Ste postali za trenutek in se zazrli v te super ljubke mini bučke, kajne? Razumemo, a to ni le jed, ki je privlačna na pogled! Že res, da vam je bliže misel na njoke iz krompirja, toda ti bučni grižljaji bodo vašim brbončicam pričarali pravo jesensko doživetje.
Sestavine za njoke
- buča hokaido– pribl. 600 g
- 400 g krompirja
- jajce
- 300 g presejane moke
- sol
Priprava
1. Bučo prepolovite na pol, izdolbite semena, nato pa jo položite na pekač, obložen s peki papirjem (mesnati del naj bo obrnjen navzdol). Pecite 45 minut na temperaturi 160 stopinj Celzija. Ko je pečena, z žlico izdolbite mehko meso.
2. Cel krompir skuhajte v osoljeni vodi, nato pa še vročega olupite.
3. V posodo presejte moko, dodajte sol in jajce. Sestavinam dodajte krompir in kose pečene buče, ki ste ju še vroče iztisnili s stiskalnico za krompir.
4. Sestavine nežno zgnetite v testo, pri čemer si lahko pomagate z robotskim mešalnikom. Po potrebi med gnetenjem dodajajte moko.
5. Na dobro pomokani površini razrežite testo na več delov in ga oblikujte v dolge debele svaljke. Slednje narežite na manjše kose, nato pa med dlanmi oblikujte ljubke kroglice. Ne pozabite si večkrat pomokati rok.
6. Z zobotrebcem vzdolž kroglic oblikujte značilne bučne vzorce. Za globlji zarez si lahko pomagate tudi z nožem.
7. Kuhanje je povsem preprosto, njoke denite v vrelo osoljeno vodo, zmanjšajte temperaturo in počakajte, da priplavajo na površje. Počakajte še dve minuti, nato pa jih z zajemalko polovite iz vode.
Sestavine za omako
- olivno olje
- žlica moke (ni nujno)
- česen po okusu
- dve žlici masla
- 100 g naribanega sira (lahko parmezan)
- 150 ml mleka
- 100 ml smetane za kuhanje
Priprava
V ponvi segrejte maslo in olivno olje, potresite z moko, premešajte in dodajte česen, da prijetno zadiši. Ko se sestavine nežno obarvajo, dodajte mleko, smetano, nariban sir in pri nizki temperaturi mešajte z metlico za stepanje. Pomembno je, da dosežete gladko teksturo.
Jesenski krožnik: omako nalijte v krožnike, nato pa vanjo potopite bučne njoke. Da bodo ti čim bolj podobni bučkam, v vrh njoka potisnite bučno seme, ki bo ustvarilo videz ostanka stebla. Za zaključek jed potresite s praženimi pinjolami.
Še več slastnih receptov vas čaka v reviji Jana, št. 43, 22. oktober 2024.