Novomeški redarji delajo še po starem, strožji bodo z novim letom


Danes je v sklopu evropskega tedna mobilnosti ''dan brez avtomobila'' tudi v Novem mestu, pa smo se na poti do mestnega inšpektorata komaj prebijali med pločevino. In mimogrede opazili precej grešnikov, ki bi jih redarji lahko oglobili (v dokaz prilagamo fotografije). Zanimivo pri vsej tej parkirni gneči pa je to, da parkirna hiša pod Novim trgom, odkar je odprla vrata, še nikoli ni bila povsem zasedena.
Na dan brez avtomobila smo šli torej preverjat, kakšno je delo tistih, ki skrbijo za red tudi takrat, ko je avtomobilov (pre)več.
Mnogi se še spomnite burnih razprav o tem, ali dati občinskim redarjem dodatna pooblastila in dodatno opremo. Zakon vse to zdaj določa, vendar na območju Mestne občine Novo mesto še ne velja. Razlog je preprost. Najprej je treba sprejeti občinski program varnosti, ki ga na predlog župana sprejmejo občinski svetniki. To se mora zgoditi do konca letošnjega leta in potem bodo najprej trije, nekaj kasneje pa štirje novomeški redarji začeli uporabljati nova pooblastila.
Lahko bodo opozarjali, izrekali ustne odredbe, ugotavljali istovetnost, lahko bodo opravili varnostni pregled osebe, zasegli nevarne predmete (karbid bo v času praznikov zelo iskan), lahko bodo zadržali storilca prekrška in kaznivega dejanja, pa tudi uporabljali fizično silo ter prisilna sredstva. Za vse omenjeno so se izšolali na policijski akademiji v Tacnu pri Ljubljani, pove vodja novomeškega občinskega inšpektorata, inšpektor svetnik Peter Judež, in poudari, da je vse omenjeno do sprejetja občinskega programa varnosti še vedno le domena policije.
Občinski redarji bodo po novem zakonu lahko, oziroma bodo dolžni ukrepati, če se boste nedostojno vedli (kaj je dostojno in kaj ne, upamo, da vsi veste), beračili na javnem kraju, uporabljali nevarne predmete, poškodovali javne napise ali znake, pisali po zidovih (adijo grafiti?), zganjali vandalizem ali neupoštevali uradno osebo.
Z današnjim dnem se delovni čas redarjev podaljšuje. Do zdaj so delali v dveh izmenah, in sicer od 7. do 15. ure in od 9. do 17. ure. Sedaj pa dopoldanski turnus ostaja nespremenjen, popoldanski pa se začne ob 11. uri in traja do 19. ure, ob sobotah od 7. do 13. ure. V podaljšanem delovniku bodo redarji svoja pooblastila opravljali predvsem izven parkirišč, kar pomeni, da bodo nadzorovali pešpoti, prehode za pešce in upravičenost uporabe parkirišč za invalide.
Samo letos si je kar 193 voznikov »izposodilo« parkirna mesta invalidov. Na inšpektoratu imajo letos zabeležene tudi 304 primere neplačanja parkirnine, 263 nas je »podaljšalo parkiranje« (modre cone), kar na cesti se nas je ustavilo 190.
Pajek je letos do 19. avgusta opravil 94 voženj.
Če potegnemo črto je vse zapisano »vredno« 60 tisoč evrov.
Peter Judež je tudi povedal, da največ prekrškov naredimo na Kandijski cesti (letos že 346) pri Zdravstvenem domu (razumljivo?), sledi Rozmanova ulica od vodnjaka pa do knjižnice (306), Šmihelska cesta je na tretjem mestu z 250 prekrški, tik pod stopničkami pa je Novi trg s 190 prekrški.
Vodja občinskega inšpektorata je še dodal, da redarji upoštevajo »človeško prijaznost« in za manjše prekrške le izrekajo opozorila, sami občani pa se po letu 2005 tudi mnogo manj pritožujejo. Do omenjenega leta je bilo pritožb veliko in bili so tako imenovani »vaški odvetniki«, ki so grešnikom pisali pritožbe in v večini primerov uspeli. Zdaj redarstvo hitreje dela in tudi sodišča sprotno rešujejo pritožbe. In ko že pišemo o pritožbah, zapišimo še to, da pritožb zoper prijaznost redarjev ni.
Ni kaj dodati, ni kaj odvzeti. Priznajmo svoje napake in jih čim manj ponavljajmo. Da bi jih nehali delati, ni pričakovati, pa tudi redarji, ki smo se jih že navadili, bi bili v tem primeru tako rekoč na cesti.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Pogovor s Petrom Judežem