Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Novo upanje za Narodni dom


14. 8. 2009, 00.00
Posodobljeno
13:38
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

narodni_dom2.jpg
Arhiv Lokalno.si
narodni_dom5.jpg

Že dobro desetletje si Mestna občina Novo mesto prizadeva za obnovo skoraj 125 let starega Narodnega doma na Sokolski ulici v Novem mestu. Vsi, ki hodimo mimo, pa iz dneva v dan ugotavljamo, da se ne zgodi nič, oziroma, da bo rešitev našla kar sama stavba, ki je simbolna ne samo za Novo mesto, ampak za vso Slovenijo - da se bo podrla!

''Imeli smo kar nekaj rešitev, ki pa so vse predvidevale tudi poslovno dejavnost. V konzervatorskem programu, ki ga je izdelal Jovo Grobovšek, in smernicah zavoda za varstvo kulturne dediščine ter Društva Novo mesto, pa ni sprejemljiv noben program, ki tudi implicira poslovno dejavnost. Zaradi vsega tega nisem videl druge rešitve, kot da opozorim, da je v Novem mestu nek simbol, ki ima za Slovenijo nacionalni pomen in sem Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije uradno zaprosil, da Narodni dom razglasi za spomenik nacionalnega pomena. To pomeni, da bi bila država enako odgovorna za obnovo in za dejavnosti, ki bi pomenile pravo življenje v tem Narodnem domu.'' Tako je v.d. direktorja Zavoda za turizem Novo mesto Ivo Kuljaj opisal, zakaj je uradno pozval Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, da pripravi predlog za razglasitev spomenika državnega pomena.

V nadaljevanju je Ivo Kuljaj povedal, da gre za prvi narodni dom v Sloveniji (dograjen je bil leta 1885). V vseh večjih slovenskih mestih so narodne domove dobili kasneje, v Ljubljani leta 1896, v Celju še leto kasneje, v Mariboru leta 1899 ... Narodni dom je bil ves čas osrednja točka kulturnega in političnega ozaveščanja  Slovencev in je bil tudi vzornik vsem narodno buditeljskim društvom širom slovenskih dežel. Dodaten zagon je dobil z ustanovitvijo Dolenjskega sokola (1887). Člani so na mednarodnih gimnastičnih tekmovanjih nastopali za Slovenijo in nikoli za Avstro Ogrsko. In seveda je treba zapisati, da je naš rojak Leon Štukelj že leta 1907 postal član podmladka novomeškega Sokola in da ga je v Narodnem domu po vrnitvi iz Pariza, kjer je na olimpijskih igrah leta 1924 osvojil prvo zlato kolajno za Slovenijo (takrat SHS), prav v Narodnem domu sprejel takratni novomeški župan dr. Josip Režek z znamenitim pozdravom: Ave, triumphator!  Argumentov, našteli smo le nekatere, je torej več kot dovolj, da Narodni dom postane spomenik nacionalnega pomena.

''To, kar zdaj počnemo, je temelj za obnovo Narodnega doma. Če naši argumenti ne bi bili upoštevani, potem moram reči, da se močno bojim za perspektivo te nacije,'' je prepričan v pozitivno rešitev prošnje poudaril Ivo Kuljaj. Dodal je še, da bodo z razglasitvijo Narodnega doma v državi dobili močnega partnerja, ki bo sodeloval v projektu obnove in določitvi vsebine. Povedal je tudi, da je pomoč že obljubilo lokalno gospodarstvo, ki bo tako izpolnilo del svoje družbene odgovornosti. Držimo torej pesti, da bo Narodni dom zdržal do začetka obnove.

Občinska pobuda o razglasitvi spomenika državnega pomena

kuljaj_narodni_dom.mp3

Ivo Kuljaj o zadnji pobudi


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.