Ljudje

Znanstveno delo je težko prislužen kruh

Biba Jamnik Vidic
3. 6. 2020, 00.03
Posodobljeno: 3. 6. 2020, 00.12
Deli članek:

35-letni Gašper Kokot iz Radovljice je doktor fizike. Zoisov štipendist, ki je briljiral tako v gimnaziji kot na fakulteti. V tretjem letniku fakultete je šel za tri mesece na prakso v Oxford, pri triindvajsetih je imel v žepu diplomo, tri leta in pol pozneje doktorat. Potem odhod v tujino. Poltretje leto raziskav v laboratoriju univerze v Zürichu, tri leta v nacionalnem laboratoriju Argonne v Chicagu, leto dni na tamkajšnji univerzi Northwestern. Med študijem je našel čas še za potovanja. Z nahrbtnikom na rami je obredel skoraj vso Evropo in velik kos sveta, na enem od potovanj spoznal ženo, kadar je imel čas in inspiracijo, tudi pisal pesmi in kratke zgodbe, je avtor dveh znanstvenofantastičnih romanov, o večini potovanj je pripravil potopisna predavanja. Njegove fotografije so »zašle« tudi v očetovo pesniško zbirko.

Mateja J. Potočnik
Gašper Kokot

Za začetek bi vas vprašala, kaj je fanta, ki izhaja iz zelo pišoče družine – oba starša sta novinarja, očetov stric, Koroški Slovenec Andrej Kokot, je bil pesnik, pisatelj, prevajalec – odpeljalo v naravoslovje?

Čeprav se ne zdi tako, je tudi naravoslovje zelo kreativno. Le jezik, v katerem se izražamo, je drugačen. 

Vaše raziskovalno področje, ukvarjate se z raziskovanjem mikrosveta posebne vrste, pravite, da ima tudi malce pridiha znanstvene fantastike.

Imam vizijo, da bi s pomočjo aktivnih magnetnih materialov, s katerimi se ukvarjam v svojih raziskavah, nekoč, govorim o desetletjih dela, lahko korenito spremenili način operacij v medicini. Če bi, denimo, kapljice s tako aktivno snovjo vbrizgali v telo in jih znali oblikovati v rezilo ali v iglo, bi to lahko uporabili pri operacijah in pacienta sploh ne bi bilo treba odpreti. Orodja bi vbrizgali v telo in jih vodili preko zunanjih magnetnih polj. Ampak, kot že rečeno, bo treba prej razviti še veliko študij. 

Pred vami so še dolga leta raziskav. Kako vam kaže? Februarja letos ste se namreč vrnili iz ZDA, kjer ste bili dobra štiri leta. 

V ZDA je tako, da ko se tisti, ki financira raziskave, odloči, da neke raziskave ne potrebuje več, se raziskovalni projekt konča. Imam srečo, da sem dobil slovensko državno štipendijo ad futura (štipendija je namenjena promociji podpiranja sodelovanja med univerzami), ki mi bo omogočila, da lahko na Inštitutu za biofiziko v Ljubljani nadaljujem svoje raziskave in iz materiala pripravim tekst za znanstveno objavo. 

To, domnevam, ni redna služba.

Delam po avtorski pogodbi. Imam jo do konca leta.

Kaj pa potem?

Ne vem. Kar se tiče služb v znanosti, in to je bilo še v obdobju pred korono, področje, s katerim se ukvarjam, raziskovalne laboratorije zanima, vendar bi si moral denar za svojo plačo poiskati sam. Tak sistem je povsod po svetu.

V ZDA menda skoraj 90 odstotkov raziskovalcev ni redno zaposlenih, tudi plačilo ni bogvekaj.

Pri njih tudi pogodba o redni zaposlitvi ne pomeni varnosti, saj te lahko v vsakem trenutku odpustijo. Tako da je edina varna služba v znanosti profesura. Na prestižnih univerzah, kamor si želi večina ljudi, pogosto prakticirajo podoktorski študij na način, da količino denarja, ki bi zadoščal za plačilo enega, razdelijo med dva ali celo tri ljudi. Znanstveno raziskovanje zagotovo ni kariera za tiste, ki si želijo zaslužiti veliko denarja. Konkurenca je namreč ogromna. V zadnjih 40 letih je število doktoratov po svetu eksponentno naraslo. Danes to, da imaš v žepu doktorat, ni nič posebnega. Čisto drugače kot v času naših babic in dedkov, ko je bil nekdo z doktoratom spoštovan, cenjen in dobro plačan. Mene osebno vleče strast do raziskovanja. 

Z ženo Veronico od februarja živita pri vaših starših. Bosta ostala v Sloveniji? 

Upam, da se nama bo izšlo. Želiva se namreč ustaliti in si ustvariti družino. Seveda pa je vse odvisno od tega, ali bova tukaj lahko preživela. 

Veronica je Venezuelka, ena od več milijonov prebivalcev, ki so se zaradi neugodnih razmer v državi izselili po svetu. Kako sta se spoznala?

Med zaključevanjem doktorata sem se s prijatelji odpravil na potovanje po Venezueli. Z nahrbtnikom na rami sem pohajkoval po tej prekrasni deželi. Veliko stvari je bilo v državi že takrat narobe, vendar je bila cena nafte, ki je njihov glavni izvozni produkt, še visoka, tako da je še nekako šlo. V zadnjih petih letih pa je šlo vse skupaj strmo navzdol. Z Veronico sva se spoznala na eni od njihovih čudovitih plaž, zadnji vikend, preden sem se vrnil domov. Preskočila je iskrica in po kratki romanci sva stike nadaljevala po Skypu. Potem je Veronica prišla na potovanje po Evropi in najina zveza se je poglobila. Preden je odpotovala domov, sva se odločila, da se poročiva. 

Poročila sta se v Venezueli.

Da, jaz sem se bil pripravljen celo tja preseliti za stalno, vendar Veronica ni bila za, saj je že vedela, da v njeni državi nimava nobene perspektive. Dogovorila sva se, da uredi dokumente in se preseli k meni v Slovenijo. 

Osem let že ni videla svoje domovine. Kako to sprejema?

Težko ji je. Je pa delno pomirjena, ker razen enega brata nihče od njene družine ne živi več v Venezueli. Ožji družinski člani živijo v Kolumbiji, širša družina pa tudi v Argentini, Panami, Mehiki, Čilu, Španiji, Veliki Britaniji in Italiji.

Več v reviji Zarja Jana št. 22,2. 6. 2020

Estrada

princesa kate, kate middleton
Spomin na žrtve vojn

Princesa Kate se je vrnila, kralica Camilla pa je zbolela

luka novak  1
Predan družini

Luki Novaku se je življenje obrnilo na glavo: Zamenjal službo, se zaljubil in postal očka

jernej kogovsek
Socialni delavec po poklicu

Igralec postal po naključju

miha brajnik
Oče

Za televizijskega voditelja Miho Brajnika je martinovanje na stranskem tiru

majda marinsek milavec
Lajnarica

Majda nadela nošo in slamnik, z lajno v rokah živi svoje sanje

6 romana krajncan
Uživa v svoji vlogi

Družina pevke Romane Kranjčan se je razveslila še ene deklice

Zanimivosti

lesena žaluzija
Skriti kotički

Prah, ujet v radiator, se s toplim zrakom širi okrog

zivali pri veterinarju (3)
Pasje težave

Moj pes smrči. Ali je to normalno?

kringa-naslovna
Vampir iz Istre

Prvi vampir v Evropi

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna

umazana tipkovnica
Leglo umazanije

Bakterij na tipkovnici je več kot na javnem stranišču