Čas branja
1 min.
V Murski Soboti med arheološkimi izkopavanji našli judovski nagrobni spomenik
Maja Hajdinjak
10. 7. 2025, 12.57
Najdbo bo prevzel in shranil Pomurski muzej Murska Sobota, ki tudi vodi arheološka izkopavanja

Maja Hajdinjak
Ob zgradbi evangeličanskega centra v Murski Soboti te dni potekajo arheološka izkopavanja. Evangeličanska cerkvena občina Murska Sobota je namreč Evangeličanski humanitarni organizaciji EHO podpornica dala na razpolago zemljišče za gradnjo prizidka. Po besedah škofa Evangeličanske cerkve Leona Novaka bodo v pritličju prizidka uredili kuhinjo in pralnico posode, saj EHO podpornica med drugim skrbi za kosila, ki jih razvažajo bolnim in ostarelim, ki niso več sposobni poskrbeti zase, uredili bodo tudi skladišče za ortopedske pripomočke. V nadstropju prizidka bo urejen arhiv. Investicija bo stala nekaj čez 100.000 evrov, kot je povedal Novak, pa upajo, da bodo kmalu lahko pričeli z gradbenimi deli.

Maja Hajdinjak
Pridobitev gradbenega dovoljenja je sicer povezana z arheološko sondacijo terena, na zaščitenih območjih, kamor spada tudi središče Murske Sobote, je namreč potrebno pridobiti mnenje Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, ki tega posreduje na upravno enoto, ta pa nato lahko izda gradbeno dovoljenje.

Maja Hajdinjak
Izvajalca arheoloških del izbere investitor, v tem primeru je bil izbran Pomurski muzej Murska Sobota. Vodja raziskave je Samo Sankovič, ki skupaj s sodelavko Leo Hadler in dvema študentoma arheologije opravlja arheološka izkopavanja. Po besedah Sankoviča so izkopali 50 kvadratnih metrov, kolikor bo znašala tudi površina prizidka, našli pa so večinoma novoveške plasti iz obdobja po vojni. »Notri so bile različne stvari, večinoma betonski kosi, steklenice, plastični glavnik, razno razne stvari skratka. Vmes je bil tudi nagrobnik, ki je izgledal kot eden od betonskih kosov, dokler ga nismo očistili in videli na njem črke. Kolikor smo uspeli prevesti s pomočjo umetne inteligence – hebrejščine namreč ne obvladamo –, gre za judovski nagrobnik iz leta 1845,« tako Sankovič, ki je dodal še, da bo najdbo prevzel Pomurski muzej Murska Sobota kot pristojni muzej, ki jo bo shranil v svoje depoje ali razstavil.

Maja Hajdinjak
Kot omenjeno, sta pri arheoloških izkopavanjih sodelovala študenta arheologije, Januš Merklin in Nuša Kolman, ki obiskujeta 3. letnik ljubljanske arheološke fakultete. V Pomurskem muzeju Murska Sobota namreč opravljata dvotedensko prakso.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Prijava
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se

Maja Hajdinjak