Vestnik
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 7 min.

ZZZS odgovarja na očitke o krivdi za 4-milijonski minus soboške bolnišnice


Rok Šavel
30. 3. 2025, 10.11
Posodobljeno
11:10
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

V Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije poudarjajo, da Splošna bolnišnica Murska Sobota ni izpolnila vsega pogodbeno dogovorjenega programa in da bodo letos intenzivirali sodelovanje z regijsko bolnišnico.

simbolična, zdravstvo, sbms, bolnišnica, bolnica, čakalnica, čakalne-vrste
Jure Kljajić
Soboška bolnišnica je lani kljub temu, da so obravnavali največ pacientov v zadnjih desetih letih leto zaključila s skoraj štirimilijonsko izgubo.

Poročali smo, da je murskosoboška bolnišnica v minulem letu obravnavala nadpovprečno število pacientov, a kljub temu leto zaključila v rdečih številkah. Lani je namreč ustvarila dobrih 86,3 milijona evrov prihodkov, presežek odhodkov nad prihodki pa je znašal skoraj štiri milijone evrov oziroma natančneje dobrih 3,9 milijona evrov. Direktor Splošne bolnišnica Murska Sobota (SBMS) Roman Ladislav Ratkai je ob tem prst usmeril na institucijo, ki glede plačil izvajalcem drži vajeti v rokah celotnega slovenskega zdravstvenega sistema - Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).

Ta naj bi murskosoboško bolnišnico prikrajšal za več kot 3,3 milijona evrov iz zdravstvene blagajne, ki bi morali biti namenjeni plačilu opravljenih zdravstvenih storitev v regijski bolnišnici. ZZZS je sicer v lanskem letu obrnil več kot 5,3 milijarde evrov, odhodkov pa je imel za dobrih 5,2 milijarde evrov in pri tem leto zaključil z 79,1 milijona evrov presežka, ob tem pa je minulo leto z izgubo končalo 15 od 27 slovenskih bolnišnic, torej več kot polovica. Skupna izguba zdravstvenih institucij je bila skoraj 83-milijonska, kumulativna izguba pa se je povzpela na kar 231,4 milijona evrov.
splošna-bolnišnica-murska-sobota, sbms
Aleš Cipot
Roman Ladislav Ratkai, direktor SB Murska Sobota, je v odzivu na lanske številke prst usmeril v Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.



V skladu z uredbo in podpisano pogodbo

Za pojasnila glede situacije v soboški bolnišnici smo se obrnili neposredno na ZZZS, odgovore pa nam je podal Ivan Tibaut, vodje soboške območne enote ZZZS. Ta uvodoma poudarja, da si ZZZS prizadeva za ustrezno dostopnost do zdravstvenih storitev in skrajšanje čakalnih dob tudi za zavarovance v Območni enoti Murska Sobota.

"V tem tednu smo zato že izvedli sestanek z vodstvom SBMS, prav tako pa bomo v letošnjem letu skupaj s SBMS intenzivirali spremljanje izvajanja programa v SBMS, preoblikovanje in prenose programa ter sprejemali ukrepe tako na strani ZZZS kot SBMS, vse s ciljem čim boljše dostopnosti pacientov do zdravstvenih storitev. Obenem je pomembno, da se zavedamo, da moramo pri tem spoštovati vladno Uredbo 2025 ter podpisano pogodbo med SBMS in ZZZS," pravi Tibaut in pojasnjuje, da pogodbeni program SB Murska Sobota obsega bolnišnično zdravstveno dejavnost (akutno in neakutno bolnišnično obravnavo), specialistično zunajbolnišnično zdravstveno dejavnost ter druge dejavnosti. S ciljem skrajševanja čakalnih dob ZZZS tudi SBMS plača številne programe količinsko neomejeno, glede na dejansko realizacijo SBMS in potrebe pacientov, pripomni vodja soboške območne enote ZZZS. Kot poudarja, realizacija programa soboške bolnišnice kaže, da ta v prejšnjem letu ni izpolnila vsega pogodbeno dogovorjenega programa.


Krivda na ambulantnih programih in akutni bolnišnični obravnavi

Obdobne in končne letne obračune izvaja ZZZS na podlagi dogovora o programih zdravstvenih storitev in sklenjenih pogodb z izvajalci zdravstvenih storitev. Končni letni obračun 2024 je bil za vse dejavnosti, tako Tibaut, narejen skladno z obračunskimi pravili, ki jih je določila vladna Uredba o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za leto 2024. Soboška bolnišnica je imela tako po njegovih navedbah v pogodbi za leto 2024 v akutni bolnišnični obravnavi določen plan primerov 17.644 hospitalizacij, ki ga je minimalno presegla za 0,9% oziroma za 165 primerov. S tem SBMS, kot pojasnjuje, po številu primerov ni uspela sprejeti pomembno večjega števila pacientov za prednostne programe za skrajševanje čakalnih dob, ki so plačani količinsko neomejeno. Po drugi strani, dodaja Tibaut, pa je imela SBMS po pogodbi 2024 za te primere določen tudi plan uteži, ki izraža zahtevnost hospitalizacij, v obsegu 26.100,71 uteži in ki ga je lani realizirala v obsegu 28.251,88 uteži (108,24%).

zdraviliško-zdravljenje, zzzs, terapije
Damjana Nemeš
Ivan Tibaut, vodja OE ZZZS Murska Sobota, napoveduja, da bodo letos okrepili sodelovanje z regijsko bolnišnico.
"Podatek glede 3,3 milijona evrov se nanaša na neplačan program akutne bolnišnične obravnave zaradi preseganja plana teh uteži, vendar pa vladna Uredba 2024 določa pravila obračuna po katerih se bolnišnici prizna program akutne bolnišnične obravnave skupine primerljivih primerov (SPP). Pri končnem letnem obračunu 2024 zato izvajalcu SB Murska Sobota niso bile priznane vse realizirane uteži, ker je sestavni del Uredbe 2024 tudi Priloga 10 ( Prospektivni program akutne bolnišnične obravnave SPP), kjer so definirani posegi, ki se plačajo po realizaciji (količinsko neomejeno), in tudi definirane višine maksimalne uteži za obračun posamezne hospitalizacije (SPP), ki je bila pri končnem letnem obračunu upoštevana. Definiran je tudi program, plačan do delnega preseganja plana (do ravni realizacije v letu 2023 in dodatno povečano še za 10% plana), kar je moral ZZZS pri končnem letnem obračunu za leto 2024 tudi upoštevati. Po drugi strani pa velja, da SBMS ni realizirala 100% določenih drugih programov, zlasti ambulantnih programov (ultrazvok, splošna kirurgija, zdravstvena nega…) zaradi česar je zabeležila izpad prihodkov v višini več kot 1,5 milijona evrov. V kolikor bi torej SBMS realizirala navedeni program v celoti ter povečal obseg primerov v akutni bolnišnični obravnavi, ki je plačan količinsko neomejeno, bi bil lahko njegov poslovni rezultat v letu 2024 uravnotežen," zatrjuje vodja soboške območne enote ZZZS.


Uredba prinesla nove širitve programov

ZZZS smo povprašali, kako se pravzaprav določa sistem plačevanja zdravstvenih storitev oziroma letni obsegi programov bolnišnic, saj se je pojavil očitek, da se ZZZS pri tem ne usklajuje z bolnišnicami in presliši opozorila o premajhnih in preslabo plačanih programih. Tibaut poudarja, da načrtovanje, pogoje in načine financiranja bolnišnične zdravstvene dejavnosti ureja vsakoletni Dogovor oziroma vladna Uredba. Tako se obsegi programov v bolnišnični zdravstveni dejavnosti načrtujejo in obračunavajo različno glede na vrsto dejavnosti, kot dogovorijo deležniki v zdravstvu (Ministrstvo za zdravje, Združenje zdravstvenih zavodov Slovenije, Zdravniška zbornica Slovenije, Lekarniška zbornica Slovenije, ZZZS…). Uredba 2024 določa, da javni zavod programe storitev, ki so plačani po realizaciji (količinsko neomejeno) načrtuje najmanj na ravni plana iz pogodbe preteklega leta in največ do ravni realizacije preteklega leta. "Večina programov, ki ga ima izvajalec SB Murska Sobota dogovorjenega z ZZZS-jem, je plačanih po realizaciji. Pri programih, ki so bili v letu 2024 plačani samo do plana smo spremljali realizacijo programov in skupaj z vodstvom SB Murska Sobota predlagali začasni prenos dodatnega programa. Glede na potrebe prebivalstva smo na podlagi določil vladne Uredbe 2024 z izvajalcem dogovorili začasen prenos programa pnevmologije v SB Murska Sobota. V dejavnosti otorinolaringologije in operacij sive mrene izvajalec SB Murska Sobota ni dosegal realizacije, zato smo predlagali začasni prenos programa v drugo območno enoto in k drugim izvajalcem. Prav tako je Uredba 2024 predvidela nove širitve programov v SB Murska Sobota, in sicer so od 1.7.2024 dobili dodatna 2,00 tima v dejavnosti fizioterapija, 0,10 tima v dejavnosti mobilni paliativni tim, novo načrtovanje programa nefrologije, nove storitve žilnega pristopa za hemodializo, prav tako se vsako leto uvajajo novi modeli plačevanja v specialističnih dejavnostih," našteje Tibaut.

splošna-bolnišnica-murska-sobota, sbms
Aleš Cipot
Splošna bolnišnica Murska Sobota



Letos bodo program v SBMS pogosteje spremljali

Zakaj pa ZZZS ne omogoči, da bi se presežni programi pokrili iz sredstev programov, ki niso bili izvedeni drugje? Tibaut pojasnjuje, da lahko v skladu z določili vladne uredbe ZZZS in izvajalec glede na potrebe prebivalstva in z namenom skrajševanja čakalnih dob dogovorita prestrukturiranje programa med posameznimi dejavnostmi v okviru sredstev oziroma dogovorita začasni ali trajni prevzem nerealiziranega programa v soglasju z ministrstvom za zdravje. Uredba 2024, nadaljnje razloži, prav tako določa, da če izvajalec šest mesecev ne zagotavlja vsaj 90 % dogovorjenega programa posamezne podvrste zdravstvene dejavnosti, ZZZS z drugim izvajalcem dogovori začasni prevzem celotnega nerealiziranega programa in o tem obvesti zdravstveno ministrstvo. Če začasnega prevzema programa ni mogoče dogovoriti z izvajalcem znotraj iste območne enote, ZZZS začasni prevzem programa dogovori med izvajalci izven te območne enote.

"Glede začasnih in trajnih prenosov programa smo z vsemi izvajalci v stalnem kontaktu. V letošnjem letu bomo s SBMS tovrstno sodelovanje še bolj intenzivirali na podlagi pogostejšega spremljanja programa," še pravi prvi mož soboške območne enote ZZZS.


Lani odobrili le 64 zdravljenj v tujini zaradi predolgih čakalnih dob

Glede anomalij pri plačevanju zdravljenja v tujini pa Tibaut pojasnjuje, da je lani ZZZS na podlagi evropske zakonodaje le v 64 odobril tovrstno zdravljenje v tujini zaradi predolgih čakalnih dob v Sloveniji, in sicer skoraj izključno zaradi preiskave DATSCAN, ki je UKC Ljubljana tudi v letu 2024 ni uspel zagotoviti v zadostnem obsegu v Sloveniji. "Sicer pa ZZZS širi in krepi mrežo javne zdravstvene službe v Sloveniji tudi s širitvijo obsega programov v SBMS. Načrtovano zdravljenje v tujini lahko zavarovana oseba na podlagi evropske in slovenske zakonodaje uveljavi, le če so v Sloveniji izčrpane vse možnosti zdravljenja (44.a člen ZZVZZ) ali če termin presega najdaljšo dopustno čakalno dobo pri vseh izvajalcih v državi (44.b člen ZZVZZ) ali ima zavarovana oseba napotnico zdravnika v Sloveniji in želi na zdravljenje v drugo državo članico EU (44.c člen ZZVZZ). Obseg tovrstnega zdravljenja v tujini je zato relativno majhen, manj kot 1% vseh obravnav v primerjavi z obravnavami v Sloveniji," še podčrta Tibaut.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.