Prav neverjetno je, kako pomlad iz človeka izvabi veselje do življenja in željo po sprehodih v naravo. Prvi regrat je ob tem samo še prijetna nagrada. Njegov okus je kot speči spomin, ki se prebudi, ko ga prvič v letu spet naberemo in pripravimo.
Rezance naredimo po klasičnem receptu, za naravno barvilo pa zadostuje že dobra pest regratovih listov. Čudovita jed je hitro na mizi, nabiralci regrata pa zadovoljni in nagrajeni.
Še ena dobra lastnost rezancev z regratom: pripravimo jih lahko na veliko načinov: ko so kuhani, jim dodamo katero od klasičnih omak ali jih prelijemo s popraženimi koščki slanine, nasekljanimi orehi in smetano.
Zadostuje že to, da jih zabelimo z maslom in posujemo s kakovostnim ribanim sirom. Ideja za velikonočne praznike: rezance z regratom pripravimo s popraženimi koščki šunke in potresemo z nasekljanimi v trdo kuhanimi jajci. Zadnji pirhi in kosi šunke se tako spremenijo v odlično toplo predjed.
Prav tako okusni so rezanci s tunino, ki jo v ponvi segrejemo s strokom nasekljanega česna. Povedano na kratko: regrat ne vrne le veselja do življenja, temveč tudi do ustvarjanja v kuhinji!
Sestavine (za 4 osebe)
300–400 g moke
3 jajca
žlica oljčnega olja
sol
80–100 g regrata
Priprava
1. V kropu skuhamo mlade liste očiščenega regrata, jih odcedimo in s paličnim mešalnikom spremenimo v gladko kremo.
2. Moko presejemo v skledo, dodamo sol, tri jajca, olje in regratovo kremo. Zgnetemo gladko testo, po potrebi med gnetenjem dodajamo moko, da se testo ne lepi za prste. Pokrijemo ga s prtičkom, počiva naj 30 minut.
3. Testo na tanko razvaljamo, razrežemo na 10 cm široke trakove, te pa na centimeter široke rezance, ki jih potresemo z moko ter nekoliko posušimo na kuhinjskem prtičku.
4. Testenine lahko takoj skuhamo v slanem kropu, odcedimo in pripravimo po katerem od receptov ali pa jih posušimo in shranimo za poznejšo uporabo.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 13, 28. 03. 2023.