Ne vem, kako se je iztekel nedeljski referendum o vodi, ker zaključujemo redakcijo v petek, po predčasnem glasovanju pa se je nakazovalo, da bo kljub neznosni vročini in počitnicam na voliščih veliko državljank in državljanov. Ki bodo glasovali proti. Ne samo proti noveli zakona, ampak tudi proti vladi, ki se je na vse kriplje trudila, da bi glasovanje karseda ovirala. Gledalcem se je prav smilil direktor državne volilne komisije Dušan Vučko, ki je v TV dnevniku nervozno razlagal, da glasovanje po pošti pač ni zanesljivo, ker se pošiljke tudi izgubijo, kajne? To je bil odgovor na očitke, da državljani niso dobili volilnega gradiva, čeprav so vloge oddali pravočasno. Od direktorja slovenske pošte bi jih moral slišati, ker če v tej državi kaj deluje, je to pošta – čeprav je za izročanje pošiljk določen tridnevni rok, jo dobiš naslednji dan. Vsaj v Sloveniji. Seveda pa poštarji ne morejo vročati pošiljk, ki jih ni nihče oddal.
»Čeprav sva z ženo oddala vlogi za glasovanje po pošti davno pred iztekom roka, vse do danes nisva prejela glasovnic. Ravnokar so mi tudi sporočili, da glasovanje na ambasadi v Tokiu ni mogoče ... Mar to ne pomeni, da so nama kratene z ustavo zagotovljene pravice do glasovanja? Pojdite in glasujte PROTI še v najinem imenu,« se je na družbenih omrežjih razjezil poslovnež, ki je v dveh letih, kar živi na Japonskem, dobil iz Slovenije vso pošto, tudi našo revijo. Samo glasovnice so se čudežno izgubile. Neka druga državljanka je objavila, da iz Tokia že deset let normalno glasuje in da se kaj takšnega kot to pot ni nikoli zgodilo. Je pa bila tiste dni po naključju v Sloveniji in je predčasno glasovala, preden se je vkrcala na letalo …
Ne bom naštevala vseh spontanih malih in velikih uporov proti vladnemu oviranju glasovanja, najbrž za vse še niti ne vem. Se je končno večini posvetilo, zakaj vlada vse to počne – ruši pravni sistem, sesuva zdravstvo in medije ter divje popravlja zakone, ki jih hoče potihoma spraviti v veljavo? Janša nima veliko oziroma nobenih šans, da bi bil na čelu vlade naslednji mandat, z njim vred bo odtegnjenih od državnih jasli še veliko njegovih privržencev in podpornikov. Zato si pripravljajo teren za čas potem. Do naslednjih volitev bodo »njegovi« nastlani po nadzornih svetih, direktorskih mestih in drugih vodilnih položajih, zakonodaja pa bo ustrezno prirejena, da jih naslednja vlada (vsaj tistih, ki delu niso kos) ne bo mogla preveč preprosto odstaviti. Nekateri se bodo zaposlili na zasebnih univerzah – ste vedeli, da je vlada pripravila predlog zakona o financiranju visokega šolstva, ki zasebnikom na široko odpira dostop do javnih sredstev? Tisti, ki se ne bodo mogli nikjer drugje zaposliti, si bodo z denarjem, ki je »ostal« od mask in ventilatorjev, gradili ob rekah in jezerih športna igrišča in trgovske centre, če na referendumu novele zakona nismo uspeli zrušiti. Razumete, zakaj je treba s sokoljim očesom slediti vsemu, kar počnejo? Pri zakonu o vodi se je to na srečo zgodilo, angažirala se je vsa piramida do akademije znanosti. A bo do volitev še veliko zakonov …
Od tod do Tokia je daleč, a vseeno dovolj blizu, da je našim državljanom, ki tam živijo, mar za domovino. Naj bo mar še nam, ki smo tu.
Zarja Jana, št. 28, 13.7. 2021