Mestna občina Murska Sobota stopila v bran Zoranu Hoblaju
Večina svetnikov se je negativno opredelila do razrešitve Zorana Hoblaja – Proti ni bil nihče, a mestni svet še zdaleč ni bil enoten

Razreševanje Zorana Hoblaja, dolgoletnega direktorja javnega zavoda Dom starejših Rakičan, je nekoliko potihnilo, a sedaj spet dobiva nov zagon. Spomnimo, da je svet tamkajšnjega zavoda s tesno večino izglasoval razrešitev Hoblaja, ki mu očitajo več nepravilnosti, predvsem nanašajoč se na obdobje začasnega bivanja starostnikov v hotelu Diana ob prenovi matične enote v Rakičanu. V zvezi s prenovo, ki je bila sofinancirana z evropskimi sredstvi, je bila pred dvema letoma vložena tudi kazenska ovadba takratnega resornega ministrstva za delo, a kot so nam še nedavno odgovorili na Policijski upravi Murska Sobota, je dve leti po vložitvi ovadbe zadeva še zmeraj v fazi predkazenskega postopka, več podatkov pa nam zaradi interesa preiskave niso želeli dati. Hoblaj je v intervjuju za naš časopis vse očitke, povezane z njegovo razrešitvijo, odločno zanikal in dejal, da so v ozadju politični, osebni in finančni motivi. Ravno tako je napovedal, da bo zoper sklep o razrešitvi vložil zahtevek za sodno varstvo, torej bo pravico iskal na sodišču.
Svoboda vzdržana
Kot veleva postopek, je svet zavoda v postopku razrešitve za mnenje zaprosil lokalno skupnost – natančneje soboško občino, kjer je sedež zavoda. Po več koalicijskih usklajevanjih je župan Damjan Anželj prejšnji teden le sklical dopisno sejo, na kateri so mestni svetniki glasovali o predlaganem sklepu komisije za kadrovska vprašanja, volitve in imenovanja, ki jo vodi Matej Grah, svetnik na listi Svobode. Ta je mestnemu svetu predlagala, da se do razrešitve Zorana Hoblaja, tudi mestnega svetnika iz vrst vladajoče SD in člana navedene komisije, opredeli negativno, da torej njegove razrešitve ne podpre. To je storila po preučitvi gradiva sveta zavoda in pridobitvi odgovora Hoblaja na navedbe sveta zavoda. Tudi pri glasovanju mestnega sveta ni bilo velikih odklonov, čeprav glede na izid člani prej omenjene komisije pri glasovanju na dopisni seji niso bili povsem konsistentni s predhodnim glasovanjem pri obravnavi zadeve v komisiji. Deset svetnikov je predlagani sklep podprlo, osem se jih je vzdržalo, preostali pa niso »dvignili glasovnic«. Konkretno so Hoblaja z glasovanjem za podprli vsi svetniki njegove SD, pri čemer sam zaradi navzkrižja interesov ni glasoval. Ravno tako sta mu v bran stopila Drago Rajbar (NSi) in Miran Forjanič (Lista za našo Soboto). Vzdržalo se je vseh osem svetnikov iz Svobode, h glasovanju pa se niso prijavili v svetniški skupini SDS in Anton Slavic (Neodvisna stranka Pomurja).
Minister ima 60 dni
Kaj sledi? Predvsem igra s časom. Mnenje lokalne skupnosti namreč ni zavezujoče, zato bo imel glavno besedo minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac. Ta ima, tako kot je imel mestni svet, 60 dni časa od dneva, ko ga svet zavoda zaprosi za odločitev, da soglasje k Hoblajevi razrešitvi da ali ne. V primeru molka ministra lahko svet zavoda Hoblaja razreši tudi brez soglasja ministra. Maljevac lahko prav tako v zakonsko navedenih primerih Hoblaja razreši sam. Na ministrstvu za solidarno prihodnost so nam povedali, da v postopek še niso niti vključeni, saj še niso prejeli dokumentacije sveta zavoda in lokalne skupnosti. »Zakonski rok, ki ministru omogoča sprejetje odločitve o podpori, je opredeljen na 60 dni. Minister Simon Maljevac se ob imenovanjih in razrešitvah vodstev temeljito posvetuje z vsemi deležniki in preuči njihova stališča, da svojo podporo (ali ne) opredeli na način, ki bo najbolj ugodno vplival na kakovost oskrbe uporabnic in uporabnikov, pogoje dela za zaposlene in splošen prispevek lokalni skupnosti,« so za naš medij navedli na ministrstvu za solidarno prihodnost.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se