Mnenja

Herpes zoster - kako si pomagati?

Uredništvo / Janina zdravniška linija
22. 2. 2025, 05.01
Deli članek:

Svetuje Metka Marković Lesjak, specialistka splošne medicine.

Dreamstime
Fotografija je simbolična

"Pozdravljeni! Pred petimi meseci mi je izbruhnil herpes zoster, čisto pravi pasavec, vlekel se je od hrbtenice okrog pasu pa do polovice trebuha, skoraj do oprsja. Najprej je bolelo, potem so se prikazali mehurčki. Na urgenci sem dobila tablete Premovir in jih jemala sedem dni po eno. Mehurčke sem krotila s sprejem Cicalfate, ki sem ga dobila v lekarni, niso zelo srbeli, ranice so se kmalu zaprle, bolečine pa so ostale. Ko so se bolečine nekoliko umirile, sem se začela bolj normalno gibati, a so se zmeraj znova vrnile. Trajajo že peti mesec. Pred dnevi sem bila nekaj dni v toplicah, v bazenu sem bila dvakrat na dan po eno uro in zdaj so bolečine spet izrazite. Zdi se mi, da se pojavijo, tudi če se razburim. Je za to nadlogo kakšna uspešna terapija?
Erika G."

Pozdravljeni!

Herpes zoster – pasovec je virusna  okužba, ki jo povzroča virus Varicella zoster, isti virus, ki povzroča norice. Virus ostane po okrevanju mirujoč v živčnem sistemu in se pri 10 do 30 odstotkih prebivalstva lahko ponovno aktivira. Ljudje, ki niso preboleli noric ali niso bili cepljeni proti njim, lahko v stiku z osebo, ki ima herpes zoster, zbolijo za noricami.

Tveganje za okužbo se povečuje s starostjo, zlasti pri ljudeh po 60. letu. Ženske zbolevajo pogosteje kot moški in večja je obolevnost pri beli rasi kot pri temnopoltih. Izbruh bolezni je najverjetneje posledica spremenjenega ravnovesja med gostiteljem, torej človekom in virusom, vendar konkretni sprožilni dejavniki niso znani. Ključnega pomena je predhodno skrajno oslabljen gostiteljev celični imunski odziv in je lahko predhodnik kasnejšega resnega obolenja.

Pasovec se pojavlja pri posamezniku in nikoli kot epidemična bolezen; pogostejša je pri ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom, bolnikih s HIV-om/AIDS-om, bolnikih po presaditvi organov, pri bolnikih, ki prejemajo imunosupresivna zdravila.

Pogosto je izbruh bolezni povezan s čustvenim stresom. Simptomi oziroma znaki zanjo so: vročina, slabo počutje, glavobol, občutljivost za svetlobo, pekoča bolečina, rdečina kože, ki ji sledi izbruh izpuščajev v obliki večjih ali manjših mehurčkov.

Mehurčki so boleči, pogosto počijo in se sčasoma prekrijejo s krasto. Bolečina traja od dva do štiri tedne, vendar se lahko nadaljuje.
Za kronično okužbo je značilna ponavljajoča se bolečina, ki traja več kot štiri tedne in se manifestira kot žarenje, zbadanje, grizenje.

Resnejši zapleti

Pasovec je svoje ime dobil po pojavnosti kožnih sprememb, ki se manifestirajo kot večji ali manjši mehurji na pordeli koži v obliki pasu, ki ga oživčuje okuženi čutni živec. Kožne spremembe se lahko pojavijo po poteku katerega koli dermatoma, vendar so pogostejše v predelu prsnega koša ali ledveno, obraz je prizadet pri desetih odstotkih obolelih.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 7, 18. februar 2025.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!