Sporočite nam
ime ženske, ki vas
navdihuje, naj bo znana
ali pa ne, s kateregakoli
področja – po pošti:
Jana, Vevška cesta 52,
1260 Ljubljana Polje, po
e-pošti: jana@media24.
si ali na Janin Facebook
ali Instagram.
Tanja Starič: novinarka informativnega programa TV Slovenija, Slovenka leta 1991
Potem ko je vrsto let delala v drugim medijih, jo lahko spet spremljamo v informativnem programu Televizije Slovenija. Vodi in občasno tudi ureja večerno informativno oddajo Odmevi ter z radijskim kolegom Alešem Kocjanom pripravlja podkast o politiki z naslovom Umetnost možnega. »Svoj čas torej še vedno v veliki večini namenjam delu, saj novinarstvo ni čisto običajna služba z urejenim delovnim časom. Prosti čas pa preživljam s svojimi bližnjimi, kolikor je mogoče, se ukvarjam s športom, predvsem pa rada potujem.«
Kam gre trenutno ta naš svet? »Na to vprašanje nimam odgovora, saj ta trenutek nihče ne ve, kaj nas čaka v prihodnosti. Smo sredi tektonskih sprememb, družbenih, podnebnih, političnih, tehnoloških, civilizacijskih, generacijskih, kulturnih in medčloveških. Na eni strani je svet vse manjši, vse bolj smo povezani in soodvisni, dosežki znanosti so osupljivi, brez primere v zgodovini človeštva. Obenem pa še nikoli po drugi svetovni vojni v svetu ni bilo toliko vojnih spopadov. Lahko se kar strinjamo s številnimi filozofi in analitiki, ki v zadnjem času pogosto ponavljajo misel Antonia Gramscija: 'Ko staro umira, novo pa se še ne zmore roditi, napoči čas pošasti.' Negotovost v zahodnem svetu, v katerem – v primerjavi z ljudmi, ki živijo na vojnih območjih ali v predelih sveta, kjer divjajo vojne, lakota, revščina – ne živimo slabo, vzbuja strah, ta pa prerašča v jezo. Strah in jeza pa sta slabi vodili pri sprejemanju pomembnih odločitev.«
Kateri se ji zdijo bistveni problemi naših generacij, kaj opaža na svojem področju? »Kot dolgoletna novinarka predvsem spremljam spremembe na medijskem področju. Tudi tu so spremembe velikanske, še nikoli nismo bili ljudje tako z lahkoto tako dobro obveščeni. Hkrati pa še nikoli ni bilo toliko možnosti za širjenje laži, teorij zarote, propagande in zlorab javnega mnenja. Prav lahko se zgodi, da klasični mediji digitalne revolucije ne bodo preživeli. Upam in verjamem pa, da bo preživelo novinarstvo, ki temelji na znanju, resnicoljubnosti, preverjanju dejstev, elementarni poštenosti in humanosti.«