© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Filmski večer v Posavskem muzeju


lokalno
Posavski muzej Brežice
21. 10. 2019, 10.35
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_zzzzzzzvecer__1_.jpg
_zzzzzzzvecer__2_.jpg
_zzzzzzzvecer__3_.jpg
_zzzzzzzvecer__4_.jpg

V Posavskem muzeju Brežice smo letošnjo jesen uvedli nov cikel dogodkov, ki smo jih poimenovali Jesenska druženja s Posavkami in Posavci ter gosti ob razstavi Štirje elementi: 3 – ZEMLJA, od brežiškega oktobra do Ta veselega dne kulture.

Prvi v nizu je bil filmski večer v četrtek, 10. oktobra 2019, ob 18.00 v Malem avditoriju Posavskega muzeja Brežice. Na programu je bil dokumentarni film Still / Mirno (2013) nemškega avtorja Mattija Bauerja, ki pripoveduje zgodbo o mladi ženski z bavarskega hribovja. Skozi skoraj desetletje pokaže, kako Uschi kljub vsem zunanjim oviram ohranja svoje sanje o svobodnem življenju visoko na planini. Mlada ženska zapusti kmetijo svojih staršev in dela kot mlekarica na planini. Daleč od dolinskega sveta živi preprosto, a svobodno življenje, ki ga omejuje samo dnevno delo z živino na planini. Uschi, povezana s seboj in zaupanimi ji živalmi, molze krave, izdeluje maslo in sir. Za čas enega alpskega poletja samozavestna mlekarica lahko pozabi na družinsko kmetijo in njeno negotovo prihodnost. A naslednjo zimo je Uschi noseča, njenega fanta ni več in poletje na planini je že daljna preteklost. Doma se začne mučno prerekanje o prenosu kmetije.

Filmski večer je nastal v Sodelovanju Posavskega muzeja Brežice s Slovenskim etnološkim društvom in Znanstvenoraziskovalnim centrom SAZU.

Gost večera je bil Miha Peče, direktor festivala Dnevi etnografskega filma (DEF), ki je najpomembnejša programska enota v mednarodni dejavnosti Slovenskega etnološkega društva in izredno odmevna v tujini. Po uvodnem pozdravu direktorice Posavskega muzeja Brežice Alenke Černelič Krošelj je Miha Peče na kratko predstavil deljavnost festivala in poudaril, da večina izbranih filmov obravnava kulturno dediščino, kot jo pojmujeta etnologija in antropologija. Festival ima svojo spletno stran: www.def.si. Za redni in študentski program selekcijska komisija izbere okoli 30 filmov. DEF pokriva deficitarno področje filmskih prireditev v Sloveniji in hkrati odpira nove oblike dela v etnologiji in antropologiji, s katerimi lahko raziskovalci dosežejo širšo publiko hitreje kot s pisno besedo. Glavni organizatorji DEF se ukvarjajo s produkcijo etnografskih filmov v Sloveniji, udeležujejo se mednarodnih posvetov na področju vizualne etnografije in publicirajo svoje ugotovitve v znanstvenem in strokovnem tisku.

Publika se je po končanem filmu spontano sprožila pogovor o filmu in podelila vtise nanj. Večer se je nadaljeval v sproščenem vzdušju ob vinu Repnice Najger (Brezovica na Bizeljskem) in s vprašanji, namenjenimi gostu večera Mihu Pečetu.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.