»Knjigo sem namenila temu, da vas vodi pri iskanju svoje zdrave in zadovoljne različice,« piše avtorica v predgovoru, v katerem tudi pravi, da imamo vsi 'potencial, da smo v redu', samo najti moramo svoj pristni jaz. Kar ni preprosto, a glede na to, da se je strukturirano lotila vsega, kar vpliva na naše življenje, imamo tu izvrstna navodila za rešitev. Če seveda naše težave niso hudo travmatične in potrebujemo strokovno pomoč, kot Tina vedno znova opozarja pri konkretnih primerih. Po uvodu ima knjiga tri daljša poglavja, v katerih vam pomaga raziskati, kdo ste, kje ste in kam greste, sledijo pa še pogovor o morali, predstavitev logosinteze – pristopa, ki ga pogosto uporablja pri pacientih in ga zato večkrat omeni v knjigi, in sklep.
Najprej potrebujemo cilj …
»Ko enkrat ugotovite, kako se želite počutiti, delovati in živeti, se odpre nov prostor. V tem prostoru lahko uporabite vse vire, ki ste jih pridobili do zdaj, izkoriščate svoj potencial in popeljete življenje v izbrano smer. Stvari postanejo jasne in dosegljive,« piše v uvodu. Danes imamo toliko izbire, da izgubljamo čas in energijo že, ko iščemo pravi okus bombonov, kaj šele v bolj kompleksnih življenjskih položajih. Bončina svetuje, da najprej raziščemo vzorce vedenja, potem pa poiščemo strast in radovednost, saj sta to sili, ki nas opremita z energijo, da se spoprimemo z vsemi izzivi in pri tem še uživamo.
Kdo sem?
Sploh veste, na kaj ste pri sebi ponosni, kaj vas moti, kaj je nefunkcionalno, kaj vam dobro služi? Pred večjim nakupom se dobro pripravimo in izvedemo pravo raziskavo izdelka, sebe pa imamo pogosto za samoumevne in se ne poglabljamo v to, kakšni smo in kako je do tega prišlo. A če si želimo življenje bolje osmisliti, je treba pogledati malo vase. »Poleg tega, da prepoznamo, kaj delamo narobe, je dobro vedeti tudi, kako bi radi 'delali prav' oziroma kakšni bi radi bili,« piše Tina, ki za začetek predlaga, da zapišemo izjave, ki smo jih vse življenje poslušali od staršev in drugih pomembnih oseb. Takoj za tem pa bi se morali posvetiti svojim občutkom, saj: »Živimo v času, ko je vse hitro, instantno, na dosegu roke. Ta hitrost ima veliko prednosti, pa tudi negativnih posledic. Ena od zoprnih je gotovo ta, da izgubljamo stik s telesom in mislimi.« To je izjemno pomembno, saj ne moremo napredovati, če se ne začutimo.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 34, 20. avgust 2024.