Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Foto: Učenci iz Osnovne šole Križevci so dan Zemlje preživeli v naravi


Vestnik.si
24. 4. 2025, 08.35
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Učenci so se sprehodili skozi gozd, v katerem so primerjali mladi in stari gozd, raziskovali so mlake ter spoznali kar 11 vrst žab.

naravoslovni-dan, osnovna-šola-križevci, dan-zemlje
arhiv Osnovne šole Križevci
Naravoslovni dan na Osnovni šoli Križevci

Na Osnovni šoli Križevci pri Ljutomeru so se učitelji z učenci 5. razredov podali na naravoslovni dan v Ciglenške jame. Namen je bil poglobljeno doživeti naravo, okrepiti spoštovanje do živih bitij in ozavestiti pomen njihovega varovanja.

Sprehod skozi gozd in okolje jam je popestrila krajinska arhitektka Vesna Kitthya, domačinka, ki s strastjo do ohranjanja narave in občutkom za ravnovesje v ekosistemih s svojim znanjem bogati tudi številne naravoslovne dogodke v okviru društva »Beličnik«. Učence je navdušila s predstavitvijo živalskega sveta v jamah in okolici. Skupaj so spoznali kar 11 vrst žab, ki prebivajo v naših jamah, izvedeli pa tudi zanimivost, da samec plavčka pomodri le za tri dni – in sicer prav v času parjenja, ko z modro barvo privablja samice.

naravoslovni-dan, osnovna-šola-križevci, dan-zemlje
arhiv Osnovne šole Križevci
Naravoslovni dan na Osnovni šoli Križevci

Spoznali so tudi, da v tem okolju gnezdi redka in plašna črna štorklja, kar priča o izjemni vrednosti tega naravnega območja. Poseben poudarek so namenili navadni krastači, katere kožne izločke so v tradicionalni medicini cenili zaradi zdravilnih lastnosti.

Dogodek je popestrila tudi šolska knjižničarka Marjeta, ki je otrokom povedala anekdoto o krastači in njeni požrtvovalnosti za vsa lepa dekleta tega sveta.

naravoslovni-dan, osnovna-šola-križevci, dan-zemlje
arhiv Osnovne šole Križevci
Naravoslovni dan na Osnovni šoli Križevci

Učenci so nato raziskovali redke mlake, ki so kljub letošnji suši še obstale. Tam so v neposrednem stiku z naravo – z blatom, vodo in drobnimi vodnimi živalmi – pogumno raziskovali njihovo življenjsko okolje.

Sledilo je spoznavanje rastlinskega sveta, kjer so primerjali mladi in stari gozd. V mladem gozdu so učenci opazili jelše, breze in bor, v starejšem pa smo občudovali mogočne bukve in hrastove velikane. Otroci so si ogledali in otipali lubje dreves in poiskali listje na tleh, ki spada k posameznemu drevesu.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.