Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Krški Romi bodo promotorji medkulturnega dialoga


Besedilo in foto: A. K.
12. 4. 2012, 06.20
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_6127_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
IMG_6127
img_6139.jpg
Na predstavitvi projekta sta sodelovali tudi pobudnici in ustanoviteljici novega društva za medkulturni dialog Mosto, Nataša Brajdič Slivšek (desno) in Šarenka Hudorovac.

Promocija medkulturnega dialoga. To je bil glavni cilj, katerega so si ob začetku novega projekta zadali v Društvu zaveznikov mehkega pristanka (DZMP) iz Krškega. V usposabljanje, ki poteka od začetka lanskega poletja in se bo končalo septembra letos, se je doslej vključilo več kot 20 tamkajšnjih Romov.

100 tisoč evrov vreden projekt promotorji medkulturnega dialoga financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega sklada.

Proces neformalnega učenja predstavnikov romske manjšine po besedah predstavnika društva DZMP Toma Gomizlja poteka skozi serijo delavnic usposabljanja, individualnega praktičnega dela in spoznavanja primerov dobrih praks. Na ta način želijo v društvu udeležence projekta izobraziti za delo na področjih vodenja kulturnih projektov, promotorstva medkulturnega dialoga ter dokumentiranja bogate, a po mnenju Gomizlja pogosto prezrte kulturne dediščine Romov iz Krškega in okolice, med katero sodi tudi "romski" ples.

"Poleg dviga tehničnih kompetenc ocenjujemo, da bodo udeleženci skozi usposabljanja za organizacijo razstav, predstav, projekcij, kampanj in promocijo izboljšali svoje komunikacijske veščine ter funkcionalno in računalniško pismenost. Javno nastopanje bo večalo samozavest udeležencev in čvrstilo njihove sposobnosti javnega izražanja, kar zagotovo povečuje tudi njihove zaposlitvene možnosti," je pojasnil koordinator krškega DZMP.

Romi naj bi tako ob koncu usposabljanja postali promotorji medkulturnega dialoga.

"Ker kot pripadniki manjšine Romi nenehno prehajajo iz ene v drugo kulturo in ker je sposobnost prilagoditve pogosto strategija družbenega preživetja, so udeleženci usposabljanja za to nalogo še posebej primerni. So senzibilni opazovalci z močnimi življenjskimi izkušnjami, ki ob ustreznem usposabljanju lahko postanejo argumentirani kritiki in predlagatelji inovativnih rešitev za učinkovitejše sobivanje," je še povedal Gomizelj.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.