Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Turistična priljubljenost Žalca strmo narašča


Sintija Jurič
13. 4. 2025, 05.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Destinacija Žalec v zadnjih letih, z izjemo obdobja epidemije covid, povečuje število nočitev.

Panorama Zalec 049.JPG
Sherpa
Z izjemo obdobja epidemije covida-19 se v destinaciji Žalec v zadnjih letih povečuje število ustvarjenih nočitev. V letu 2018 so jih ustvarili približno 14 tisoč in v letu 2024 približno 32 tisoč.

V letu 2024 jih je zabeležila 31.654, kar je skoraj 4 tisoč več kot leto prej. Da bi mesto naredila prijetnejše za bivanje in obiskovanje, je občina lani veliko vlagala tudi v razvoj infrastrukture. Velik poudarek je namenila tudi trajnostnim načelom in zelenim izboljšavam. Letos Občina Žalec med drugim načrtuje še izdelavo kriznega načrta v turizmu in želi ponoviti vpis primera žive dediščine v register nesnovne dediščine, o čemer še potekajo dogovori z udeleženci za vpis.

V destinaciji Žalec so lani zabeležili 18.418 prihodov turistov, kar je 2,7 odstotka več v primerjavi z letom 2023, ko so jih zabeležili 17.930, in 36 odstotkov več od leta 2021, ko je destinacijo obiskalo 13.466 turistov. Turisti, ki so lani obiskali Žalec, so skupno ustvarili 31.695 nočitev, kar je povprečno 1,7 na prihod. Največ turistov je destinacijo obiskalo julija in avgusta. Kar 80 odstotkov vseh nočitev lani so ustvarili tujci.

Gostinstvo ustvarilo 17 milijonov prihodkov

Občina Žalec si za okrepitev turizma prizadeva že vrsto let. Tudi lani je zato izvedla veliko dejavnosti na različnih področjih, s čimer je želela destinacijo narediti še privlačnejšo za turiste. Občina se je sicer že leta 2016 vključila v Zeleno shemo slovenskega turizma in pridobila bronasti znak Slovenia Green Destination, z nadgradnjo trajnostne ponudbe pa leta 2022 tudi srebrni znak. Velik poudarek namenja trajnostnim načelom in spodbujanju zelene miselnosti ter zelenega, trajnostnega turizma.

V letu 2023 se je število stalnih ležišč povečalo na 463. Ob fontani piva, ki deluje od leta 2016, so glavne zanimivosti v občini še ribnik Vrbje, Jama Pekel, ekomuzej hmeljarsta in pivovarstva ter Rimska nekropola. Obiski se v letu 2023 večinoma še niso vrnili na številko pred pojavom pandemije covida-19. Število obiskov je takrat najbolj upadlo v ekomuzeju (za 46 odstotkov) in v Rimski nekropoli (za 43 odstotkov). Za letos podatki še niso na voljo. V občini Žalec so sicer v zadnjih petih letih močno okrepili tudi gostinstvo. Trenutno v tej dejavnosti posluje 31 gospodarskih družb, ki zaposlujejo 184 delavcev. Panoga je lani ustvarila 17 milijonov evrov prihodkov, kar je 1,4 odstotka skupnih prihodkov podjetij v Žalcu.

Nadaljujejo naložben cikel

Že v preteklih letih so v občini veliko vlagali tudi v turizem. Leta 2020 so uredili postajališče za avtodome Hopslandia Vrbje, v letu 2022 je občina nadaljevala ureditev degradiranega območja z gradnjo komunalne infrastrukture, ureditvijo poti, parkirišč in z ozelenitvijo. V letu 2022 je žalska občina za zagotavljanje prostorskih pogojev za različne dejavnosti odkupila nekdanji Hotel Žalec in objekt predala v upravljanje Mladinskemu centru Žalec. V Turističnem društvu Šempeter so v istem letu posodobili tudi razsvetljavo v Jami Pekel.

Lani je občina v okviru projekta Turistična pešpot od hmelja do piva, katerega celotna vrednost znaša približno pol milijona evrov in je sofinanciran s sredstvi gospodarskega ministrstva, uredila tudi nove javne sanitarije v Župniji Žalec, pri fontani piva, ki so zdaj dostopne invalidom. Uredila je še medgeneracijsko igrišče in fitnes na prostem v Vrbju, prav tako je tam uredila ekološke javne sanitarije. Letos bodo postavili še dve plezalni mreži v Mestnem parku Žalec in Vrbju, pri fontani piva bodo postavili tudi panoramske 2D-informacijsko-tehnološke makete, v Vrbju pa še zaslon ter panoramske kamere. V okviru projekta bodo namestili tudi informativne table s QR-kodami ter dva javna pitnika in pametne polnilne postaje za vodo. Kot pojasnjujejo v žalski občini, želijo z omenjenimi naložbami zagotoviti višjo raven kakovosti doživetja turistov in s tem doseči višje cenovno umeščanje ter dvig konkurenčnosti lokalnih turističnih ponudnikov.

oba.jpg
Nik Jarh
V Vrbju so oktobra lani v okviru projekta Turistične pešpoti od hmelja do piva odprli medgeneracijsko igrišče in fitnes na prostem. Vrednost naložbe je bila 89 tisoč evrov.

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.