Upodobitve rastlin v Viteški dvorani



V četrtek, 17. oktobra 2019, ob 18.00 je bil na programu drugi večer iz cikla sedmih dogodkov, ki smo jih poimenovali Jesenska druženja s Posavkami in Posavci ter gosti ob razstavi Štirje elementi: 3 – ZEMLJA, od brežiškega oktobra do Ta veselega dne kulture. Predavanje z naslovom Upodobitve rastlin v Viteški dvorani sta pripravila dr. Jože Bavcon in mag. Blanka Ravnjak iz Botaničnega vrta Oddelka za biologijo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani.
Aprila letos (2019) sta opravila raziskavo rastlin na upodobitvah Viteške dvorane v Brežicah, rezultate pa predstavila na predavanju. Prvi del, ki se nanaša na poslikave rastlin, je izvedel dr. Jože Bavcon, dolgoletni vodja Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani. Uvodoma je izpostavil znane podatke, da je poslikane površine Viteške dvorane 1800 m². Avtor poslikave Viteške dvorane Karel Frančišek Remb se je rodil v Radovljici leta 1674 in umrl na Dunaju leta 1718. Viteško dvorano gradu v Brežicah je po naročilu takratnega lastnika Ignaca Marije Attemsa (1652—1732) poslikal med letoma 1702 in 1703.
Pri raziskavi sta uporabila deduktivno in induktivno metodo, fotografirala sta nadrobnosti poslikav, uporabila botanično znanje in primerjala sta elemente poslikave z drugimi slikovnimi (historičnimi) viri. Girlande so večinoma narejene iz plodov, kot so buče, hruške, limone, granatno jabolko, artičoka, repa, korenje, fižol, kutina in drugi. Drugi del predavanja, ki se nanaša na poslikave pokrajine je izvedla mag. Blanka Ravnjak. Uvodoma je povedala, da je pri poslikavi Viteške dvorane poudarek na prizoru in ne toliko na upodobitvi realne pokrajini. Po njenem mnenju je upodobljeno mediteransko rastlinje in arhitektura, pokrajina pa delno spominja na slovensko podeželje. Med drevesi so upodobljeni hrast, praproti in grmičevja.
Avtorja sta zaključila, da rastline na upodobitvah Viteške dvorane v Brežicah kažejo na dva zanimiva fenomena. V girlandah so rastline zelo natančno izdelane in prepoznavne. Prepoznala sta od 30 do 37 rastlinskih vrst (nekatere sta podala predlog). Gre za kombinacijo vrst iz domačega okolja in okolja študija avtorja poslikave Karla Frančiška Remba.
Po koncu predavanja, ki je bilo v Malem avditoriju, sta predavatelja prisotne popeljala v Viteško dvorano, kjer sta nazorno razložila in pokazala vse detajle upodobitve rastlin na stenah dvorane.
Prihodnji, tretji dogodek iz cikla, bo v sredo, 6. novembra 2019, ob 18.00 v Galeriji PMB. Odprli bomo razstavo z naslovom Nevenka in sošolci. V mesecu novembru bodo omenjenemu sledili še trije dogodki: 14. novembra predavanje Arhitektura=gledališče=dogodki Mateja Filipčiča, 21. novembra predavanje z naslovom Ignac Marija I. Attems: Predniki, življenje in potomci avtorja Borisa Hajdinjaka in 28. novembra predavanje Muzeji kot kulturna središča – prihodnost tradicije: v Posavju, v Sloveniji in na svetu, predavali bosta dr. Aleksandra Berberih Slana, Skupnost muzejev Slovenije in Alenka Černelič Krošelj, Posavski muzej Brežice.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se