Gladiatorski karate nastop Yuki tima na Univerzijadi - skoraj si je zlomil roko




Za vse študente – vrhunske športnike je bila organizacija Evropskih univerzitetnih iger v Zagrebu in Rijeki priložnost, da se izkažejo na tekmovanju v naši bližini. Izkazali pa so se tudi posavski karateisti: najprej Nastja, nato pa še Nino, Kamil, Peter in Veljko.
Med dvajsetimi športi so bile tudi tri borilne veščine: te-kvon-do, judo in karate. Med tekmovalci v kimonih iz Posavja je to najbolje izkoristila Nastja Galič, ki pa je kljub odličnem nastopu v katah ostala tik pod odrom za zmagovalce – na 5.mestu. Organizatorji so ob koncu tekmovanja in pred podelitvami medalj naredili manjšo predstavo, nanjo pa so povabili tudi Veljka Jukiča in njegovo Yuki demonstracijsko ekipo iz Posavja kot posebne goste.
V demo tim je Veljko Jukič, veteran karateja pri nas, ob mladem Ninu Repu iz Leskovca tokrat povabil tudi Petra Dirnbeka (Ginko-Ryu) iz Cerkelj ob Savi in Kamila Frasa iz Selnice ob Dravi; skupaj so pripravili tri nastope.
Najprej sta Nino in Veljko (Yuki klub iz Čateža ob Savi) prikazala zelo popularno točko – mojstersko kato iz Okinawe Shi-Sochin, ki se izvaja s starinskih okinawskim obrambnim orožjem – 'SAI'! Gre za prikaz obrambe pred več napadalci, kjer karateisti uporabljajo 'SAI' za obrambo pred palico ali celo katano roparskih samurajev.
V drugi točki je Kamil Fras pokazal tehniko okinawskega orodja 'TONFA', ki se prav tako namesto delovne uporabe dobil svoje obrambni namen. Tonfa je iz Okinawe celo prišla tako daleč, da jo sedaj uporabljajo tudi v mnogih policijah Amerike in Evrope, Kamil pa je tudi uradni inštruktor za šolanje paznikov pri uporabi tonfe. V Zagrebu smo videli nekaj osnovnih obrambnih in napadalnih tehnik, a tudi silovitost in moč pri ekstremni uporabi.
Posavski karateisti so ob pomoči kolega iz dravskega porečja sredi Zagreba ob zaključku evropskih univerzitetnih iger pokazali še tradicionalno okinawsko kato San-Chin, ki izvira iz južne Naha-Te tradicije. Gre za kato dihanja, kontrakcije in relaksacije, utripanja moči in razvoja maksimalne kontrakcije ter njenega nasprotja - sproščnosti, kjer se v nekaj enostavnih gibih, udarcih in blokadah odslikavajo vsi osnovni in mojsterski principi hkrati. Ne gre le za vajo moči, ampak tudi za stabilnost, vzdržljivost in pravilno maksimalno dihanje.
San-Chin je je prava skrivnost energetskega karateja (kot se vadi v Shito-Ryu in Goju-Ryu šolah), a so jo naši karateisti za nastop v Zagrebu nekoliko prilagodili, da bi pokazali moč in vzdržljivost, ki jo karateist razvije skozi redno vadbo.
Najtežji del kate San-Chin je prav preizkus moči, kjer partnerji vadečega-nastopajočega testirajo-preizkušajo na stabilnost, moč in vzdržljivost. Najprej to poteka goloroko, nato pa se prezkuša tudi trdnost in stabilnost roke ali noge ob udarcu s palico. Glavno vlogo je prevzel Veljko, test trdnosti pa so na njegovi vaji-kati naprej izvedli Kamil (goloroko), nato pa še Peter in Nino (s palicama). Na polovici vaje je Veljko pred polno dvorano zavpil: »Ali je tu kdo močnejši?«
Dvorana je bila tiho. Sledil je test trdnosti stava in nog (Kamil), Veljko pa je še enkrat glasno ponovil: »Ali je tu kdo močnejši?« Dvorana je še vedno bila tiho. Na koncu kratke tišine se je javil edini izzivalec: Peter Dirnbek: »Tu sem!«
Veljko in Peter sta zamenjala mesti in Dirnbek je kato San-Chin izpeljal do konca ter zdržal vse šest preostalih testov pravilnosti in moči: najprej goloroko (Kamil), nato dva udarca s palico (Nino in Veljko), moči nog (Kamil) in za zaključek pravilnost drže in moči stava (Veljko).
Nastopajočo četverico karateistov iz Posavja in Podravja so v Zagrebu podravili z bučnim aplavzom, saj mnogi športniki med njimi tudi osvajalci univerzitetnih medalj, le redko vidijo takšen gladiatorski, tradicionalen karate nastop.
Po nastopu je Veljko priznal: »V mizastvu Medved iz Artič so nam tokrat naredili zelo trde in močne palice. Toda: na poskusnem treningu pred nastopom mi je Nino skoraj zlomil roko. Palica ni in ni hotela počiti – ne na levi, ne na desni roki! Seveda je cilj takega nastopa da pokaže skrajne meje vzdržljivosti – ne pa da gremo z nastopa naravnost v bolnico ... Zato smo palice zadnji trenutek nekoliko stanjšali, nastop pa sva si s Petrom razdelila na pol. Vse skupaj je dobro izpadlo, vsak sva uspešno prestala svoj test udarcev: preizkusa stabilnosti in moči za roke in noge, pa tudi gledalci so bili navdušeni,« je na koncu nastopa – kljub otečenima rokama – iskreno priznal Veljko.
»Najprej se nisem hotel mešati v ta del nastopa, a ko je kazalo, da Veljko zaradi oteklih rok ne bo zdržal celega nastopa, sem se ponudil da priskočim na pomoč,« je povedal Peter Dirnbek: »Pred zbranim občinstvom v Zagrebu nismo smeli odnehati, razen tega so bili naše občinstvo tudi vsi nosilci medalj evropskih študenstskih igrer! Mladi športniki, ki ne poznajo naše spretnosti in izkušenj in dimenazije tradicionalnega karateja!«
»Hvala celotni ekipi Yuki demo tima: Petru, Ninu in seveda našem prijatelju in gostu Kamilu iz Selnice ob Dravi. Ko se združimo Posavci in Podravci smo še boljši in močnejši,« je dejal Jukič.
Ko pa so Veljka po prireditvi prosili, da ponovijo nastop še enkrat za TV, pa je le-ta zavrnil: »Najprej si moram pozdraviti poškodbe. Morda na jesen!« Na jesen pa bo znova potekal tudi vpis v Yuki karate šolo, ki s svojimi sekcijami deluje v Krškem, v Dobovi in Brežicah. Takrat bosta Yuki Sensei in Nino Sempai mladim lahko razlagala kako so 'stari karateisti' nastopili Zagrebu pred najboljšimi športniki - študenti Evrope!
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se