Lokalno.si
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Karate: 'Kata show' za Dren in Yuki karate šoli


Željko Jeličič Foto: Goran Krošelj
11. 6. 2015, 09.45
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

_kata__1_.jpg
Arhiv Lokalno.si
_kata (1), _kata__1_
_kata__12_.jpg
Arhiv Lokalno.si
_kata__42_.jpg
Arhiv Lokalno.si

V počasititev občinskega praznika Krško so se v prazničnem tednu na 'Kata Showu' zbrali mladi in stari člani iz karate šole Dren, ki jo na treningih v Krškem, na Zdolah in v Nerezinah vodi legenda in starosta slovenskega karateja Stane Iskra. Pridružili so se jim člani karate šole Yuki, ki jo (s sekcijami v Dobovi, v Brežicah in v Krškem) vodi Veljko Jukič, veteran posavskega karateja!

Če imajo nekateri karateisti kot svoj glavni cilj le udeležbo na tekmovanjih, pa so se tokrat vsi ti zbrali v netekmovalnem vzdušju: »Tekme so le en, manjši del karate udejstvovanja in vadbe,« pravi pogosti japonski potnik Jukič: »Pogoste se šole zberejo in nastopijo tudi netekmovalno – vsak pokaže svojo najboljšo ali najlepšo kato – obvezno vajo! 'Pokaži mi svojo kato' je slogan, ki velja za takšne prireditve. Te so na Japonskem običajne, lahko pa potekajo v okviru šole, zveze ali prijateljskih klubov. 'Kata show' je eden od izrazov, ki pa ga bolje ponazarja tudi japonska beseda 'EMBUSAI' – prijateljsko srečanje, festival druženja - kjer vsak pokaže kaj zna! Poznavalci in ljubitelji karateja tako ne ocenjujo zmagovalcev ali določajo vrstni red ampak analizirajo tehniko, pristop, izvedbo, način... in tako dobijo vsak svojo novo izkušanjo,« pravi Veljko, ki je Japonsko dosedaj obiskal že 19-krat in tam seveda tudi redno treniral in se izpopolnjeval!

Starosta Stane Iskra, ki je v maju napolnil 77 let (!) in je še vedno polno aktiven, nam je podal še svoj, drugačen pogled: »Sam sem se že pred desetletji umaknil iz tekmovalnega karateja, a sem ves čas naprej gojil vadbo karateja: kot vse-življensko vadbo, kot obliko rekreacije, samooobrambe. Iz tega sem tudi črpal navdih in znanje za mojo 'Šolo zdravega življenja', ki desetleja poteka na Lošinju, Cresu, na Zdolah, v Krškem in še kje. 'Kata Show' je tako v duhu vadbe, kjer si kot etapni cilj postavimo tudi javni nastop: pokažemo svoj kate drug drugemu, gostom, prijateljem! Tako s ponosom pokažemo kaj in koliko že znamo na prijateljskem dogodku in srečanju! To je drugačna oblika delovanja znotraj karateja. Tekmovanje in šport sta za mlade, 'Kata Show' pa je za vse: tako za starejše, boljše ali izkušenejše, kot za začetnike, ki komaj obvladajo prve obrambne poteze ali prvo kato,« pravi Stane Iskra, večni zaljubljenec v starodavno japonsko borilno veščino!

K izpitom so najprej pristopili mladi iz Yuki karate šole, ki so delali izpite za belo-rumeni pas. Izpit so uspešno opravili: Jakob Žniderič, Nika Štrucl in Miha Glogovšek iz sekcije Brežice, Laren Avsec, Ava Polovič in Žan Glogovšek iz sekcije Kapele-Dobova. Nato so nastopili tudi njihovi starejši kolegi iz Brežic in Krškega, ki so imeli prvi delni izpit za drugo stopnjo oranžnega pasu in višje pasove, drugi del jih čaka novembra.

Iz karate šole Dren so pristopili k izpitu in le-tega tudi opravili: Mitja Lisec, Miro Drobnič, Janez Prah in Tomi Horvat (vsi oranžni pas), Matej Drobnič (modri pas) ter Rok Račič, Sebastjan Sever in Peter Drakulič (vsi rjavi pas).

»Ob prazniku občine smo naredili nekaj novega, drugačnega, kot skupni nastop članov Yuki karate šole, ki jo vodi vodi moj nekdanji učenec in sedaj že dolga leta mojster na samostojni poti Veljko Jukič, in članov karate šole Dren! Le-ta predstavlja moje znanje, delo in življensko karate pot. Srečanje smo izkoristili tudi kot izpit leta za pasove in se nato posvetili tistemu, kar nas danes združuje: 'pokaži kaj znaš' – drug drugemu, staršem in sošolcem,« je povedal neumorni Stane, ki kljub letom še vedno zelo aktivno deluje, poučuje in ima ob tem vedno prijazno besedo za ljubitelje borilne veščine in športa!

»Karate se ni prav veliko spremenil od časov, ko sem še tudi sam tekmoval in deloval kot sodnik! Pravila so se spreminjala, a je pet osnovnih tehnik ves čas enakih! Sedaj je čedalje večji povdarek na atletski pripravljenosti, na vadbi dodatnega situacijskega treninga in potreba po znanju o tempiranju forme,« pravi stari trener, ki je dolga leta skrbel tudi za raznovrstne rekreativne programe, med tem treniral tudi plavalce in rokometaše, skrbel pa je tudi za atletsko pripravo nekaterih najboljših spedwayistov, med njimi na zadnje tudi za vzpon in formo Sama Kukovice!

Pot Velja Jukiča je bila drugačna: »V srednji šoli sem redno vadil pri Stanetu; takrat sem postal njegov Sempai (pomočnik, desna roka), a me je kmalu poslal po svetu: pojdi k Takashiju v Ljubljano! Uči se od najboljših! Ubogal sem in treniral 7 let pri legendarnem Takašiju, a se na to izpopolnjeval tudi na mnogih seminarjih po stari državi, opravil večstopenjsko šolanje za trenerja, se učil tudi na Japonskem. Zelo mlad sem prevzel vodenje KK Brežice, kjer sem kot tekmovalec, trener, organizator in mentor deloval kakih 35 let, nato pa sem se odločil za športno upokojitev in spremembo,« pravi o svoji karate poti Jukič.

S tem je prišel tudi osebni preporod: »Prej sem se posvečal tekmovanjem, šolanju mladih trenerjev, lastnem tehničnem in pedagoškem izpopolnjevanju ter raziskovanju principov in značilnosti različnih šol japonskega in okinawskega karateja! V Yuki karate šoli sem na osnovi teh izkušenj delo zastavil drugače! Vrnil sem se k koreninam borilne veščine, k tistim, ki znanje in vadbo karateja najbolj potrebujejo: otrokom in rekreativcem! S karatejem sem šel med ljudi, postopno so nastale tudi sekcije v treh mestih. Tako sem uspel približati karate tudi tistim, ki se dosedaj za to niso imeli možnosti ali zanimanja,« pravi Veljko, ki večino treningov vodi osebno. »Svoje novinarsko delo sem vskladil tako, da si omogočim nemoteno delovanje na obeh področjih, da tako tudi svoje izkušnje in znanje lahko redno prenašam na mlade,« nam je svoje poslanstvo predstavil japonski karate Slovenec Yuki!

Po izpitu smo videli tudi nastop vseh mladih in starih članov, ki so nam najprej pokazali svoje kate, nato pa tudi razlago tehnik in pomena za samoobrambo. Tako smo videli nekaj različnih Pinan kat v posamični, ekipni in 'Bunkai' izvedbi, tri različne Dren kate (dve samoobrambni kati in eno kato s palico – 'Bo') in samoobrambe Dren tehnike!

Za nameček smo videli ekipni prikaz japonske mojsterske kate iz Rindo šole iz Kyota: En-Rin, v kateri se prepletajo elementi karateja s qi-gongom in tai-chijem! Za atraktiven nastop in zaključek je poskrbel Nino Rep, ki je pokazal okinawsko kato z orožjem 'Sai', ki sodi med japonske 'Kobudo' tehnike in prikazuje obrambo pred katano roninov – roparskih samurajev!

Nad nastopom so bili navdušeni mladi, ki jim je bil prvi nastop v javnosti, kot tudi stari člani, ki so podobnih prikazov in dogodkov že vajeni, seveda pa so bili glavni navijači prav starši, ki so vse dogajanje v Judo centru v Krškem zelo natančno opazovali in za vse mlade tudi iskreno navijali in jih nagrajevali s ploskanjem!

»Vsi nastopajoči so pokazali dobro raven znanja in postopen napredek od zadnjega podobnega srečanja, zato smo lahko vsi zadovoljni,« je po koncu ocenil Jukič. Iskra pa je napovedal: »V najsodobnejši telovadnici za borilne veščine v Posavju - v Judo centru Krško - smo imeli smo lepo srečanje. Hvala gostitelju: judo trenerju Ivanu Široli in čestitke za odlično delo! Z nastopom smo vsi skupaj na svoj, karate način proslavili občinski praznik, znova pa se bomo srečali na podobni prireditvi pred koncem leta, takrat morda kje drugje, a s podobno ali celo obsežnejšo vsebino!« Tudi tako lahko prispevamo k popularizaciji karateja, pa naj se temu teče 'Kata Show', Embusai ali 'Pokaži kaj znaš'!


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.