Nasveti

Gobe v samooskrbi

Lara Jelen
21. 10. 2023, 08.00
Deli članek:

Kadar je v preteklosti letina propadla, je bilo edino, kar je ostalo ljudem, to, da so šli v gozd po gobe. »Od tod fraza iti po gobe, ki jo uporabljamo, kadar gre vse narobe. V tem letu smo jo uporabili velikokrat, saj so poplave, toča in nestanovitno poletje pobrali veliko domačih pridelkov. Na srečo imamo v Sloveniji vedno rezervno karto, v tem primeru gobe,« pravi Sanja Lončar, sopredsednica društva Samooskbni.net. Pazimo le, da nabiramo užitne! Tekst: LARA JELEN

Shutterstock
Navadna lisička (Cantharellus cibarius) je izjemno okusna, a morda nekoliko muhasta pri shranjevanju, saj rada pogreni, če jo damo v skrinjo.

Veliko uporabnega o gobah nam je tokrat povedala dr. Janja Klinčar, doktorica biotehnoloških znanosti, determinatorka svetovalka, predsednica Gobarskega društva Kostanjevka Zreče, bioresonančna terapevtka in velika ljubiteljica narave. Začela je z zanimivostjo, da sodijo gobe v lastno kraljestvo in niso ne rastline, ne živali, ne bakterije. »So pa bolj podobne živalim kakor rastlinam. Ne vsebujejo klorofila, niso sposobne same sintetizirati hrane (pri tem jim pomagajo drevesa), njihova celična stena pa je iz hitina (ta je v številnih žuželkah). Nekatere vrste gliv vsebujejo kolagen, kar je prav tako značilno za živalske vrste.«

osebni arhiv
Janja Klinčar, predsednica Gobarskega društva Kostanjevka Zreče

Najlepše šele prihajajo

Če nam bo le vreme namenilo kakšno kapljico dežja, najlepše gobe šele prihajajo, meni poznavalka. »Jeseni so gobe najlepše, ko malce pade temperatura, pa jih tudi črvi manj napadajo. Velika vsebnost beljakovin in vlaknin ter majhna vsebnost maščobe jih skupaj z vitamini B-kompleksa, ki se skrivajo v njih, napravi še privlačnejše. Gobe so s pomočjo UV-žarkov sposobne tvoriti celo vitamin D.« Za izboljšanje samooskrbe predlaga nabiranje okusnih gob, ki jih lažje prepoznamo, saj nimajo preveč podobnih strupenih sorodnikov. »Navadna lisička (Cantharellus cibarius) je izjemno okusna, a morda nekoliko muhasta pri shranjevanju, saj rada pogreni, če jo damo v skrinjo. Nekateri jo zato raje vlagajo v kis. V družini lisičk je veliko podobnih gob, ki se med samo razlikujejo po malenkostih, vse pa so užitne, zato ni bojazni, da bi jih zamenjali s strupenimi. Za lisičke so značilne žilice pod klobukom. Sam klobuk je razvejan in naguban, njihova barva pa značilno živo rumena oziroma svetlo oranžna. Zanje včasih rečejo, da jih bi še slepec našel, tako so prepoznavne.« A Klinčar je vseeno opozorila, da bi lahko neizkušen gobar lisičko zamenjal za strupenega oljkovega livkarja, ko je ta še mlad. »Oljkov livkar na srečo ne raste po vsej Sloveniji, najdemo pa ga na Primorskem in na Goričkem. Nasploh velja, da čisto majhnih, mladih gob ne nabiramo, saj še ne razvijejo tipičnih značilnosti in jih je zato težje prepoznati. Gob nikoli ne nabiramo nestrpni,« je poudarila.

Shutterstock
Kostanjasti polstenovec ali po domače kostanjevka.

Poletni in jesenski goban, vedno dobra izbira

Družina gobanov nam je blizu in poznana. Vseeno pa prestarih gob iz te družine, čeprav je užitna, ni priporočljivo uživati. »To je tako, kot če bi uživali staro meso. Zato prestaro gobo, ki ste jo že utrgali, pustite v gozdu. Zataknite jo za kakšno vejo drevesa, da bo od tam spuščala trose po gozdnih tleh. Naslednje leto boste morda prav tam gozda obdarjeni s še več gobani. Mnogi ne vedo, da obstajata tako poletni kot jesenski goban. Med njima sicer ni bistvenih razlik, jesenskega prepoznamo po tem, da po višji vlagi v zraku njegov klobuček postane lepljiv in nekoliko sluzast, medtem ko je pri poletnem gobanu klobuk suh – kadar je precej suho, lahko tudi razpoka.« Obstaja kajpak še veliko več gobanov, če niste res dober poznavalec, strokovnjakinja odsvetuje, da nabirate tiste z rdečimi trosovnicami. »Raje se osredotočite na gobane z rumenimi trosovnicami (meso na spodnji strani klobuka), ki pozneje, ko gobe odrastejo, postanejo zelene,« je priporočila. »Gobanom je na prvi pogled podoben tudi kostanjasti polstenovec (kostanjevka)  z rumeno trosovnico, ki pozneje postane zelenkasta in na otip pomodri, s čimer ni nič narobe. Kostanjevka je užitna in kakovostna goba.«

 Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 42, 17. oktober, 2023.

Shutterstock
Nekateri lisičke vlagajo v kis.

Estrada

PR_nedaUkraden
Aktualove zvezde

Neda Ukraden pri vas doma

vid-valic, veseljak, janja-ulaga, nejc-drobnic, jutranja-budnica
Jutranja budnica na Veseljaku

Vid Valič: 'Ženska in moška pamet sta kot jin in jang'

Vojko Korošec isff , Franko Ascani predsednik Ficts  , Andrej Vodušek Radio1
Izjemen uspeh

Film Dežela junakov prejel medaljo in častno omembo na filmskem festivalu v Milanu

Anne Hathaway
Ameriški igralki

V novem Nolanovem filmu naj bi zaigrali tudi Anne Hathaway in Zendaya

blaž-geč-zvita-feltna-1
Publika jim daje energijo

Video: Za fante iz skupine Zvita feltna je vse leto Martinovo

best-fm-stozice
2. rojstni dan BEST FM

10 tisoč obiskovalcev v Stožicah uživalo v balkanskih ritmih

Zanimivosti

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki

rep46-2024_naslovka
Zanimivosti

Vrtljiva vrata Anžeta Logarja: Nazaj v naročje k Janezu Janši

spanje
Različne zahteve glede na starost

Koliko spanca potrebujete glede na vašo starost?

lesena žaluzija
Skriti kotički

Prah, ujet v radiator, se s toplim zrakom širi okrog