© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Dnevi zbiranja spominov – 100 let od pričetka 1. svetovne vojne


lokalno
Bojana Medle Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto
9. 4. 2014, 11.25
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

vojaki.jpg

##IMAGE-3820830##

Letos mineva 100 let od pričetka 1. svetovne vojne, ko je Evropa postala obsežno bojišče, razdeljeno na več front. Pri nas je seveda najbolj znana italijanska fronta, katere del je bila tudi Soška fronta, ki je potekala po slovenskem narodnostnem ozemlju. Bojev na različnih frontah so se udeležili tudi številni Slovenci.

Ob okrogli obletnici povsod po državi potekajo različne akcije, katerih namen je opozoriti na vsebine, povezane z vojnim obdobjem, ki je močno zaznamovalo tudi naša tla. Akciji se pridružuje tudi Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto, ki bo ob tej priložnosti organizirala Dneve zbiranja spominov, ko bomo zbirali gradivo na temo 1. svetovne vojne. K sodelovanju vabimo vse, ki hranijo doma kakršno koli gradivo, ki se nanaša na obdobje med leti 1914 – 1918 in govori o vsakdanjem življenju ljudi v zaledju in na frontah. Gre za različne predmete, pisma, fotografije, dnevnike, osebne dokumente ali druge dokumente, za katere bi želeli, da jih knjižnica uvrsti v svojo domoznansko zbirko ali da bi si jih lahko na svetovnem spletu ogledali tudi drugi.

Zbiranje gradiva bo potekalo v četrtek, 10. aprila 2014 v računalniški učilnici Knjižnice Mirana Jarca Novo mesto med 7.00 in 19.00, v Valvasorjevi knjižnici Krško med 8.00 in 16.00 in v Ljudski knjižnici Metlika med 7.00 in 15.00. Predmete in dokumente si bomo ogledali ter vas prosili, da nam zaupate zgodbo, ki se navezuje nanje. Na koncu jih bomo previdno digitalizirali in vam jih takoj vrnili. Najbolj zanimive zgodbe in fotografije gradiva bomo objavili na spletnem portalu slovenske kulturne dediščine Kamra.

Dan zbiranja gradiva bomo zaključili s predstavitvijo gradiva na temo 1. svetovne vojne, ki ga hranijo tri novomeške kulturne ustanove. Marjeta Bregar bo predstavila gradivo, ki ga hrani Dolenjski muzej Novo mesto, mag. Mitja Sadek gradivo Zgodovinskega arhiva Ljubljana, Enota za Dolenjsko in Belo krajino Novo mesto, Mateja Kambič pa gradivo Knjižnice Mirana Jarca Novo mesto. Pridružite se nam in s svojo zgodbo dodajte kamenček v mozaiku k ohranjanju spomina na obdobje, ki ne sme utoniti v pozabo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.