Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Bili smo v Kumrovcu
Čas branja 2 min.

Tito 45 let po smrti – med zgodovino, dediščino in delitvami sedanjosti


Tadej Škof
5. 5. 2025, 14.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V nedeljo, 4.5.2025 ob 15.05, se je prižgala sirena in začela se je komemoracija ob 45-letnici smrti Josipa Broza Tita. V imenu Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije in Pokrajinskega sveta in v imenu brežiškega občinskega združenja smo položili venec ob njegovem spomeniku v Kumrovcu.

tito, kumrovec
T. Š.
V Kumrovcu
V delegaciji so sodelovali Tadej Škof, predsednik ZBV NOB Brežice, Anton Petrovič, ZBV NOB Senovo, Ana Zdovc, ZBV NOB Krško, Jože Žnidaršič, ZBV NOB Sevnica, Jože Zagmajster in Željko Srečković.

Tito 45 let po smrti – med zgodovino, dediščino in delitvami sedanjosti

Njegovo politično delovanje je bilo povezano z razpadom Avstro-Ogrske, revolucionarnim bojem, drugo svetovno vojno, oblikovanjem povojne Jugoslavije in dolgoletnim vodenjem socialistične federacije, ki se je v marsičem razlikovala od vzhodnoevropskih sovjetskih satelitov.
tito, kumrovec
T. Š.
V Kumrovcu
Kot voditelj partizanskega upora proti nacizmu in fašizmu si je pridobil izjemno priznanje doma in v tujini. Jugoslavija je po vojni, pod njegovim vodstvom, postala pobudnica gibanja neuvrščenih, kar ji je omogočalo manevriranje med Vzhodom in Zahodom v času hladne vojne. Tito je s svojo neuvrščeno politiko okrepil mednarodni položaj Jugoslavije in jo ekonomsko odprl svetu, kar je omogočilo razmeroma visoko življenjsko raven v primerjavi z drugimi socialističnimi državami.
Tito je v mnogih pogledih poosebljal jugoslovanski kompromis in stabilnost, a hkrati preprečeval politično pluralnost. Bil je simbol napredka. V današnji Sloveniji odnos do Tita ostaja razdvojen. Na eni strani prevladuje nostalgija po stabilnosti, socialni varnosti in spoštovanju v svetu, na drugi strani pa se obujajo spomini na politično represijo in pomanjkanje svoboščin. Še danes se slovenska družba preveč zanaša bodisi na dediščino Tita kot "temelj narodne identitete", bodisi na sovraštvo do njega kot "simbol totalitarizma".

Pogreb

Da je bil Tito vsaj v nekaterih pogledih velik politik in pomemben člen med vzhodom in zahodom ter tretjim svetom, priča tudi nekaj številk o njegovem pogrebu, ki še danes velja za največjega. Pogreba v Beogradu 8. maja 1980 so se udeležili člani 209. delegacij iz 127. držav. Samo na njegovem pogrebu v Beogradu je bilo okoli 700.000 ljudi, še veliko več je Tita na zadnjo pot pospremilo ob progi, ko so ga z modrim vlakom peljali iz Ljubljane v Beograd.
Kljub temu, da bi ga nekateri radi izbrisali ali celo obsodili kot zločinca, v Združenju za vrednote NOB še vedno menimo, da se današnja politika preveč ukvarja z našo zgodovino kot pa z resničnimi problemi krutega kapitalizma. Za nas je Tito bil in bo ostal ikona družbenega povezovanja. 

Dan mladosti

Ob tej priložnosti vas lepo vabimo v Kumrovec na praznovanje dneva mladosti, ki bo v soboto, 24.5.2025, ko organizator pričakuje okoli 15.000 ljudi iz celotne regije.

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.