Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

V spomin na začetek osamosvojitvene vojne


M. Ž.
23. 6. 2015, 12.20
Posodobljeno
24. 06. 2015 · 08:59
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

poganci02.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
poganci02
poganci28.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Novomeški župan Gregor Macedoni je z Jožetom Ribičem, predsednikom Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Dolenjske, Borutom
poganci17.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Med zbranimi na slovesnosti je bila tudi mama pokojnega teritorialca Franca Uršiča.
poganci37.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

Mestna občina Novo mesto in Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Dolenjske sta dopoldne pri spomeniku na Pogancih pripravila slovesnost ob spominskem dnevu mestne občine v spomin na začetek vojne za Slovenijo in dnevu državnosti. Pred 24 leti je slovenski narod dosegel največji narodnopolitični cilj – samostojno državo. 25. junija leta 1991 je slovenska skupščina razglasila temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije, naslednjega dne zvečer je v Ljubljani potekala državna slovesnost ob razglasitvi samostojnosti, 27. junija, 46 minut čez polnoč, pa je na Pogancih prišlo do prvega neposrednega soočenja s prodirajočo vojaško oklepno kolono JLA in ob 3.15 ponoči prvega strela v osamosvojitveni vojni za Slovenijo.

Spomin na osamosvojitveno vojno je praznik borcev za pravice naroda, praznik tistih, ki imajo radi svojo domovino in svoj narod, je na slovesnosti med drugim poudarila povezovalka Judita Pirc, ko je k besedi povabila Jožeta Ribiča, predsednika dolenjskega območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo. Ta je povedal, da je območno združenje nevladna in nestrankarska organizacija, katere temeljno poslanstvo je skrbeti za domoljubje in ohranjanje spomina na leto 1991 in čas osamosvojitvene vojne, kjer so poleg teritorialne obrambe sodelovali tudi vsi prebivalci Slovenije, vključno s policijo, civilnimi strukturami in gospodarstvom.

Zbrane je nagovoril tudi novomeški župan Gregor Macedoni, ki se je dotaknil tudi današnjih časov. »Časi, v kakršnih živimo danes, se kažejo, kot da bi pozabili na ves zanos, na domoljubnost, na človeško dostojanstvo in dostojno življenje naših državljanov. Danes, ko nas je preplavila precej brutalna oblika kapitalizma in potrošniška družba, živimo v državi in v družbi, v kateri sta edina vladarja kapital in profit. Morali bi se zavedati, z več nacionalnega ponosa, da smo majhna in butična država, z nešteto potencialov, lepot in raznolikosti, ki jih je potrebno videti in prepoznati, s številnimi nadarjenimi posamezniki, bodisi s področja kulture, športa, inovacij ali znanosti. V tej državi živijo marljivi in pošteni ljudje, ki so prikrajšani za temeljne državljanske pravice – to pa sta pravica do dela in temeljni osebni dohodek. Obeleževanja tovrstnih državnih praznikov in spominskih dni so priložnost, da se zazremo v preteklost, v zgodovinski spomin, ko smo se prebujali z optimizmom v boljšo prihodnost.«

Župan Macedoni je ob tej priložnosti z Jožetom Ribičem, Borutom Likarjem, predsednikom Policijskega veteranskega društva Sever Dolenjska in Bela krajina, in polkovnikom Vasilijem Marašem, poveljnikom teritorialnega polka 72. brigade, položil venec na spomenik, po slovesnosti pa je delegacija obiskala še grob teritorialca, domačina Franca Uršiča na pokopališču v Prečni.

Spominski dan mestne občine in državni praznik bodo v nadaljevanju obeležili še z 19-kilometrskim pohodom okoli Novega mesta v soboto, 27. junija. Začel se bo ob 8.30 pri spomeniku na Pogancih.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.