Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Greenpeace spet nasprotuje gradnji v Krškem


STA/I. V.
5. 3. 2012, 18.00
Posodobljeno
15. 03. 2012 · 11:55
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

nuklearka.jpg
A. K./arhiv DL
Foto: A. K./arhiv DL

##IMAGE-3428886##

Nevladna organizacija Greenpeace Slovenija je ob prvi obletnici jedrske katastrofe v Fukušimi na Japonskem danes v Ljubljani organizirala javni shod, s katerim so želeli opozoriti na nevarnosti izkoriščanja jedrske energije. Ob tem so se izrekli proti gradnji drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem in pozvali k izkoriščanju obnovljivih virov energije.

Podoben poziv je Greenpeace Slovenija 16. marca lani naslovil v odprtem pismu tedanjemu predsedniku vlade Borutu Pahorju zaradi jedrske katastrofe po potresu na Japonskem, ko ga je pozval k opustitvi vseh načrtov, povezanih z gradnjo novega jedrskega reaktorja v Nuklearni elektrarni Krško ter k opustitvi načrtovanega podaljšanja življenjske dobe elektrarne po letu 2023.

Jedrska katastrofa v Fukušimi je po mnenju aktivistov dokončno pokopala prepričanje v varno rabo jedrske energije. Opozarjajo, da tudi Slovenija ni varna pred negativnimi posledicami pridobivanja jedrske energije in morebitnimi nesrečami v jedrski elektrarni Krško.

"Jedrska elektrarna je varna, vse dokler ne pride do katastrofe. Elektrarna v Krškem leži na potresno aktivnem področju. Velikega potresa že dolgo ni bilo, vendar si tudi v Fukušimi niso mogli predstavljati katastrofalnih posledic katastrofe, ki jih je prizadela," je na shodu na Prešernovem trgu dejal zastopnik za energetsko politiko pri slovenskem Greenpeaceu Dejan Savić.

Zato nasprotujejo kakršnim koli načrtom za gradnjo drugega jedrskega bloka v Krškem. "S shodom želimo sprožiti javno debato o tem, da v Sloveniji obstajajo alternativni načini pridobivanja energije, ter da gradnja dodatnega reaktorja za domačo rabo ni potrebna, saj bi bil namenjen predvsem izvozu energije v tujino. Tuje države bi izkoriščale jedrsko energijo, prebivalci Slovenije pa bi nosili tveganja in problem jedrskih odpadkov," je dejal Savić. Kot je dodal, gradnji reaktorja po najnovejših anketah nasprotuje več kot polovica Slovencev.

V Greenpeacu so prepričani, da ti podatki govorijo v prid opuščanja jedrske energije in prehod na varne vire energije.

Savić je o možnostih izrabe alternativnih virov v Sloveniji dejal, da obstaja dolga tradicija izkoriščanja vodne energije, kjer je še veliko potenciala. Velik energetski vir je tudi biomasa, saj Slovenija spada med najbolj gozdnate države v Evropi. Hitro pa se razvija tudi sončna energetika.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.