Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ko besede zdravijo


lokalno
Mateja Kus, Knjižnica Brežice
5. 11. 2014, 10.15
Posodobljeno
06. 11. 2014 · 12:18
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

zdravijo_01.jpg
Arhiv Lokalno.si
zdravijo-01
zdravijo_05.jpg
Arhiv Lokalno.si

V sredo, 29. oktobra 2014, smo v sodelovanju s Klubom zdravljenih alkoholikov Brežice in Društvom za kulturo odnosov in (so)bivanja Čutim življenje, kje drugje kot med knjižnimi policami na leposlovnem oddelku Knjižnice Brežice, gostili predavanje Biblioterapija Vide Furman Bajc. Predavateljica je zaposlena na Psihiatrični kliniki v Ljubljani in je strokovnjakinja na področju alkoholizma.

Uvodoma smo slišali, da je bolezen klic duše, naše biti, da je potrebno nekaj v življenju spremeniti. Vendar se pravo zdravje našega fizičnega telesa začne v našem umu. Z umom namreč lahko vplivamo na marsikaj – lahko sami sebe pozdravimo, lahko pa tudi zbolimo.

Biblioterapija je delo z bralci, ljubitelji književnosti. Le-ti v knjigah najdejo nekaj zase, najdejo sebe. O vplivu besed na človekova čustva je pisal že sam Aristotel. Besede so namreč močne tako za tistega, ki piše, kot tistega, ki bere. V pesnikovih oziroma pisateljevih besedah vidimo sebe, prepoznamo situacijo, v kateri se trenutno nahajamo. Predavateljica je izpostavila, da je to medij komuniciranja, spoznavanja sebe in drugih, zdravljenja ter reševanja težav. Knjiga je kot most k drugemu človeku. Povezuje ljudi s podobnimi težavami in izkušnjami. V besedah nekoga drugega spoznamo, da še zdaleč nismo sami.

Razmišljali in pogovarjali smo se o marsičem, druženje pa zaključili z mislijo: »Knjigo moraš vrniti, misel iz nje pa lahko zadržiš. Nekatere ostanejo z nami za vedno.«


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.