Zgodbe

Zdravila nam tečejo iz pipe

Milka Krapež
7. 2. 2019, 07.27
Deli članek:

Zdravila, ki jih uživamo, ne ostanejo zgolj v telesu, temveč se skozi urin in blato izločijo v kanalizacijo oziroma odpadne vode.

Revija Zarja
Zdravila nam tečejo iz pipe

Nekatera se hitro razgradijo, njihovi presnovki tudi nimajo večjega vpliva na okolje. Veliko pa je takih, ki ostanejo v okolju in pristanejo v podtalnici, ki jo pijemo. Okoljevarstvene organizacije po svetu opozarjajo, da je treba redno spremljati vsebnost zdravil v njej. V Sloveniji so tako analizo naredili lani na fakulteti za farmacijo, a se pri nadzoru ali zmanjševanju zdravil še vedno ni kaj dosti spremenilo. Slovenci očitno jemo tramadol skoraj kot kruh.

V slovenski pitni vodi manj ostankov zdravil kot v Evropi. S seznama 50 spojin so jih pri nas našli le 13. Samo v enem vzorcu ustekleničene vode so namerili višjo koncentracijo azitromicina oziroma njegovega presnovka. Naše vode so sicer kontaminirane z aktivnimi učinkovinami iz zdravil, vendar precej manj kot drugod v Evropi. Kljub temu strokovnjaki pravijo, da je treba vsebnost zdravil v vseh vrstah vod redno nadzorovati. Čistilne naprave niso bile zasnovane za čiščenje farmakoloških učinkovin in poznavalci po svetu opozarjajo, da bi potrebovali sodobnejše. Tudi prekuhavanje vode teh snovi ne uniči. 

Prva opozorila so prišla iz ZDA. Ko je agencija Associated Press naredila raziskavo pitne vode s 24 območij, je v njej poleg drugih zdravil odkrila antibiotike, hormone in stabilizatorje razpoloženja. Ljudje zdravila mečejo v stranišča, vanje zaidejo tudi z urinom in blatom. Ni znano, ali lahko tako majhne količine zdravil škodljivo vplivajo na človekovo zdravje. Prof. Sarah Janssen (Natural Resources Defense Council oziroma komisija za zaščito naravnih virov) pravi, da je to problem že dolgo, vsekakor pa najmanj deset let, preden so se začeli z njim ukvarjati. Vse od poznih 90. let znanost ugotavlja, da z vodo pijemo (tuja) zdravila. Najprej so v njej našli kontracepcijske tablete, ki so znan onesnaževalec vode. Zaskrbljenost je narasla, ko so v ameriški reki Potomac naleteli na ribe z ženskimi in moškimi značilnostmi, kar verjetno kaže na izpostavljenost estrogenom oziroma njim podobnim snovem. Nekatere ribe so imele testise in jajčnike. Dr. Suzanne Rudzinski z urada za vodo v ZDA je posebej opozorila na sintetične hormone, ker učinkujejo že pri nizkih koncentracijah. 

Na univerzi Harvard so leta 2011 v podobni analizi pregledali 170.000 vzorcev iz javnih vodnih sistemov v ZDA in našli najmanj 80 škodljivih snovi, od bakterij, virusov, pesticidov, naftnih derivatov, močnih kislin in tudi nekaj kovin. Opozorili so še na druge onesnaževalce: parfume, kolonjske vodice, losjone, kreme za sončenje, ki si jih ljudje izmijejo s kože in gredo v odtoke. 

Več v reviji Zarja št. 6, 5. 2. 2019.

Estrada

jamie oliver
Knjigo moral umakniti s prodaje

Jamie Oliver s svojo mladinsko knjigo užalil aboridžine

tadej pisek
Sin je njegov pomočnik

Tadej Pišek ni le izvrsten igralec, ampak tudi kuhar

princesa kate, kate middleton
Spomin na žrtve vojn

Princesa Kate se je vrnila, kraljica Camilla pa je zbolela

luka novak  1
Predan družini

Luki Novaku se je življenje obrnilo na glavo: Zamenjal službo, se zaljubil in postal očka

jernej kogovsek
Socialni delavec po poklicu

Igralec postal po naključju

miha brajnik
Oče

Za televizijskega voditelja Miho Brajnika je martinovanje na stranskem tiru

Zanimivosti

spanje
Različne zahteve glede na starost

Koliko spanca potrebujete glede na vašo starost?

lesena žaluzija
Skriti kotički

Prah, ujet v radiator, se s toplim zrakom širi okrog

zivali pri veterinarju (3)
Pasje težave

Moj pes smrči. Ali je to normalno?

kringa-naslovna
Vampir iz Istre

Prvi vampir v Evropi

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna