V lendavski gledališki in koncertni dvorani je bila na Ta veseli dan kulture tradicionalna prireditev Praznujmo skupaj, vendar pa je zaradi epidemičnih razmer tokrat potekalo le snemanje nastopajočih, brez publike v dvorani. Bo pa posnetek nastopov kulturnih skupin in recitatorjev objavljen na spletni strani youtube.
V kletnem prostoru lendavskega gradu je Galerija-Muzej Lendava odprla razstavo z naslovom Onkraj vidnega – interierji v časa pandemije. Na ogled bo do 1. junija.
V Pomurskem muzeju Murska Sobota so na veseli dan kulture odprli razstavo, poimenovano Pomanjkanje, zadostnost, izobilje. Pripravila jo je Jelka Pšajd, ki je izpostavila, da razstava opozarja na obe skrajnosti. Torej na izobilje in pomanjkanje, zadostnost med njima pa se skorajda izgublja. "Izobilje za sabo potegne vse oddaje, s katerimi želi gastronomija postati umetnost, čeprav v preteklosti to ni bila. Silna količina pridelane hrane, ki je tudi slabše kvalitete kot nekoč, pa povzroča okoljski problem," razloži in doda, da tako hrana kot embalaža velikokrat pristaneta med odpadki. Obiskovalci si lahko vse do septembra prihodnje leto ogledate različno posodje, pripomočke za pripravo hrane, embalažo pa tudi nekaj opisov ter receptov. V enem prostoru je razstavljena posoda za vsak dan, ki je izdelana iz gline, kovine, emajla, stekla,... in izhaja iz različnih časovnih obdobij, v drugem pa je servisna posoda, ki so jo uporabljale plemiške družine. Ogledate si lahko še eksperimentalni film, ki prikazuje izobilje ob kolinah, pa tudi prikaz današnjih piknikov. Pšajdova ob tem pove, da kljub količinskemu izobilju prihaja do pomanjkanja, saj hrani primanjkuje okus, manj je zdrave prehrane in hrane z geografskim poreklom. Fotografije Vanesa Jaušovec
V Galeriji Prešernovih nagrajencev Kranj bo od danes na ogled razstava Čas pozabe. Na njej se predstavljajo trije prekmurski umetniki, in sicer letošnji nagrajenec Prešernovega sklada, slikar Aleksander Červek ter dva pesnika in pisatelja, letošnji Prešernov nagrajenec Feri Lainšček ter nagrajenec Prešernovega sklada iz leta 2004 Milan Vincetič.
Letošnji Ta veseli dan kulture bo kar za tretjino več dogodkov kot lani. Tudi zato, ker jih bo veliko poteklo v živo in ne več samo na spletu kot lani.
Danes bodo imele kulturne ustanove dan odprtih vrat in bodo obiskovalce ob ta veselem dnevu kulture vabile na različne dogodke. Preverili smo, kam se lahko odpravite v Pomurju.
Domača umetnica Alja Petric se je letos lotila projekta, v katerem je raziskovala zvočnost prekmurske krajine. Njeni zvočni instalaciji lahko prisluhnete od 29. decembra naprej v Mikku.
Štefanija Bohar oziroma Štefka, kakor jo kliče večina ljudi, od rojstva živi na domačiji v Kruplivniku. Na njeno odločitev, da ostane doma in pomaga pri delu na kmetiji, je vplivalo tudi to, da sta po smrti očeta z mamo ostali sami, brat pa se je že prej odselil od doma.
V Slovenskem kulturnem in informativnem centru v Monoštru so odprli razstavo del, nastalih na jubilejni mednarodni likovni koloniji, ki so jo tudi letos organizirale Zveza Slovencev na Madžarskem, Občina Monošter ter Galerija-Muzej Lendava. Razstavo je odprl direktor Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti Damjan Damjanovič, strokovno predstavitev del, ki jih je letos pod strokovnim vodstvom Franca Geriča ustvarjalo deset umetnikov, pa je podal umetnostni zgodovinar Atilla Pisnjak. Več o razstavi pa v prihodnji številki Vestnika. Fotografije Damjana Nemeš
Splošna knjižnica Ljutomer je v slaščičarni Flocukeraj gostila Jerneja Dirnbeka, ki ga javnost pozna predvsem kot ustanovnega člana glasbene zasedbe Mi2. V Ljutomeru pa je predstavil svoj drugi roman z naslovom Tramp, ki je izšel pri Založbi Litera.
Knjižnica-kulturni center Lendava je v avli lendavske gledališke in koncertne dvorane pripravila razstavo z naslovom 150-letnica ustanovitve prvega bralnega kroga v Lendavi.
Leta 1771 je izšel prevod Nove zaveze Svetega pisma v prekmurščini, ki ga je pripravil prekmurski rojak Štefan Küzmič, ki je s tem prekmurskemu narodu podaril knjigo vseh knjig, jeziku pa postavil normo. Ob 250-letnici izida tega dela sta Evangeličanska cerkev augsburške veroizpovedi v Sloveniji in Zavod Primoža Trubarja Murska Sobota pripravila v evangeličanskem centru Murska Sobota mednarodni simpozij, na katerem so predavatelji razmišljali tudi o poslanstvu evangeličanske cerkve ob tej obletnici, pojasnili so, kako poteka posodobitev prekmurske Nove zaveze in Psalmov, predstavili pa so tudi aktualnost in živost Nouvega zakona po 250 letih. Več o simpoziju in pomembni obletnici temeljnega dela prekmurskega slovstva pa v prihodnji številki Vestnika. Fotografije Damjana Nemeš
V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije. Praznik in dela prost dan je namenjen spominu na versko, politično in kulturno gibanje v 16. stoletju, ki je obrodilo prvo tiskano knjigo v slovenskem jeziku. Izdal jo je Primož Trubar, s tem pa je obveljal za začetnika slovenščine.
V Evangeličanski cerkvi Martina Luthra Murska Sobota je potekala slovesnost ob dnevu reformacije. Slovenost je potekala v soorganizaciji Mestne občine Murska Sobota, Evangeličanske cerkve augsburške veroizpovedi v Sloveniji in Slovenskega protestantskega društva Primož Trubar, Podružnica Murska Sobota. Ravno predsednica slednjega društva, Klaudija Sedar, je bila slavnostna govornica na prireditvi. Za kulturni program sta poskrbela glasbenika Monika Kammerlander (violina) in Jernej Mazej (orgle). V nedeljo, 31. oktobra na dan reformacije, bo v soboški evangeličanski cerkvi potekala še svečana božja služba, na kateri bodo poleg praznika obeležili še 30. obletnico samostojnosti Slovenije. Fotografije Vanesa Jaušovec
V petek, 29. oktobra, in soboto, 30. oktobra je v RIS Dvorcu Rakičan na sporedu že 8. Ples - Noč Čarovnic, ki obljublja atraktiven program za vso družino in bogato koncertno dogajanje.
V muzejski enoti Splošne knjižnice Ljutomer je potekala predstavitev 27. tematske številke Zgodovinskih listov, ki se nanaša na stare obrti v Ljutomeru in okolici. V njih je opisanih enajst obrti.