Nasveti

Panika: kako naj se hitro naučim tujega jezika?

Nika Grizila
26. 10. 2023, 05.00
Deli članek:

Zgodi se, da se nam življenje na hitro spremeni, za dobro službo ali zanimivo potovanje zahtevajo od nas znanje tujega jezika, mika nas, da bi zagrabil piriložnost, a ne vemo, ali smo dovolj sposobni, imamo dovolj volje in moči, da bi se učenja lotili.

Shutterstock
Učenje odraslih je vsaj v nekaterih vidikih drugačno od učenja otrok.

Seveda pot do znanja tujega jezika ni brez izzivov. Kako ostati motiviran, ko se nam slovnica zdi prezapletena? Kje najti sogovornika, da jezik vadimo in ne pozabimo? In ali je res, da »starega psa ne moreš naučiti novih trikov« ter da se jezikov z lahkoto naučijo le otroci?

Jezike, ki smo se jih naučili v šoli, smo pozabili, če jih nismo uporabljali – tako pač je. Vsekakor je preprosteje tuji jezik osvežiti kot pa začeti znova, toda tudi to ni misija nemogoče, če smo dovolj motivirani.  Zanimivo – veliko ljudi se po upokojitvi začne učiti tujega jezika, ker vedo, da to ni le koristen hobi, temveč tudi potreba, z aktiviranjem novih možganskih vezi namreč odrivamo starostno pozabljivost in demenco.

Moderni načini učenja jezika. Kje začeti? 

Danes se lahko jezikov naučimo marsikje, priljubljeno je predvsem učenje po spletu, za katero se običajno uporablja eden od programov za videoklice, najpogosteje Zoom ali Skype. Učitelje jezikov je mogoče najti na spletnih portalih, kot so Italki, Verbling, Preply in Lingoda. Tam učenec zakupi učne ure pri izbranem učitelju. Slednji se predstavijo z opisom in predstavitvenim videom; v bistvu gre za individualne spletne inštruktorje.

Shutterstock
Poti je veliko, tudi brezplačnih

Učiti se je mogoče tudi samostojno, in to ne samo z učbeniki in delovnimi zvezki, temveč tudi z aplikacijami. Med trenutno najbolj priljubljenimi so brezplačni Duolingo, Memrise in Busuu ter plačljiva Babbel in Drops. Učenje s pomočjo aplikacij je sicer precej omejeno, je pa, tako kot tudi učenje na raznih spletnih straneh, ki ponujajo kvize, uganke in igrice, ter YouTubu, bolj interaktivno in lahkotno. Moj tast se že več let uči angleško z aplikacijo Duolingo; vsako jutro ji posveti deset ali petnajst minut. Skupaj zna spraviti nekaj stavkov – dovolj, da je v Dublinu vprašal za smer in naročil pivo, premalo za dejanski pogovor.

Tisti, ki bi radi jezik vadili v pogovoru, lahko partnerja za jezikovno izmenjavo najdejo na spletni strani Conversation Exchange. Tam si uporabnik ustvari profil, v katerem napiše, katere jezik želi vaditi in kaj ga zanima. To je popolnoma brezplačno, pogovori pa večinoma potekajo po spletu, razen če sogovorca živita blizu. Na Facebooku je več skupin, kjer ljudje iščejo sogovornike, v večini večjih mest pa potekajo dogodki Language Exchange (izmenjava jezikov), na katerih se ljudje dobijo, običajno v kakem baru, in nato razporedijo v skupine glede na jezik, v katerem se želijo pogovarjati. Tovrstni dogodki potekajo tudi v Ljubljani.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 43, 24. oktober, 2023.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Vabljeni k branju!

Zanimivosti

tenis žoga1
V hladnih mesecih

Teniška žogica na vrtu lahko pozimi reši življenje živalim

otroci tekmujejo, medalja
Obšolske dejavnosti

Tekmovanje daje otroku priložnost za ocenjevanje svojih sposobnosti

zračenje
Zračenje prostorov

Ne tvegajte okužb in alergij zaradi slabega zraka

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih