© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Vojaška zgodovina Slovenije se je pisala tudi na Dolenjskem


lokalno
Vasilije Maraš foto: Marko Klinc
4. 5. 2019, 13.40
Posodobljeno
05. 05. 2019 · 10:44
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_zzzzzbornik__1_.jpg
Arhiv Lokalno.si
Avtorji člankov pri spominskem obeležju pri šoli na Bajnofu

Pokrajinski odbor Zveze veteranov vojne za Slovenijo Dolenjske je marca 2019 izdal nov prispevek k vojaški zgodovini Slovenije. Zbornik Teritorialna obramba Dolenjske 1968 – 1995 skozi 43 prispevkov 37 avtorjev predstavlja pričevanja posameznikov. Skozi leta svojega delovanja v teritorialni obrambi Slovenije so omogočili, da je bila slednja leta 1991 pripravljena za uspešno izbojevano samostojnost v vojni za Slovenijo. Teritorialna obramba je bila vojaška moč, ki je brez omahovanja stopila v bran komaj rojeni državi. Vsebina zbornika prikazuje verodostojen prikaz razvoja teritorialne obrambe na Dolenjskem, od njenih začetkov do postopnega razvoja. Ves čas je bila, preko posameznikov, vpeta v življenje na Dolenjskem. Zapisi so prikaz domoljubja, enotnosti in tovarištva ter medsebojnega sodelovanja, je v svoji uvodni besedi zapisal Jože Ribič, ki je skupaj s člani uredniškega odbora Janezom Butaro, Marjanom Grabnarjem, Antonom Klobčavarjem, Vasilijem Marašem, Mitjo Teropšičem in gonilno silo projekta Albinom Gutmanom usmerjal vse aktivnosti potrebne za pripravo zbornika. Ideja o zborniku je nastala leta 2017. Cilj je bil zbrati pričevanja tistih, ki so omogočili, da se je pričelo leta 1968 intenzivno vojaško usposabljanje nekaj tisočev prebivalcev Slovenije. 50 obletnica nastanka Teritorialne obrambe je bila leta 2018 namenjena tem posameznikom. Teritorialno obrambo, ki je bila le ena, so vodili tisti, ki so v njej bili razporejeni desetletja, kot pripadniki stalne ali rezervne sestave. Delovali so v istih enotah, v enaki sestavi, pred in po vojni. Iz nje se je razvila Slovenska vojska, saj se je 15. 1. 1995 le preimenovala, poveljujoči kader na vodilnih dolžnostih, pa je bil še iz časa sedemdesetih in osemdesetih let 20. stoletja.

V zborniku so prispevki posameznikov iz različnih obdobij razvoja Teritorialne obrambe Dolenjske. Pokrajina je geografsko obsegala nekdanje občine Grosuplje, Litijo, Kočevje, Ribnico, Črnomelj, Metliko, Novo mesto, Trebnje, Brežice, Krško in Sevnica. V članku Teritorialna obramba v Sloveniji od leta 1968 do preimenovanja v Slovensko vojsko leta upokojeni generalmajor Janez Slapar, načelnik Republiškega štaba Teritorialne obrambe, v času priprav in vojne za samostojno Slovenijo, prenaša svoje poglede na to obdobje, saj je bil v Teritorialni obrambi Gorenjske od leta 1971. V članku Gorazda Tomiča Oborožitev Teritorialne obrambe 1968 – 1994 lahko bralec pridobi vpogled kako so se enote obroževale od trofejnega do sodobnega orožja. Prvo obdobje občinskega štaba za Teritorialno obrambo občine Novo mesto je opisal upokojeni generalpodpolkovnik Albin Gutman, ki je svojo vojaško kariero pričel v tem štabu.

18. aprila so se zbrali avtorji člankov v Centru biotehnike in turizma na Bajnofu. Ob zborniku so bile avtorjem in donatorjem podeljena zahvale. Center ima poseben pomen za dolenjske teritorialce, saj je v njihovem dijaškem domu, 6 mesecev v letih 1990 – 1991 deloval Učni center za območje Dolenjske. Na šoli pa je bil 29. junija 1990 pomemben sestanek takratne vladne koalicije Demosa, kjer so razpravljali o načinih osamosvajanja Slovenije. Z izdajo zbornika je bil sklenjen krog dogodkov, od leta 1968 do danes. Vojaški zgodovinski spomin je sestavni del zgodovine Slovencev in ne sme biti pozabljen.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.