Angeli v modrem
Medicinske sestre in zdravstveni tehniki v Sloveniji in po vsem svetu 12. maja praznujejo svoj dan.

Bolezen ne izbira, vsaj enkrat v življenju te obišče, pa ji ni mar, če si mlad ali star. Nekdo zboli lažje, spet drugi pa mora v bolnišnico, ker ga je obiskala v hujši obliki.
Imamo pa vsi srečo, kajti ob teh težkih dneh imamo pri sebi angela v modrem, ki nam pomaga, nam daje voljo da ozdravimo, velikokrat pa z vso potrpežljivostjo prenaša tudi našo zadirčnost, ki jo seveda povzroči bolezen. Pravi angeli, polni sočutja in empatije, ki se trudijo na vse načine, da bi nam olajšali te mučne dni.
Ni še minilo veliko časa, ko nas je fizično in psihično napadla pandemija koronavirusa. Bežali smo eden od drugega v strahu, da se ne okužimo, vendar so ob nas ostali angeli – medicinske sestre in medicinski tehniki, ki so se za naše dobro odpovedali svojim družinam, čeprav so bili v nevarnosti, da njih same napade ta huda bolezen.
Pa saj so si sami izbrali ta poklic, reče marsikdo. Ja, res je, vendar če ne bi imeli empatije in želje, pomagati bližnjemu, tega poklica ne bi mogli opravljati in tudi mi bi ostali prepuščeni sami sebi.
Moramo pa poudariti tudi njihovo neprecenljivo delo, ki ga opravljajo v domovih za starejše, kjer sta še posebej pomembni potrpežljivost s starejšimi in tudi dementnimi osebami ter seveda tudi ljubezen do vseh naših staršev in sorodnikov, ki so celo življenje garali in si na stara leta zaslužijo tudi kanček ljubezni. Veseli so, če se nekdo z njimi pogovarja, če ostane potrpežljiv, ko zaplavajo v svoje spomine.
Dama s svetilko

Leta 1820 je v Firencah živela premožna angleška družina Nightingale, ki se ji je 12. maja rodila hčerkica in dali so ji ime Florence v znak spoštovanja mestu. Deklica je bila zelo bistra in že od majhnega je imela v sebi velik čut za pomoči potrebnega bližnjega. Njena velika želja je bila, da postane medicinska sestra in tako pomaga trpečim ljudem.
Za tisti čas je bilo to nekaj nepojmljivega, za ženske to ni bilo mogoče, njim so bile namenjene samo poroke z uglednimi in bogatimi in pa rojevanje in vzgoja otrok. Starši so bili razočarani in pa tudi osramočeni ob njeni želji, tega ji niso mogli dovoliti, vendar Florence je bila vztrajna in končno odšla na šolanje v Nemčijo. Po vrnitvi v Anglijo se je zaposlila v Londonski bolnišnici kjer so spoznali njene vrline medicinske sestre in tudi , da je odlična organizatorka.
Ravno takrat pa je divjala vojna na Krimu med Ruskim in Otomanskim cesarstvom. Florence je usposobila nekaj medicinskih sester in z njimi odšla na Krim, kjer je videla obupne pogoje v katerih so živeli ranjeni in bolni angleški vojaki. Umrljivost je bila zelo velika, saj ni bilo nobene higiene, zato je izboljšala oskrbo in zdravljenje.
Ponoči je na fronti obiskovala ranjene vojake s svetilko v rokah in kmalu se jo je prijel vzdevek »dama s svetilko« in »angel s Krima«.
Ko se je vrnila v Anglijo je financirala gradnjo šol za nego in babištvo in dokazala, da morajo imeti ženske enake možnosti opravljati ta poklic kakor moški. Za svoje delo je prejela obilo pohval in nagrad. Bila je utemeljiteljica zdravstvene nege kot stroke.
Pionirka Angela Boškin

Tudi v Sloveniji smo imeli prvega angela v modrem - 6. junija leta 1886 se je v Pevmi pri Gorici rodila Angela Boškin, izredno pomembna osebnost za zdravstveno nego in javno zdravje. Bila je prva slovenska (in jugoslovanska) šolana medicinska sestra, ki se je izšolala na Dunaju.
Po vrnitvi v domovino ni našla zaposlitve, ker so takrat vse bolnišnice imele pogodbo z redovnicami. Nazadnje se je le zaposlila na Jesenicah kjer je ustanovila prvo posvetovalnico za matere in dojenčke. Bila je zelo uspešna v poklicnem sodelovanju z zdravniki, cerkvijo in tudi kmeti.
Glas o njenem odličnem delu se je razširil po celotni državi in tako je bil leta 1919 napisan prvi dekret o nastavitvi skrbstvene sestre – predhodnice današnje medicinske sestre v patronaži in socialnih delavcev.
Začela je uvajati veliko novosti in pokazala pomembnost izobrazbe. Lahko jo uvrstimo med deset zaslužnih v zgodovini zdravstva in zdravstvenega varstva v Sloveniji. Po njenem življenjskem delu pa smo s ponosom preimenovali Fakulteto za zdravstvo v Fakulteto za zdravstvo Angele Boškin.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se