Ustvarimo zeliščni vrt Posavja - Zelišča Posavja


Razvoj podeželja in razvoj različnih področij s pomočjo in na osnovi bogate dediščine Posavja je ena izmed največjih priložnosti. Tega se zavedamo tako v javnih inštitucijah kot v nevladnih organizacijah.
Lokalna akcijska skupina, organizirana pod okriljem Regionalne razvojne agencije Posavje, upravlja s sredstvi LEADER, ki spodbujajo oblikovanje in omogočajo izvedbo interdisciplinarnih projektov, ki povežejo različne partnerje. Na 5. javni poziv za nabor projektov, upravičenih do nepovratnih sredstev Leader iz kvote za leta 2011, 2012 in 2013 je Kulturni dom Krško kot vodilni partner skupaj s šestimi partnerji prijavil projekt Ustvarimo Zeliščni vrt Posavja, akronim Zelišča Posavja.
Raznovrstno partnerstvo je sestavljeno iz vodilnega partnerja, ki s svojo enoto Grad Rajhenburg skrbi za celovito upravljanje in delovanje obnovljenega gradu in petih društev kmetic DK Krško, DK Sevnica, Društvo kmečkih žena Arnika, Društvo podeželskih žena Pod Gorjanci, DK Ajda ter Osnovne šole dr. Mihajla Rostoharja. Ravno tako razvejano javno-zasebno oziroma kulturno–šolsko –društveno partnerstvo zagotavlja zanimiv projekt katerega osnovni cilji so nabor znanj in izročil, povezanih z zelišči, ki jih poznamo in uspevajo v Posavju in ponovna vzpostavitev zeliščnega vrta na gradu Rajhenburg s poudarkom na senzoričnem pristopu pri oblikovanju in delovanju vrta. Ob tem bo s skupnimi močmi raziskana dediščina raznovrstne uporabe, opozorjeno bo na bogato znanje patra Simona Ašiča, ki izhaja prav iz Brestanice in je ljudsko znanje o zdravilnih rastlinah ponesel daleč naokoli in vplival tudi na svoje sokrajane, na celotno območje in na ohranjanje dediščine. V aktivnosti smo vključili širok krog obstoječih in potencialnih ponudnikov z znanji in veščinami na področju zelišč in izdelkov povezanih z njimi.
Prva faza projekta se približuje k zaključku in že ponuja raznovrstne rezultate, predvsem nova spoznanja, novi podatki, ki izhajajo iz že znanega in pozabljenega. S tem sledimo cilju, da zeliščni vrt na gradu Rajhenburg, ki bo vzpostavljen to pomlad, nastaja kot rezultat teh znanj in postaja del ponudbe gradu in Posavja, predvsem pa vzorec in skupen dosežek vseh, ki sodelujejo v projektu.
Najbolj vidna, dostopna in javna aktivnost tega dela projekta so bili forumi, ki so jih vodila partnerska društva in so bili izvedeni od februarja do marca 2014. Vsak forum se je pričel s predstavitvijo projekta, aktivnosti in partnerjev ter se nadaljeval ali s predavanjem izbranega strokovnjaka ali z vodenim pogovorom in izmenjavo znanj.
Prvi forum je pripravilo Društvo podeželskih žena Pod Gorjanci, ki je v Kostanjevico na Krki, 12. februarja 2014 ob 18. uri, privabilo več kot 100 udeležencev. Predavala je Sabina Topolovec, udeleženci pa so sodelovali pri pogovoru in prenosu izkušenj na temo »Ščepec začimb vsak dan prežene vse težave stran«. Ob predstavitvi pomembnih začimb tako vizualno kot s poskušanjem različnih vrst kruha z začimbami, so udeleženci ob zaključku številne dobrote, ki jih članice društva pripravljajo ob različnih priložnostih, tudi poskusili.
Še isti teden smo se zbrali na forumu, ki ga je organiziralo Društvo kmečkih žena Arnika Svibno. Članice društva imajo številne izkušnje, saj so skupaj s podružnično šolo Svibno postavile vrt ob šoli, ki ga obdelujejo skupaj. Forum v petek, 14. 2. 2014, ob 18. uri je bil zanimiv preplet izkušenj ob delu na vrtu, sodelovanja z učenci šole in pogled na ta del vsakdanje oskrbe s kakovostnimi zelišči. Poseben program so pripravili učenci šole, pesmi o različnih zdravilnih rastlinah pa so prepevali Ljudski pevci Svibno.
V prvem tednu marca, smo se zbrali na dveh forumih. V soboto, 1. marca 2014, ob 17. uri je Društvo kmetic Sevnica v Sevnici organiziralo forum, na katerem je o Estetiki in uporabni vrednosti zeliščnega vrta predavala Milena Mastnak. Predavateljica je več kot 100 udeležencem nazorno predstavila različne oblike zeliščnih vrtov. Spregovorila je tudi o rastlinah in oblikah zasaditev, primernih za lokalno okolje in kmečke domove. Udeleženci so sodelovali pri pogovoru o zasaditvah in izmenjavali mnenja in izkušnje o pomenu različnih rastlin v zeliščnem vrtu.
Naslednjo soboto, 8. 3. 2014, ob 10. uri je Društvo kmetic Krško v Krškem organiziralo forum s na predavanjem Jožeta Majesa »Zdravnik zdravi, narava pozdravi«. Predstavil je pomen in vlogo ter uporabnost zdravilnih rastlin v vsakdanjem življenju. Po predavanju so udeleženci, bilo jih je več kot 150 izmenjavali mnenja in sodelovali v pogovoru o najaktualnejši tematiki uporabe zdravilnih rastlin, predvsem povezane s prevladujočo ciljno publiko: ženske in starejši (nad 60 let).
Zadnji forum »Tako pa mi uporabljamo zelišča", so pripravile članice Društva kmetic Ajda, odbor Bistrica ob Sotli, v četrtek, 13. 3. 2014, ob 10. uri. V društvenih prostorih v Bistrici ob Sotli se je zbralo lepo število žensk ob predstavitvi zelišč in moderiranju članice Angele Zidar. Udeleženke so spoznavale, vonjale in otipale različne posušene zdravilne rastline. Izmenjavale so znanja, izkušnje in recepte za različna domača zdravila. Ob zaključku so okušale številne dobrote, ki jih članice društva pripravljajo tudi z uporabo zdravilnih rastlin in zelišč.
Skozi navedene forume in skozi številne delavnice, ki jih je izvedla OŠ dr. Mihajla Rostoharja ter skozi raziskovalni del, ki ga je izvedel vodilni partner Kulturni dom Krško skupaj z načrtovalko vrta, znano strokovnjakinjo Mileno Mastnak iz Sevnice (Zavod KNOF), nastaja nova mreža znanj in veščin. Ob tem nastaja tudi mreža partnerjev in posameznikov, ki bodo poskrbeli, da nastane, raste in se razvija zeliščni vrt Posavja. Pri tem je pomembno povezovanje podeželja in naših mest, da tudi prebivalci bolj urbanih območij Posavja ne bodo tako kot je izpričano za 18. stoletje (1749), ko so v mestu Krško na vrtu gojili samo peteršilj in solato.
Projekt je sofinanciran s pomočjo Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja. Za vsebino informacij je odgovoren vodilni partner Kulturni dom Krško. Organ upravljanja za Program razvoja podeželja Republike Slovenije za obdobje 2007-2013 je Ministrstvo za kmetijstvo in okolje.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se