Možgani so mišica, ki jo lahko – kakor katerokoli drugo mišico – treniramo in s treningom tudi okrepimo. Osnovni recept za njihovo dobro kondicijo se glasi: veliko gibanja in ohranjanje radovednosti. Z nekaj preprostimi vajami preverite, kako je trenutno z vašo miselno sposobnostjo.
Nikoli ni prepozno, da začnemo trenirati možgane. Zmeraj pa koristi, če vemo, na kakšni ravni so naše trenutne miselne zmogljivosti. Tako bomo tudi lažje opazovali svoj dosežek in napredek.
1. Kako hitro štejem črke?
Za vajo sta potrebna dva: prvi pove besedo, ki naj bo čim daljša, drugi pa skuša – ne da bi jo zapisal – čim prej in seveda natančno prešteti, koliko črk je v njej.
Izid: če nam v desetih sekundah uspe prešteti osem črk, je naša glava v dobri formi. Če jih štejemo več kot 30 sekund, je treba možgane malo bolj trenirati.
2. Kako dolgo lahko držim ravnotežje na eni nogi?
Morda se vam zdi smešno – a je koristno, zato kar brez zadrege: med čiščenjem zob se postavimo na eno nogo. S tem krepimo koordinacijo med možgani in mišičjem.
Izid: po 60. letu nam 25 sekund stanja na eni nogi ne bi smelo povzročati težav, seveda če smo zdravi. Če zdržimo 40 sekund, dosegamo izid 40-letnikov, če nam na eni nogi uspe stati 50 sekund, se lahko kosamo s 30-letniki.
3. Koliko predmetov nam pride na misel?
Naglas povejmo, kaj vse moramo spraviti v imaginarni kovček, s katerim bi odpotovali v specifičen kraj, npr. na križarjenje, smučat ali na letalo.
Izid: če nam pride na misel manj kot sedem predmetov, je potrebno več možganske vaje.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 13, 28. 03. 2023.