna).«

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 43, 24. oktober, 2023.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Vabljeni k branju!

Estrada

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

kraljica Margareta II
Na opazovanju

Nekdanja danska kraljica Margareta II. končala v bolnišnici

peter-kočjaž, maja-oderlap
Triletna plovba

Iskreno z Majo Oderlap: Peter in Natalija sta prodala vse in se odpravila okoli sveta

mariah-carey, pevka
Izguba sestre in mame

Mariah Carey v težkih trenutkih tolaži njen bivši mož

Justin Bieber
Umaknil se je z javnosti

Justin Bieber šokiran zaradi obtožb proti Seanu 'Diddyju' Combsu: "Če bi vedel, nikoli ne bi sodeloval"

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste