Nasveti

Domači kavč za preverjene in socializirane goste

Katja Željan
8. 8. 2024, 07.00
Deli članek:

Tako kot v tujini tudi pri nas število pasjih in mačjih hotelov v zadnjih letih strmo narašča. Največ povpraševanja po nastanitvah za živali je seveda prav zdaj, ko se številni odpravijo na dopust, svojih hišnih ljubljencev pa nočejo utrujati s potjo ali vročino. Toda če si pasji hotel predstavljate kot zaprt boks z enim ali dvema sprehodoma na dan, ste v precejšnji zmoti. Nekateri pasji in mačji 'hotelirji' namreč gostom ponujajo tudi svoj kavč, obisk in nego v salonih ter različne zaposlitve, psi uživajo celo v bazenu in sladoledu.

Osebni arhiv
'Varovance vzamemo za svoje in niso samo številka v pasjem hotelu,' zagotavlja Nina Bešter, ki vodi pasji hotel v Domžalah.

»Večina si predstavlja pesjake oziroma ograjene izpuste, kjer psi večinoma samevajo. Jaz skušam varovancem omogočiti to, kar imajo doma: bivanje v družbi ljudi, redne sprehode in seveda tudi ljubkovanje. Varovance vzamemo za svoje in niso samo številka v pasjem hotelu,« zagotavlja Nina Bešter, ki vodi pasji hotel v Domžalah, v katerem sta na voljo oskrba in sprehajanje psov. Certificirana oskrbnica malih živali na spletnih ocenjevanjih že vrsto let dosega najvišje ocene zadovoljnih lastnikov psov, z varstvom psov pa se ukvarja že od najstniških let. »Sem ena tistih, ki so svoj najstniški konjiček spremenili v sanjski poklic. Leta 2005 sem dobila v varstvo prvega psa svoje prijateljice in takrat se mi ni niti sanjalo, da bo prav to postalo moja služba in življenje. Ker se dobre novice hitro širijo, se je enako širil tudi krog mojih varovancev, zato sem začela razmišljati o odprtju pasjega hotela. V tistem času je bilo zelo malo take ponudbe, da psi v času varstva bivajo v hiši skupaj z ljudmi. Zato sem se odločila, da odprem prav tak hotel. Psi tako niso v stresu in brez težav počakajo na vrnitev lastnika. Ponujam pa tudi nego v salonu,« pravi.

Shutterstock
Kam s hišnim ljubljenčkom med dopustom?

Le redko vzame kakšnega novega psa

V svoj dom vzame največ deset psov, a v vseh letih delovanja se je krog varovancev tako razširil, da le redko vzame kakšnega novega. Ob pravočasni rezervaciji je to seveda mogoče. »Pred vsakim varstvom najprej izvedemo uvajanje za nekaj ur. Nekateri psi potrebujejo več časa, drugi so že med prvim obiskom domači. Sprejemamo samo socializirane pse, ki se dobro razumejo z drugimi psi. Biti morajo redno cepljeni in zaščiteni proti zunanjim in notranjim zajedavcem,« še pove Nina. Kot dodaja, so njene izkušnje zelo dobre, je pa to razgibano delo, saj se značaji in zahteve pasjih gostov zelo razlikujejo. »Naloga pasjega varuha je, da vedno razmišlja korak naprej in predvidi vse možne scenarije,« ugotavlja. A čeprav takšno delo zahteva 24-urno prisotnost, ga sogovornica ne bi menjala za nič na svetu. »Želim si, da skupaj dvignemo raven pasjih hotelov v Sloveniji s ciljem, da varovanci brez stresa uživajo na počitnicah, hkrati pa so tudi lastniki brez skrbi,« poudarja.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,   št. 32, 6. avgust, 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!



Zanimivosti

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert

par, odnosi, prepir
Partnerstvo

Rutina in samoumevnost sta eni najpogostejših uničevalk odnosov